Συνανάγνωση: "Βερολίνο Αλεξάντερπλατς" Άλφρεντ Ντέμπλιν (Alfred Doeblin)

Σας άρεσε το βιβλίο;

  • Ουδέτερο

    Votes: 0 0,0%
  • Καθόλου

    Votes: 0 0,0%
  • Δεν είμαι σίγουρος/σίγουρη

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    12
Καινούργιο νήμα λοιπόν, καινούργια συνανάγνωση, αυτή η πρώτη μιας πολύ ωραίας δεκαετίας. Στο παρόν νήμα θα γίνεται ο σχολιασμός και όλα τα ευτράπελα!
Το βιβλίο φυσικά θα είναι το "Βερολίνο Αλεξάντερπλατς" και οι συμμετέχοντες οι εξής:

1. Νικόλας Δε Κιντ
2. Έλλη Μ.
3. Ελινάκι
4. Μπειζίλ Γκραντ
5. Γερόλυμος Αβάρατος
6. Καλοκαίρι
7. Αννετούσκα
8. Δουλτσινέα
9. Γρίλος
10. Καστάλια
11. Μαριμους
12. Πεταλούδα (?)
13. Ελένη Μοσχοβάκη
14. Λήδα

15. Πίκος Απίκος
16. Μαγεμένη

17. Κόρτο Μαλτέζε (?)
18. Βασίλισσα

19. Ενριέττα Μπιγκλ
20. Βακθούλχα
21. Άρτζι
22. Πλήθων

23. Πολυξένη
24. Δομάζ


Έχουμε ρεκόρ από συμμετέχοντες. Μακάρι να φτάσουν όλοι στο τέλος...

Το βιβλίο το χώρισα σε 6 μέρη βασιζόμενος στην πρόσφατη επανέκδοση των εκδόσεων ΟΔΥΣΣΕΑΣ.

Δευτέρα 17 έως Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου: σελίδες 13-111 (Βιβλία 1ο και 2ο)
Σαββατοκύριακο 22-23 Φεβρουαρίου: Σχολιασμός

Δευτέρα 24 έως Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου: σελίδες 112 - 174 (Βιβλία 3ο και 4ο)
Σαββατοκύριακο 29 Φεβρουαρίου -1 Μαρτίου: Σχολιασμός (δίσεκτο ντε!!)

Δευτέρα 2 έως Παρασκευή 6 Μαρτίου : σελίδες 174 - 232 (Βιβλίο 5ο)
Σαββατοκύριακο 7-8 Μαρτίου : Σχολιασμός

Δευτέρα 9 έως Παρασκευή 13 Μαρτίου : σελίδες 233 - 327 (Βιβλίο 6ο)
Σαββατοκύριακο 14-15 Μαρτίου : Σχολιασμός

Δευτέρα 16 έως Παρασκευή 20 Μαρτίου : σελίδες 328 - 384 (Βιβλίo 7ο)
Σαββατοκύριακο 21-22 Μαρτίου : Σχολιασμός

Δευτέρα 23 έως Παρασκευή 27 Μαρτίου : σελίδες 385 - 494 (Βιβλία 8ο και 9ο)
Σαββατοκύριακο 28-29 Μαρτίου : Σχολιασμός (μέχρι όσο πάει βεβαίως)


Ο σχολιασμός θα γίνεται χωρίς τη χρήση ΠΛΟΚΗΣ μόνο για τις σελίδες που έχουν οριστεί κάθε φορά. Και βέβαια στο τέλος θα γράψει ο καθένας μας τις εντυπώσεις του απ' το βιβλίο συνολικά.


Ελπίζω να περάσουμε ωραία και να ακουστούν διαφορετικές απόψεις. Α ναι, και κυρίως να μην σας απογοητεύσω με την επιλογή μου.
Αν ξέχασα κάποιον συμμετέχοντα, παρακαλώ να με συγχωρέσει και να δηλώσει για άλλη μια φορά την παρουσία του σε αυτό εδώ το νήμα.
 
Last edited by a moderator:
Αν δεν είναι αργά, θα ήθελα να δηλώσω κι εγώ συμμετοχή (για να γίνουμε όσοι οι ώρες της ημέρας). Δεν είμαι σίγουρος ότι θα καταφέρω να ακολουθήσω απολύτως το πρόγραμμα, αλλά θα βάλω τα δυνατά μου.
Επίσης, θα ήθελα να ζητήσω την ανοχή σας, εκ των προτέρων, καθώς είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε συνανάγνωση.
 
Εγώ είμαι σχεδόν έτοιμος. Το βιβλίο υπάρχει στην βιβλιοθήκη αλλά είμαι σε δίλημμα. Να αρχίσω τώρα τον 2ο τόμο του "Το Αυτό"; θα προλάβω να το τελειώσω πριν τις 17 ή να το αφήσω για μετά την συνανάγνωση;
 
Εγώ είμαι σχεδόν έτοιμος. Το βιβλίο υπάρχει στην βιβλιοθήκη αλλά είμαι σε δίλημμα. Να αρχίσω τώρα τον 2ο τόμο του "Το Αυτό"; θα προλάβω να το τελειώσω πριν τις 17 ή να το αφήσω για μετά την συνανάγνωση;
Θα πρότεινα να το ξεκινήσεις το συντομότερο δυνατό! :ναι: Αρκετές οι σελίδες του, αλλά κυλάνε αβίαστα. Άσε, που και να θες να το αφήσεις δεν θα μπορείς να κλείσεις μάτι έτσι κι αλλιώς..! :ααργκ:
 
Παιδιά, εγώ δεν μπόρεσα να κρατηθώ και το ξεκίνησα ήδη, μην φανταστείτε τις πρώτες είκοσι σελίδες:)))). Φαίνεται όντως πολύ ενδιαφέρον. Και από εμένα ένα μπράβο στον Νικόλα για τον χωρισμό την σελίδων, πιστεύω ότι θα είναι εφικτό για όλους. Καλή μας αρχή!!!
 
Εγώ είμαι σχεδόν έτοιμος. Το βιβλίο υπάρχει στην βιβλιοθήκη αλλά είμαι σε δίλημμα. Να αρχίσω τώρα τον 2ο τόμο του "Το Αυτό"; θα προλάβω να το τελειώσω πριν τις 17 ή να το αφήσω για μετά την συνανάγνωση;
Εγώ λέω μετά την συνανάγνωση Γρίλε. :ναι:
 
Νικόλα το άρχισα αλλά μάλλον θα το έχω τελειώσει πριν τη Δευτέρα. Σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω να έχω πρόβλημα με τις 100 πρώτες σελίδες και θα προλάβω τον πρώτο σχολιασμό.
 
Καλημέρα σε όλους!!! Το ξεκίνησα κι εγώ αργά χτες το βράδυ. Ελπίζω να προλάβω κι εγώ το ρυθμό της συνανάγνωσης! Πάντως φαίνεται ενδιαφέρον.
 
Ζόρικο αλλά ταυτόχρονα ενδιαφέρον το κείμενο! Θέλει λίγο χρόνο για εγκλιματισμό και θα τα καταφέρουμε. Καλή αρχή σε όλους :μπράβο::διάβασμα10:
Επαυξάνω ως προς τη δυσκολία του κειμένου...ελπίζω να μη χαθώ στην πορεία...
 
Top