Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο — 4 (Οκτ 2014)

οι Δύσκολοι έρωτες μια πρώτη ευανάγνωστη επαφή με έναν μεγάλο συγγραφέα...
Νικόλα, κοίταξα λίγο την βιογραφία του. Έμαθα, προς μεγάλη μου έκπληξη, ότι αυτός όπως και ο Ναμπόκοφ, ο Μουρακάμι και άλλοι συγγραφείς έγραφαν μικρές ιστορίες για το Playboy :ααργκ:
Δεν ήξερα ότι είχε και τέτοια στήλη αυτό το περιοδικό. Εντωμεταξύ, οι ιστορίες αυτές ήταν παρόμοιας θεματολογίας με του περιοδικού ή άσχετες; Μήπως χάνω που δεν το αγοράζω τελικά; :ρ
 
Πωλίνα έχω διαβάσει τον Καζαντζάκη και μάλλον θα επιλέξω τον Ντοστογιέβσκη. :)
Οδυσσέα είναι πολύ εύκολο βιβλίο και σχετικά μικρό.Πάντα μου άρεσε να διαβάζω για ήρωες με μικροεθισμούς! :ρ
Το συγκεκριμένο βιβλίο γράφτηκε υπο πίεση των πιστωτων του κι απο την απειλή του εκδότη του, που θα του αφαιρουσε όλα τα πνευματικά δικαιώματα των έργων του αν δεν του εδινε νέο βιβλίο. Το έγραψε σε ένα μήνα!

Θέλω να διαβάσω και να αποκτήσω όλη την συλλογή κλασσικης λογοτεχνίας των εκδόσεων Σμίλλη κι αφου συναναγνώσαμε (στέκει αυτό το ρήμα; ) μαζί το Βιλετ, το Αββαείο θα είναι το 3ο βιβλίο μου :)))
 
Μεταλλαγμένη, αυτή την πληροφορία για τους συγκεκριμενους συγγραφείς δεν την ήξερα!!! Και μου αρέσουν και οι 3 να φανταστείς... Το βιβλιο του Καλβίνο έχει μικρες ιστορίες όπου το σεξουαλικό στοιχειο είναι κρυμμένο και περιμένει να το βρεις... Ξανασκέψου το!!!
 
Εννοείται ότι θα τα διαβάσω και τα τρία, απλά αυτό θα μείνει τελευταίο! Δεν αποκλείω ότι μπορεί και να μου αρέσει τελικά!
 
Έκανα μία μικρή έρευνα για το "Νορβηγικό Δάσος",υπάρχουν δύο εκδόσεις : "Ωκεανίδα" (φαίνεται εξαντλημένη) και "Ψυχογιός". Τιμή προσφοράς 13,16€ (ίδια σε "Πολιτεία" & "Πρωτοπορία"). Απ'ότι φαίνεται πάμε για την έκδοση του "Ψυχογιού",εκτός Μιντόρι αν γνωρίζεις κάποια καλύτερη πρόταση!!
 
Έκανα μία μικρή έρευνα για το "Νορβηγικό Δάσος",υπάρχουν δύο εκδόσεις : "Ωκεανίδα" (φαίνεται εξαντλημένη) και "Ψυχογιός". Τιμή προσφοράς 13,16€ (ίδια σε "Πολιτεία" & "Πρωτοπορία"). Απ'ότι φαίνεται πάμε για την έκδοση του "Ψυχογιού",εκτός Μιντόρι αν γνωρίζεις κάποια καλύτερη πρόταση!!
Μπου Ραντλι όπως ξέρω στα βιβλιοπωλεία από Ωκεανίδα έχει εξαντληθεί!Εγώ, πέρυσι που το διάβασα ,το βρήκα απο εκδόσεις Ψυχογιός.
 
Μπράβο, αυτή την έκδοση έχω κι εγώ!!! Η "Εστία" είναι η καλύτερη περίπτωση για την Κλασσική Νεοελληνική Λογοτεχνία!!!
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Αυτές οι εκδόσεις της Εστίας είναι πολύ συμπαθητικές.

Το μόνο που θα ήθελα να δω, είναι να μεταπηδήσουν στο μονοτονικό για όλα τα κείμενα, πλέον... :ναι:
 
Και ο κλήρος έπεσε στην Πολύνιους...Ενδιαφέρον οι επιλογές σου και "αδιάβαστες" από μένα...

Το 1Q84 του Μουρακάμι πολύ θα ήθελα να το διαβάσω αλλά το οτι είναι τριλογία το καθιστά αυτή τη στιγμή αδύνατο...
Το Αυτό ναι μεν δεν το έχω διαβάσει, αλλά έχω δει την ταινία και ίσως να μη με ενθουσιάσει πολύ αφού θα ξέρω την πλοκή...

Από Philip Dick δεν είχα διαβάσει κάτι, παρ' ότι είχα στη λίστα μου Το ηλεκτρικό πρόβατο (και τον άνθρωπο στο ψηλό κάστρο). Χαίρομαι πολύ που μέσω της λέσχης και εσένα βέβαια μου δίνεται η ώθηση να διαβάσω κάτι το "φανταστικό" :)
(Ελπίζω να το βρω γιατί σε ορισμένα βιβλιοπωλεία είναι εξαντλημένο και σε άλλα σε περιορισμένη διαθεσιμότητα)

Ελπίζω κάποια από τις επιλογές μου να σε ικανοποιήσουν...
Έχεις δίκιο για τον 1;84, είναι τριλογία, όμως ήμουν τόσο ενθουσιασμένη με το βιβλίο, που δεν το σκέφτηκα. Οπότε, το αλλάζω σαν επιλογή, με το Κουρδιστό Πουλί του ίδιου. Επίσης, το Αυτό, δεν έχει καμία σχέση με την τηλεταινία, κατά την γνώμη μου. Είναι ένα τεράστιο βιβλίο και μέσα έχει πάρα πολλά πέρα απ' την πλοκή.
Πάντως, θα χαρώ πολύ να διαβάσεις Φίλιπ Κ Ντικ, μιας που είναι απ' τους πιο αγαπημένους μου συγγραφείς γενικότερα. Και το ηλεκτρικό πρόβατο είναι κατά την γνώμη μου πολύ επίκαιρο βιβλίο. Διαδραματίζεται σε ένα σχετικά κοντινό δυστοπικό μέλλον, άρα δεν θα μπεις πολύ βαθιά στο φανταστικό! Μακάρι να σε μυήσω :γιούπι:

Το Άκου ανθρωπάκο το έχω διαβάσει! Βέβαια, δεν το θυμάμαι καλά, γιατί ήταν πολύ παλιά, αλλά θυμάμαι πως μου άρεσε κ πως με είχε κάνει να σκεφτώ πολύ. Τα άλλα δύο πολύ ενδιαφέροντα, αλλά επέλεξα γρήγορα την πιανίστρια, μιας που είχα ακούσει ήδη πολύ καλά λόγια και είχα διαβάσει κι εδώ την παρουσίαση.
:))))
 
Να ενήμερώσω μόνο πως αν διαβάζετε Αγγλικά το 1Q84 υπάρχει σε αγγλική έκδοση με 12 και 16 ευρό σε Πολιτεία και Πάμπλικ αντίστοιχα με τους ίδιους μεταφραστές. :)
 
Μπράβο, αυτή την έκδοση έχω κι εγώ!!! Η "Εστία" είναι η καλύτερη περίπτωση για την Κλασσική Νεοελληνική Λογοτεχνία!!!
Τέλεια Μπου Ράντλι!Με έναν πρόχειρο υπολογισμό που έκανα, θα ξεκινήσω τον "Λεωνή" στις αρχές του έτους λόγω φόρτου εργασίας!!!Ανυπομονώ πάντως κ θέλω να πιστεύω πως θα με συνεπάρει το "αγαπημένο σου βιβλίο"!
Περιμένω τις πρώτες εντυπώσεις από το "Νορβηγικό δάσος"!!!
 
Μία χαρά,δε βιαζόμαστε,όποτε μπορέσεις!! Θα διαβάσω Μουρακάμι λογικά αρκετά νωρίτερα!! Θα γράψω αμέσως εντυπώσεις!!!
 
Και οι δικές σου επιλογές είναι υπέροχες! Τη μαύρη γάτα την έχω διαβάσει και μου αρέσει πολύ ο παραμυθένιος τρόπος που πραγματεύεται ένα πολύ σύγχρονο και σοβαρό θέμα. Και το "ουδέν νεώτερον" έχω διαβάσει. Τι να λέμε τώρα.. Το πιο συγκλονιστικό αντιπολεμικό μυθιστόρημα ever! Οπότε, θα βυθιστώ στη Βικτωριανή εποχή!:)))και είμαι σίγουρη ότι θα το βρω ωραίο.
Με ξαφνιάζει που λες ότι δεν βρίσκεις τον υπάλληλο από την Ινδία, καθώς το είχα αγοράσει σχετικά πρόσφατα! Αν είναι έτσι πάντως, καλά που έδωσα και εφεδρικό! Σε προειδοποιώ ότι ο υπάλληλος από την Ινδία και ίσως και το Αθώοι και φταίχτες μπορεί να σε σοκάρουν λίγο
Σε ευχαριστώ, μάλλον θα διαβάσω το Κορίτσι με το Σκουλαρίκι τελικά, γιατί είναι και μικρότερο (και φθηνότερο) από τα υπόλοιπα και είναι πολλά τα βιβλία που θέλω να διαβάσω αυτόν τον καιρό! :διάβασμα5: Άσε που μετά θα μπορώ να δω και την ταινία με τον Κόλιν Φερθ! :)))
 
Έχεις δίκιο για τον 1;84, είναι τριλογία, όμως ήμουν τόσο ενθουσιασμένη με το βιβλίο, που δεν το σκέφτηκα. Οπότε, το αλλάζω σαν επιλογή, με το Κουρδιστό Πουλί του ίδιου. Επίσης, το Αυτό, δεν έχει καμία σχέση με την τηλεταινία, κατά την γνώμη μου. Είναι ένα τεράστιο βιβλίο και μέσα έχει πάρα πολλά πέρα απ' την πλοκή.
Πάντως, θα χαρώ πολύ να διαβάσεις Φίλιπ Κ Ντικ, μιας που είναι απ' τους πιο αγαπημένους μου συγγραφείς γενικότερα. Και το ηλεκτρικό πρόβατο είναι κατά την γνώμη μου πολύ επίκαιρο βιβλίο. Διαδραματίζεται σε ένα σχετικά κοντινό δυστοπικό μέλλον, άρα δεν θα μπεις πολύ βαθιά στο φανταστικό! Μακάρι να σε μυήσω :γιούπι:

Το Άκου ανθρωπάκο το έχω διαβάσει! Βέβαια, δεν το θυμάμαι καλά, γιατί ήταν πολύ παλιά, αλλά θυμάμαι πως μου άρεσε κ πως με είχε κάνει να σκεφτώ πολύ. Τα άλλα δύο πολύ ενδιαφέροντα, αλλά επέλεξα γρήγορα την πιανίστρια, μιας που είχα ακούσει ήδη πολύ καλά λόγια και είχα διαβάσει κι εδώ την παρουσίαση.
:))))
Καλησπέρα...Άργησες λίγο να απαντήσεις και άρχισα να αγχώνομαι :p
Καταρχάς όπως σου είχα γράψει κατέληξα στο ηλεκτρικό πρόβατο και το έχω παραγγείλει ήδη, επειδή όμως τώρα διαβάζω με τη συναναγνωση της λέσχης ένα ίσως σχετικά παρόμοιο βιβλιο τον Θαυμαστό καινούργιο κόσμο θα αφήσω να περάσει λίγος καιρός μέχρι να το ξεκινήσω, έμαθα ότι υπάρχει και ταινία το Blade runner την οποία ευτυχώς δεν έχω δει :) Θα σε ενημερώσω όταν έρθει η στιγμή να το ξεκινήσω πάντως :))))

Χαίρομαι που διάλεξες την πιανίστρια, εγω το είχα διαβάσει πριν καιρό με τον κλασσικό τρόπο "κάνω δώρο ένα βιβλίο και έπειτα στο δανείζομαι για να το διαβάσω και εγώ" :)
Η γραφή της με είχε ενθουσιάσει αφάνταστα ...ποιητική...μουσική... δεν ξέρω τι να πρωτοπώ για να την χαρακτηρίσω, είναι ένα μοναδικό αριστούργημα που όμοιό του δε νομίζω να υπάρχει, διαστροφικό και συνάμα τρυφερό...Θα περιμένω τις εντυπώσεις σου
 
Τι ωραία!! :γιούπι: Περιμένω γρήγορα εντυπώσεις!!!

Εγώ αγόρασα ήδη το 1984 και τον Ασώματο Ανθρωπο και θα ξεκινήσω με το 1984, απλά περιμένω να δω αν θα γίνει τελικά συνανάγνωση.
 
Ίζι ακούς; ξεκινάω το μη μ' αφήσεις ποτέ και είμαι ενθουσιασμένη! Θα σου πω εντυπώσεις όταν το τελειώσω!!
 
Top