Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Τελειωσα "Το Δωματιο" το οποιο θα ελεγα πως ηταν σχετικα καλο 2,5 στα 5 (αν βρω χρονο θα κανω παρουσιαση) και
την "Σπιτονοικοκυρα" του Ντοστογιεφσκι το οποιο το βρηκα κακο 1 στα 5.

Συνεχιζω με το "Για μια χούφτα βινύλια" της Χιλντα Παπαδημητριου και με το "Inferno"
 
Τέλειωσα το πρώτο βιβλίο από το "Μια σειρά από ατυχή γεγονότα" του Λεμονι Σνικετ στα αγγλικά και μου άρεσε πολύ περισσότερο στο πρωτότυπο!
 
Τέλειωσα το Τέλος του Δρόμου, του Τζον Μπαρθ, και λέω να ξεκινήσω το Κουρδιστό Πουλί, του Μουρακάμι. Έχω ακούσει πολλά γι' αυτό, αλλά πάντα κρατάω μικρό καλάθι.
 
Πρώτο βιβλίο που έπιασα μετά την εξεταστική και για αρχή καλοκαιριού το Έγκλημα στο Νείλο της Αγκάθα
 
Τελείωσα το Ο Ποιοτικός Φόνος του Τζον Λε Καρέ και συνεχίζω με Arne Dahl και Misterioso. (είναι το πρώτο με τις περιπέτειες της ομάδας Άλφα αλλά τα πήρα λίγο μπερδεμένα και έτσι θα πάει μέχρι το τέλος).
 
Άρχισα το μεσημέρι το "The Fault in our Stars" του Τζον Γκριν (εκδ. Penguin). Έχω διαβάσει 80 σελίδες και μου άρεσει αρκετά πολύ! :)))
Χα! Με πρόλαβες, πάνω που είχα σκοπό να γράψω ότι και εγώ τον τελευταίο καιρό συνέχεια βλέπω συνεντεύξεις με το συγγραφέα, με αφορμή την ταινία που βγαίνει φέτος και βασίζεται στο βιβλίο του. Όλοι παινεύουν το πόσο μη καταθλιπτική είναι η ιστορία δυο καρκινοπαθών εφήβων που ερωτεύονται, και επειδή μου αρέσουν οι ιστορίες που αφήνουν αίσθηση αισιοδοξίας και όχι στενοχώριας, είπα να το διαβάσω πριν δω την ταινία

Αν και... αναπόφευκτα είδα μερικές φωτογραφίες των πρωταγωνιστών, και έτσι - αναπόφευκτα - φαντάζομαι την Χέιζελ όπως ακριβώς είναι στην ταινία. Νομίζω ότι είναι τέλεια επιλογή γι΄αυτό το ρόλο.
 
Είπαμε με τη Λέσχη Ανάγνωσης Κατερίνης να διαβάσουμε το "Σπιτι των πνευμάτων" της Αλιέντε. Θα είναι η πρώτη μου επαφή με τη συγγραφέα :)
 
Είπαμε με τη Λέσχη Ανάγνωσης Κατερίνης να διαβάσουμε το "Σπιτι των πνευμάτων" της Αλιέντε. Θα είναι η πρώτη μου επαφή με τη συγγραφέα :)

Κατά τη γνώμη μου, το πρώτο ήταν και το καλύτερό της. Όλα τα υπόλοιπα ήταν απλά προσπάθεια να ξεζουμίσει λίγο ακόμα το ταλέντο της στην αφήγηση - τουτέστιν, ενώ έχει ένα υπέροχο στιλ γραφής, η μοναδική ιστορία της που βρήκα πραγματικά ακαταμάχητα συναρπαστική ήταν Το Σπίτι των πνευμάτων. Ακόμα και η Πάολα, που ήταν ένα τρομερά σπαραξικάρδιο βιβλίο, ήταν εν μέρει μια επανάληψη του πρώτου. Πιστεύω ότι θα το ευχαριστηθείτε πολύ. Καλή ανάγνωση, σχεδόν σας ζηλεύω για την ευκαιρία να το γνωρίσετε για πρώτη φορά, είναι για μένα ένα από τα καλύτερα βιβλία της νοτιοαμερικανικής (και παγκόσμιας) λογοτεχνίας.


Άρχισα το μεσημέρι το "The Fault in our Stars" του Τζον Γκριν (εκδ. Penguin). Έχω διαβάσει 80 σελίδες και μου άρεσει αρκετά πολύ! :)))
Οδυσσέα, πες τώρα την αλήθεια, εσύ δελεάστηκες να ψάξεις αν το An Imperial Affliction του Peter van Houten είναι ένα πραγματικό βιβλίο; (Εγώ ναι).

Πάντως σο φαρ το βρίσκω ακριβώς τόσο καλό όσο το περίμενα, και νομίζω ότι επιτέλους θα σπάσει το αναγνωστικό κόλλημα που με έχει πιάσει τόσο άδοξα καλοκαιριάτικα.
 


Οδυσσέα, πες τώρα την αλήθεια, εσύ δελεάστηκες να ψάξεις αν το An Imperial Affliction του Peter van Houten είναι ένα πραγματικό βιβλίο; (Εγώ ναι).

Νόμιζα ότι είμαι η μόνη που μπήκε σε αυτή την διαδικασία...θυμάμαι ότι μόλις τελείωσα το βιβλίο αυτό ήταν το πρώτο που έκανα.:ρ

Σαν βιβλίο πάντως μου άρεσε αρκετά.Ίσως γιατί είμαι ευαίσθητη στο συγκεκριμένο θέμα.
 
Τελειώνω το παιχνίδι των κρυφών ευχών το οποίο συστήνω ανεπιφύλακτα! Κάποια στιγμή είδα μια ανάρτηση από κάποιο μέλος του φόρουμ που προσπαθούσε να αποφασίσει ποιο βιβλίο είναι καλύτερο, Το παιχνίδι των κρυφών ευχών ή το παιχνίδι του αγγέλου. Για μένα, αν και οριακά, το 2ο συνεχίζει να κρατάει να σκήπτρα!
 
Τέλειωσα το Τέλος του Δρόμου, του Τζον Μπαρθ, και λέω να ξεκινήσω το Κουρδιστό Πουλί, του Μουρακάμι. Έχω ακούσει πολλά γι' αυτό, αλλά πάντα κρατάω μικρό καλάθι.
Πολύ ωραίο το Κουρδιστό Πουλί, άλλα προσωπικά πιστεύω οτι το Νορβηγικό Δάσος του ιδιου συγγραφέα είναι κλάσεις ανώτερο.
 
'Οι κατακτητές της Βραζιλίας' ζαν-κριστόφ Ρουφέν (τι όνομα κι αυτό :-)), ελπίζω ότι σήμερα-αύριο θα το τελειώσω.
 
Τελείωσα το "Τελευταίο Τραγούδι" του Νίκολας Σπαρκς που μου άρεσε πάρα πάρα πολύ και συνεχίζω με θάλασσα, θρύλους και πειρατές με τους "Ναυαγούς του Ιπτάμενου Ολλανδού". Αύριο, όμως, στη θάλασσα!!
 
Τελικά δεν ξεκίνησα τους ναυαγούς γιατί πήρα με την εφημερίδα ένα μπελάκι, το "Βιβλίο των Χαμένων Πραγμάτων" του Τζον Κόνολι και μου έκανε το κλικ και ξεκίνησα αυτό. Βέβαια τρέχει με φουλ ταχύτητα οπότε παίζει αύριο μεθαύριο να το έχω τελειώσει.
 
Τελείωσα το "Τhe Fault in Our Stars" του Τζον Γκριν [Ήταν ΥΠΕΡΟΧΟ! αλλά θα βρείτε την κριτική μου στο μπλογκ της Αλίκης μετά την έγκριση :) ] και την "Νινέτ" της Ζωρζ Σαρή, που ήταν πολύ γλυκό βιβλίο...

Θα συνεχίσω με το "Murder on the Links" της Κρίστι.
 
Last edited:
Αφού κατέκτησα τα νησιά Μπάντα και το νησάκι στον όρμο του Ρίου ντε Τζανέιρο, είπα να διαβάσω κάτι που δεν θα με βάλει σε πειρασμό να κάνω κι άλλη παρουσίαση... :χαχαχα:

Ηλίας Βενέζης, Αιολική γή. Το ξεκίνησα. :)
 
Top