Έλεν Φήλντινγκ (Helen Fielding) : "Μπρος γκρεμός και πίσω... ράφι"



Πρωτότυπος τίτλος: Bridget Jones's Diary
Συγγραφέας: Έλεν Φήλντινγκ (Helen Fielding)
Γλώσσα Πρωτοτύπου: Αγγλικά
Μετάφραση: Έφη Καλλιφατιδη
Εκδόσεις: Ωκεανίδα
Έτος έκδοσης: 1998
Έτος πρώτης έκδοσης: 1996 (αγγλικά)
Αριθμός σελίδων: 309
ISBN: 960-410-076-9


Όπως και με κάποια άλλα βιβλία , έτσι και με το ημερολόγιο της Μπρίτζετ Τζοόουνς αναρωτιέμαι γιατί στο καλό ένας εκδοτικός οίκος να αλλάξει το ήδη γνωστό όνομα του τίτλου με ένα άλλο που δεν θυμίζει σε τίποτα τον αρχικό. (βλ. Το ημερολόγιο ) Πάλι καλά εδώ η Ωκεανίδα έβαλε τον αρχικό τίτλο μέσα σε παρένθεση αν και εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί κανείς να μπει σε τέτοιο κόπο.
Πολλοί θα έχετε ακουστά την γκαφατζού Μπρίτζετ από τις γνωστές ταινίες, μερικοί όπως κι εγώ αγαπήσατε τις ταινίες και αποφασίσατε να διαβάσετε το βιβλίο ή αντίστροφα .
Ας πούμε όμως πρώτα δυο λόγια για την υπόθεση:

Είναι ανύπαντρη, γύρω στα 30, και ζει στο Λονδίνο. Η ζωή της μοιάζει να πηγαίνει ...από το κακό στο χειρότερο: καπνίζει σαν φουγάρο, πίνει σαν νεροφίδα και οι άντρες που γνωρίζει είναι ήδη παντρεμένοι, κακόγουστοι ή, απλώς, προτιμούν ... τους άντρες. Ωστόσο, κατάφερε μέσα σ' ένα χρόνο να χάσει εννέα κιλά -και στο ίδιο διάστημα να ξαναπάρει μόνο οκτώ.
Βασισμένο στο εβδομαδιαίο χρονογράφημα της δημοσιογράφου Έλεν Φήλντινγκ στην εφημερίδα «Independent», το Μπρος γκρεμός και πίσω ... ράφι (Το ημερολόγιο της Μπρίτζετ Τζόουνς) καταγράφει ένα χρόνο από τη ζωή μιας νέας γυναίκας σε αναζήτηση ... αρσενικού, αλλά και μιας υγιεινής και ισορροπημένης ζωής.
Εξαιρετικά κεφάτο, ξεκαρδιστικό όσο και συγκινητικό, το μυθιστόρημα της Έλεν Φήλντινγκ έχει αποκτήσει εκατοντάδες χιλιάδες φανατικούς αναγνώστες σε όλο τον κόσμο.




Το πόσο ταυτίστηκα με την Μπρίτζετ δεν μπορώ να το περιγράψω, πιστεύω πολλές κοπέλες ένιωσαν το ίδιο.Μπορεί να μην αναζητώ απεγνωσμένα άντρα και να κατάφερα να κόψω το κάπνισμα όμως αυτά που γράφει στο ημερολόγιο της είναι οι κρυφές σκέψεις που μια γυναίκα μόνο με τον εαυτό της μπορεί να τις μοιραστεί ή καλύτερα με το ημερολόγιο της.Απόλαυσα το βιβλίο αυτό από την πρώτη σελίδα μέχρι την τελευταία, γέλασα πάρα πολύ με τα καμώματα της Μπρίτζετ αλλά και με αυτά που έγγραφε και γενικά διασκέδασα και πέρασα πολύ καλά όσο το διάβαζα.Ήξερα την ιστορία από την ταινία που την έχω δει αρκετές φορές αλλά αυτο δεν μου χάλασε καθόλου την ανάγνωση , αντιθέτως ανακάλυπτα συνέχεια με μεγάλο ενδιαφέρον τις διαφορές από την ταινία. Αν και η ταινία σίγουρα μου άρεσε περισσότερο και θα την ξαναδώ πολλές ακόμα φορές πιστεύω θα διαβάσω αρκετές φορές και το βιβλίο.
Λατρεύω τη μανία της Μπρίτζετ με τις θερμίδες καθώς και το πως αναρωτιόταν συνέχεια γιατί να κάνει κανείς δίαιτα αφού δεν αδυνατίζει ενώ ουσιαστικά δεν έκανε ποτέ δίαιτα πολλές μέρες :χαχα: Είναι μια ηρωίδα αληθινή και έχει στοιχεία από πολλές γυναίκες. Η τρέλα που μας πιάνει όταν νιώθουμε ότι τα παχιά μας ξεχειλίζουν , το κλασσικό "θα κάνω δίαιτα από δευτέρα" , "αυτό θα είναι το τελευταίο μου τσιγάρο " και τελικά κάνουμε πολλά ακόμα κλπ κλπ Η μεγάλη της φαντασία μου θύμισε μια φράση της Όστεν "Η φαντασία μιας κυρίας είναι ορμητική. Πηδάει από τον θαυμασμό στην αγάπη και από την αγάπη στον γάμο, σε μια στιγμή." γιατί αυτό έκανε η Μπρίτζετ και όχι μόνο με το θέμα του γάμου αλλά γενικά είχε ζωηρή φαντασία και αυτό την έκανε ακόμη πιο αληθινή στα μάτια μου.Οι άντρες του βιβλίου καταπληκτικοί και οι δύο , ο Ντάνιελ είναι το γνωστό "ωραίο καθίκι" και ο Μαρκ (Ντάρσυ στο επίθετο παρακαλώ!) ο λιγάκι περήφανος που κατα βάθος είναι υπέροχος .
Το οστενικό στοιχείο φυσικά είναι φανερό όταν ένας απο τους ήρωες ονομάζεται Μαρκ Ντάρσυ και είναι κάπως ιδιότροπος και πιστεύω για εμάς που λατρεύουμε την Όστεν το βιβλίο αυτό και οι ταινίες είναι ότι καλύτερο. :ναι: Μάλιστα σε κάποιο σημείο αναφέρει και την σειρά του bbc Περηφάνια και Προκατάληψη καθώς και την τρέλα που είχαν όλες με τον Ντάρσυ και τον Κόλιν Φέρθ.
Είναι ένα χαλαρό βιβλίο , ότι πρέπει για ξεκούραστο διάβασμα , είναι διασκεδαστικό και προσωπικά το βρήκα υπέροχο για το είδος του.

Και το τρέιλερ της ταινίας :
[video=youtube;DQdy98B1nf0]http://www.youtube.com/watch?v=DQdy98B1nf0[/video]

Το βιβλίο αυτό πιστεύω έγινε περισσότερο γνωστό από την ταινία κι έτσι θεώρησα απαραίτητο να μπει το trailer εδώ.Πρόκειται για μια ταινία που γνώρισε μεγάλη επιτυχία και έφερε πολλά χρήματα στους δημιουργούς της , υπάρχει και δεύτερη ταινία βασισμένη στο δεύτερο βιβλίο της Έλεν Φήλντινγκ με ηρωίδα την Μπρίτζετ .Μάλιστα αρκετά χρόνια μετά ετοιμάζουν και μια τρίτη ταινια με την Μπρίζτετ Τζόουνς την οποία περιμένω με ανυπομονησία .:γιούπι:
 
Last edited:
Άκουσα ότι στην 3η ταινία η Μπρίτζετ θα είναι έγκυος... Πολύ όμορφη η ιστορία της και γενικά πολύ την αγαπώ την Μπρίτζετ :γιούπι: Δεν το διάβασα ακόμα το βιβλίο έχω διαβάσει το δεύτερο όμως, στα αγγλικά. Τότε που το διάβαζα βέβαια δεν ήξερα ότι ήταν το 2 και όχι το 1 και θυμάμαι που έλεγα πως καμία σχέση δεν έχει το βιβλίο με την ταινία :χαχαχα:
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Απίστευτα ευχάριστο βιβλίο (για μας τις γυναίκες βέβαια, δεν νομίζω να άρεσε σε κανέναν άντρα). Η Φήλντινγκ έχει πολύ χιούμορ και γράφει έξυπνα.
 
Πολύ διασκέδασα με αυτό το βιβλίο. Μπορεί να φαίνεται λίγο "ρηχό", ωστόδο πιστεύω ότι που και που πετάει κάποιες πολύ σκληρές αλήθειες για τον κόσμο μας ... Δε νομίζω να υπάρχει γυναίκα που να το διαβάσει και να μην της αρέσει.
 
Μια από τις πολλές σκέψεις και αποφάσεις της Μπρίτζετ που με έκανε να γελάσω πάρα πολύ:

"Συνειδητοποιώ οτι είναι πολύ εύκολο να βρεις μια δίαιτα που να ταιριάζει με οτιδήποτε σου κάνει κέφι να φας και ότι οι δίαιτες δεν είναι για να τις παίρνεις και να τις ανακατεύεις , αλλά πρέπει να τις διαλέγεις και να τους μένεις πιστός, πράγμα που θα κάνω αμέσως μόλις φάω αυτό το κρουασάν σοκολάτας."

:χαχα:
 
Εγώ Μαργαρίτα έλιωσα στο γέλιο με αυτήν:

Μου φάνηκε πολύ γελοίο να σε λένε Ντάρσι και να στέκεσαι μόνος και υπεροπτικός σ' ένα πάρτυ. Είναι σαν να σε λένε Χήθκλιθ και να θες σώνει και καλά να περνάς τις βραδιές σου στον κήπο φωνάζοντας "Κάθι" και κοπανώντας το κεφάλι σου σε ένα δέντρο.
 
Εγώ Μαργαρίτα έλιωσα στο γέλιο με αυτήν:

Μου φάνηκε πολύ γελοίο να σε λένε Ντάρσι και να στέκεσαι μόνος και υπεροπτικός σ' ένα πάρτυ. Είναι σαν να σε λένε Χήθκλιθ και να θες σώνει και καλά να περνάς τις βραδιές σου στον κήπο φωνάζοντας "Κάθι" και κοπανώντας το κεφάλι σου σε ένα δέντρο.
:μουάχαχα: Ναι κι εγώ γέλασα πάρα πολύ εδώ και μου άρεσε η οστενική αυτή πινελιά στην αρχή του βιβλίου.
 
Δεν ήξερα ότι είχα διαβάσει το ημερολόγιο της Μπρίτζετ Τζόουνς (εγώ θυμόμουν το Μπρος γκρεμός και πίσω ράφι).
Το είχα διαβάσει πριν από πολλάααααα χρόνια και ήταν πολύ διασκεδαστικό!
 
Το είχα διαβάσει πριν πολλαααααα χρόνια, πολύ πριν δω την ταινία και διαβάσω Όστεν. Το είχα βρει απολαυστικότατο!
Αυτό που θυμάμαι χαρακτηριστικά είναι που κάθε μέρα έγραφε τις θερμίδες που είχε πάρει και τα τσιγάρα που είχε καπνίσει :))))
Από μικρή κράταγα κι εγώ ημερολόγιο (συνήθεια που τελικά έκοψα πριν κανά δυο χρόνια) και ένιωθα να ταυτίζομαι με την ηρωίδα.
Αν πέσει ξανά στα χέρια μου (το είχα δανειστεί τότε) θα το διαβάσω και πάλι :ναι:
 
Δεν μετρούσε μόνο θερμίδες και τσιγάρα , σε κάποιες φάσεις έγγραφε και διάφορα τέτοια κορυφαία "χρόνος που ξόδεψα σε φανταστικές συζητήσεις που λέω στον Ντάνιελ τη γνώμη μου για το άτομο του 24' "
:χαχαχα:
 
Δεν μετρούσε μόνο θερμίδες και τσιγάρα , σε κάποιες φάσεις έγγραφε και διάφορα τέτοια κορυφαία "χρόνος που ξόδεψα σε φανταστικές συζητήσεις που λέω στον Ντάνιελ τη γνώμη μου για το άτομο του 24' "
:χαχαχα:
Αυτό με το άτομο του 24' δε το έπιασα , αλλά εννοείς ότι έκανε daydreaming; Πωπω είναι και δική μου απασχόληση για πολλές ώρες κάποιες μέρες κ τρελαίνομαι να διαβάζω για τις φανταστικές ιστορίες που φτιάχνουν οι άλλοι. Ο Κωστάκης Ανάν στο "Βολική αναισθησία" περιγράφει πολλά τέτοια κ είχαν πολύ γέλιο. :))))
 
Αυτό με το άτομο του 24' δε το έπιασα , αλλά εννοείς ότι έκανε daydreaming; Πωπω είναι και δική μου απασχόληση για πολλές ώρες κάποιες μέρες κ τρελαίνομαι να διαβάζω για τις φανταστικές ιστορίες που φτιάχνουν οι άλλοι. Ο Κωστάκης Ανάν στο "Βολική αναισθησία" περιγράφει πολλά τέτοια κ είχαν πολύ γέλιο. :))))
Ο χρόνος που ξόδεψε λέγοντας στον Ντάνιελ τη γνώμη της για το άτομο του σε φανταστικές συζητήσεις είναι 24 λεπτά ;)
 
Απολαυστικό, ειδικά σε κάποιες σκηνές γέλασα με δάκρυα. Α, και όπου έπρεπε να αντιμετωπίσει τη μαμά της. :)
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Κυκλοφόρησε το καινούριο βιβλίο της σειράς με τίτλο "Mad about the boy". Διάβασα ότι δεν είναι καλό όσο τα προηγούμενα. Η Μπρίτζετ είναι 51 και μαμά 2 παιδιών. Το άσχημο είναι αυτό που αποκαλύπτουν όλες οι κριτικές και παρουσιάσεις που βρήκα στον ιστό (γι' αυτό και δεν έβαλα κάποιο λινκ εκτός πλοκής). Ότι

ο Μαρκ έχει πεθάνει :(
 
Last edited:
Υπέροχη η παρουσίαση του βιβλίου! Σε κάνει να θες να ντυθείς και να πας να αγοράσεις το βιβλίο αμέσως. Πραγματικά πρέπει να είναι απίθανο, με την πρώτη ευκαιρία θα το αγοράσω ο κόσμος να χαλάσει. Απ' όσο κατάλαβα έχει και άλλα βιβλία, εκτός από αυτό ποια είναι τα υπόλοιπα;
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Κυκλοφόρησε το καινούριο βιβλίο της σειράς με τίτλο "Mad about the boy". Διάβασα ότι δεν είναι καλό όσο τα προηγούμενα. Η Μπρίτζετ είναι 51 και μαμά 2 παιδιών. Το άσχημο είναι αυτό που αποκαλύπτουν όλες οι κριτικές και παρουσιάσεις που βρήκα στον ιστό (γι' αυτό και δεν έβαλα κάποιο λινκ εκτός πλοκής). Ότι

ο Μαρκ έχει πεθάνει :(
Λοιπόν το αγόρασα σήμερα, έχει τον (κακό κατά τη γνώμη μου) ελληνικό τίτλο "Τρελή από Έρωτα". Του έριξα ήδη μια ματιά, και φαίνεται να έχει το γνωστό χιούμορ της Φήλντινγκ. Είναι μεταφρασμένο από την Έφη Καλλιφατίδη κι αυτό :) Θα το διαβάσω άμεσα, μια που είναι ό,τι πρέπει για την εποχή, και θα επανέλθω.
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
...συνεχίζοντας από την προηγούμενη ανάρτηση.
Το διάβασα το βιβλίο. Πάρα πολύ ευχάριστο, ανάλαφρο, με μπόλικο χιούμορ, καλομεταφρασμένο, γεμάτο από τις εκνευριστικές/αξιολάτρευτες ιδιαιτερότητες της ηρωίδας. Παράλληλα ιδιαίτερα συγκινητικό και, σίγουρα, ωριμότερο απ' τα δύο προηγούμενα. :πάνω:
 
Top