Stephen King (Στίβεν Κινγκ): "Η Αφιέρωση"

Αριάδνη

Κοινωνός

Συγγραφέας: Στίβεν Κινγκ (Stephen King)
Πρωτότυπος τίτλος: Dedication
Εκδοτικός Οίκος: ΕΠΙΛΟΓΗ
Έτος έκδοσης: 1994
Σελίδες: 216
ISBN: 10001384
Μετάφραση: Αντωνία Χατζηιωάννου, Σωτηρης Καραγιάννης
Τίτλοι πρωτοτύπων: Dedication ( 1998), The Jaunt ( 1981), the Raft ( 1982), Nona( 1978)

" Μια πραγματικά καλή ιστορία τρόμου, θα βρει χορεύοντας το δρόμο της προς το κέντρο της ζωής σου, αναγνώστη και θ'ανακαλύψει την κρυφή πορτούλα του δωματίου που νόμιζες πως κανένας άλλος δεν ήξερε οτι υπήρχε" Στίβεν Κινγκ

Πρόκειται για ενα βιβλίο με τέσσσερις αυτοτελείς ιστορίες και είναι ήδη εξαντλημένο, το βρήκα στην δικιά μας δημόσια βιβλιοθήκη και αφου δεν ξαναδιάβασα κινγκ , είπα να το δανειστώ μου, εφάνη βατό για την πρώτη μου φορά.
1. Η Αφιέρωση: Μια νέγρα καμαριέρα πολυτελούς ξενοδοχείου στην Νεα Υορκη, η Μάρθα Ροζγουελ διηγείται την προσωπική της, παράξενη ιστορία στην φίλη της Ντολόρες με εναν V.I.P ΑΣΤΕΡΑ συγγραφεα που διαμένει στο ξενοδοχείο της και την συσχετίζει χρόνια μετά με τον γιό της και το πρωτο βιβλίο του! Η Μάρθα είναι μια κακοποιημένη γυναίκα από τον βιαιο χωρίς οίκτο και αλκοολικό άνδρα της και πάνω στην απελπισία της, επισκέφτεται μια μάντισσα που της προβλέπει το μέλλον. Τα υπόλοιπα που επακολουθουν σε αφηνουν με το στόμα απλά ανοικτό:ωιμέ:( η μάντισσα πάντως τσακάλι)

2. Το ταξίδι: Μια ματιά στο μέλλον των ταξιδιών με τηλεπάθεια. Και κάνω ταξίδια μαζί σου με τηλεπαθεια σε έναν κόσμο γεμάτο ΑΣΤΑΘΕΙΑ, αφου πρωτα ενας εκκεντρικός επιστημονας έχει κάνει κάποια πειράματα με ποντίκια και τα έστειλε τα καημένα σε άλλες διαστάσεις και μηκη και πλάτη της γης, έτσι αρχίζει και με τους ανθρώπους/ καθ'όλα επεξηγηματική ιστορία όταν τυχαίνει η στραβή που λένε στο ταξίδι μιας οικογένειας, τι συμβαίνει μετά:ουχ: τα αλλα στο βιβλίο φίλοι! Η φίλη Ιζι την πρότεινε ως την καλύτερη του βιβλίου και είναι η ειδικός για τον Κινκγ και ακούστε φυσικά την παλιά και ουχι εμένα
ποστ

3. Εξέδρα: η αγαπημένη μου μακράν ιστορία από τις 4 , τεσσερα νεα παιδια κάνουν φθινοπωρινό μπάνιο σε μια λίμνη, όταν αντιλαμβάνονται πως κάτι κακό κατικοεδρεύει κάτω από την εξέδρα και αρχίζουν τα δράματα, τα λάθη και τα μυστικά των τεσσάρων να ξετιλύγονται! Πόσο καλά ξέρεις τον φίλο σου; και πόσο καλά ξέρεις τι υπάρχει κάτω από το νερό:))))...ανακαλυψέ το !

4. Νόνα: Μια ωραία μελαχροινή κοπέλα συναντά σε εστιατόριο-βεντζινάδικο έναν νεαρό γεμάτο προβλήματα και κάνουν μαζί ένα τρομακτικό ταξίδι:ποιά είναι η άγνωστη μελαχροινη το ωραιότερο κορίτσι που συνάντησε ποτε ο νεαρός;! Τι σχέση έχουν οι μεγάλοι αρουραίοι με την Νόνα και ποιός τον ρωτά συνέχεια αν αγαπά; Που τον καταλήγει η αγάπη; Θα ήθελε να την είχε γνωρίσει αν γνωριζε μαζί της το μέλλον! Ζει ονειρο, φαντασίωση ή εφιάλτη; Μια ιστορία που με αφήνει με πολλά ερωτηματικά καθως τελειώνει για την φυση της κοπελας!

Last edited by a moderator:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Ευχαριστούμε για την παρουσίαση Αριάδνη! :)

Καταρχήν,
Η φίλη Ιζι την πρότεινε ως την καλύτερη του βιβλίου και είναι η ειδικός για τον Κινκγ και ακούστε φυσικά την παλιά και ουχι εμένα
ποστ
Θα σε διαβάσει κανένας καινούριος και θα νομίσει ότι έχω πτυχίο στην... κινγκολογία :χαχα: Ένα κόλλημα έχω που, ευτυχώς, είναι υπό έλεγχο πλέον, γιατί όταν ήμουν νεότερη για κάποια χρόνια δεν διάβαζα σχεδόν τίποτε άλλο. :ααργκ: Από κει και πέρα, το ότι έχω διαβάσει πολύ Κινγκ δεν σημαίνει ότι έχω και καλό γούστο. Κάποιος άλλος μπορεί να προτιμήσει ένα άλλο διήγημα και να αδιαφορήσει για το "Ταξίδι".

Πάντως, ναι, θεωρώ το "Ταξίδι" ένα απ' τα καλύτερα διηγήματα του Κινγκ, αν όχι το καλύτερο. Μέσα σε λίγες σελίδες αφηγείται μια πρωτότυπη ιστορία, επιστημονικής φαντασίας μάλλον, με χαρακτήρες ολοζώντανους κι ένα συγκλονιστικό τέλος! Την έχω διαβάσει πολλές φορές και πάντα ανατριχιάζω με τις τελευταίες γραμμές.

Απ' την άλλη, την "Αφιέρωση" την έχω διαβάσει μια φορά μόλις, και μάλιστα σε ηλικία που είχα σαφώς μικρότερη ανοχή σε ακραίες περιγραφές και καταστάσεις. Γι' αυτόν τον λόγο την απέρριψα αμέσως και τη θεώρησα ό,τι χειρότερο έχει γράψει ποτέ ο Κινγκ! Παρόλα αυτά, όπως το σκέφτομαι τώρα με αφορμή τη συζήτησή μας γι' αυτό το βιβλίο, ίσως πρέπει να τη διαβάσω πάλι με την πιο ώριμη αντίληψη και τη μεγαλύτερη ανεκτικότητα που έχω τώρα. Ποιος ξέρει; Μπορεί να μου φανεί καλύτερη ή/και να καταλάβω τους περίεργους χαρακτήρες της και τα κίνητρά τους.

Last edited:

Αριάδνη

Κοινωνός
Είσαι μια φαν του στεφεν με ντοκτορα και οχι απλα με πτυχίο! Σε συμβουλευόμαστε όλοι! Μην το ξαναδιαβασεις το πρωτο, αστο να παει αστο! Αποτυχια και δεν καταλαβαινω και σε τι φαση ηταν οταν το εγραφε...η εξεδρα απλα σε αφηνει με ερωτηματικα να θες να τα ξεδιαλυνεις μετα. Το ίδιο δηλ.γίνεται και με την Νόνα που πάλι ψαχνεις τι στο καλό εχει συμβεί με την ψυχολογία του ήρωα καθώς ενναλάσονται συγχονως δυο γυναικεία πρόσωπα. Και πάλι σε αφήνει ο συγγραφεας να αναρωτιεσαι στο "ταξίδι" όλα ειναι φανερά! Στην δε νονα οι αρουραιοι παρελαυνουν..

Last edited:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Τους αρουραίους τους χρησιμοποιεί και σε άλλα διηγήματα με παρόμοιο τρόπο. Πχ στο 1922. Βασικά ψάξτο αυτό το βιβλίο, νομίζω ότι θα σου αρέσει.