Διαγωνισμός Τολκινικού διηγήματος

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Με αφορμή τον εορτασμό των 6ων γενεθλίων του Ελληνικού Συλλόγου Τόλκιν και πέρνωντας παράδειγμα και ιδέες από άλλους συλλόγους, το ΔΣ αποφάσισε να προκηρύξει έναν διαγωνισμό συγγραφής φανταστικού διηγήματος.

Οι κανόνες συγγραφής είναι οι εξής:

- Το διήγημα δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από 500 λέξεις.
- Τόπος δράσης η Μέση-γη
- Κανένας από τους επώνυμους ήρωες των έργων του Τόλκιν δεν μπορεί να έχει κύριο ρόλο στην ιστορίας.
- Κανένα από τα δεδομένα των ιστοριών του Τόλκιν δεν μπορεί να αλλαχτεί.
- Χρόνος παράδοσης η 15η Δεκεμβρίου 2008
- Ανακοίνωση νικητή 3 Ιανουαρίου 2008.
- Μπορούν να συμμετέχουν όλα τα μέλη αλλά και φίλοι του Συλλόγου μας, εκτός από τα μέλη της κριτικής επιτροπής
- Στείλτε το κείμενο σας ηλεκτρονικά στο greektolkiensociety@gmail.com

Ξύστε τα φτερά στις πέννες σας, γεμίστε τα μελανοδωχεία και βάλτε τα δυνατά σας να μας καταπλήξετε!
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Τόλκιν... ? Ποιός να τον φτάσει σε φαντασια τον Τόλκιν;

Και μια ψιλο ενημερωση, πανω στην μυθολογία των βόρειων χωρών, δεν πρέπει να την κατεχεις αν αποφασισεις να γράψεις κάτι;

Εχω μεγάλη περιέργεια να δω, την ιστορία που θα κερδισει το πρώτο βραβείο. Αντερωτα, θα μας ενημερώσεις σε παρακαλω (θα το ξεχασω σιγουρα απο μόνη μου);

Υ.Γ. Διαβασα (πριν βγει στην οθονη, ο Άρχοντας των δαχτυλιδιών) το βιβλίο του "Χόμπιτ". Ωραιο βιβλιο.. και με πολλη φαντασία. Ευχάριστα διαβάζεται
 
Last edited:
Έπαθλο;

Χμ, ωραία ιδέα... αλλά θα υπάρχει κάποιο έπαθλο; νομίζω πως θα αποτελούσε καλό κίνητρο γι αυτούς που δεν είναι πλήρως αποφασισμένοι να γράψουν... Δεν αναφέρομαι σε χρηματικό έπαθλο, αλλά σε κάποια σπάνια τολκινική έκδοση ίσως, κάποιο τολκινικό αντικείμενο- πχ μια από τις πίπες του καθηγητή Τόλκιν (πλάκα κάνω: και να τις βρεις, θα είναι αδύνατο να τις αγοράσεις... χε χε) ;)

Πάντως, θα παρουσίαζε μεγάλο ενδιαφέρον η δημιουργία ενός καινούριου χαρακτήρα (σημαντικού όσο ο Άραγκορν και ο Μπόρομιρ) που θα έπαιζε καταλυτικό ρόλο στην ήδη υπάρχουσα πλοκή, τόσο ώστε να ήταν αδύνατο να ρίξει ο Φρόντο το Δαχτυλίδι στο ηφαίστειο αν δεν υπήρχε αυτός... λέω τώρα εγώ...
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
ίσως, κάποιο τολκινικό αντικείμενο- πχ μια από τις πίπες του καθηγητή Τόλκιν (πλάκα κάνω: και να τις βρεις, θα είναι αδύνατο να τις αγοράσεις... χε χε) ;)
να την κλέψεις όμως;! :εεε;:

Ο/Η Αβραάμ Χόλμς έγραψε:
Πάντως, θα παρουσίαζε μεγάλο ενδιαφέρον η δημιουργία ενός καινούριου χαρακτήρα (σημαντικού όσο ο Άραγκορν και ο Μπόρομιρ) που θα έπαιζε καταλυτικό ρόλο στην ήδη υπάρχουσα πλοκή, τόσο ώστε να ήταν αδύνατο να ρίξει ο Φρόντο το Δαχτυλίδι στο ηφαίστειο αν δεν υπήρχε αυτός... λέω τώρα εγώ...
Δηλαδή προτείνεις να γίνει μια (μικρή) επέμβαση στην ιστορία του Άρχοντα; Τολμηρό!
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Τόλκιν... ? Ποιός να τον φτάσει σε φαντασια τον Τόλκιν;
Δε νομιζω να ειναι λιγοι αυτοι που τον εφτασαν. Αλλωστε η κοινοτητα της fan fiction με αποκρυφες ιστοριουλες καλα κρατει

Και μια ψιλο ενημερωση, πανω στην μυθολογία των βόρειων χωρών, δεν πρέπει να την κατεχεις αν αποφασισεις να γράψεις κάτι;
Πιστευω οτι ο Τολκιν επηρρεαστηκε λιγοτερο απο τις μυθολογιες αυτες απο ο,τι νομιζουμε. Πιστευω επισης οτι αυτες οι μυθολογιες επηρρεασαν πιο πολυ αλλους συγγραφεις που τον ακολουθησαν, παρα τον ιδιο. Ο Τολκιν ηταν αρκετα πρωτοτυπος: Αλλωστε η μυθολογια του περιλαμβανει στοιχεια που βρισκονται στις περισσοτερες γνωστες μυθολογιες, ακομα και στοιχεια που δεν υπαρχουν στις βορειες (πχ Ατλαντιδα), ξεκαθαρο διαχωρισμο καλου-κακου, καθως και εσχατολογια και μεσσιανισμο (πχ. Αραγκορν)

Πάντως, θα παρουσίαζε μεγάλο ενδιαφέρον η δημιουργία ενός καινούριου χαρακτήρα (σημαντικού όσο ο Άραγκορν και ο Μπόρομιρ) που θα έπαιζε καταλυτικό ρόλο στην ήδη υπάρχουσα πλοκή, τόσο ώστε να ήταν αδύνατο να ρίξει ο Φρόντο το Δαχτυλίδι στο ηφαίστειο αν δεν υπήρχε αυτός... λέω τώρα εγώ...
Ειμαι σιγουρος οτι εχουν γινει ουκ ολιγες τετοιες αποπειρες στην κοινοτητα της fan fiction. Στο συγκεκριμενο διαγωνισμο ομως, οπως αναφερθηκε, κατι τετοιο ειναι εναντια στους κανονισμους :Ρ
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Δε νομιζω να ειναι λιγοι αυτοι που τον εφτασαν. Αλλωστε η κοινοτητα της fan fiction με αποκρυφες ιστοριουλες καλα κρατει
μα τι εννοείς με fan fiction; ποια απόκρυφη κοινότητα είναι αυτή που εμείς αγνοούμε;! :εεε;:

Πιστευω οτι ο Τολκιν επηρρεαστηκε λιγοτερο απο τις μυθολογιες αυτες απο ο,τι νομιζουμε. Πιστευω επισης οτι αυτες οι μυθολογιες επηρρεασαν πιο πολυ αλλους συγγραφεις που τον ακολουθησαν, παρα τον ιδιο. Ο Τολκιν ηταν αρκετα πρωτοτυπος:
Συμφωνώ πάρα πολύ με τον φίλο Αντέρωτα! Κι εγώ πιστεύω πως σκάρωσε τις ιστορίες του με πολλή, πολύ δική του πρώτη ύλη!

:χεχ: θα πρέπει να συνηθίσεις τα νέα κείμενα εισαγωγής για τις φατσούλες. Εδώ χρειαζόσουν ελληνικό ρο που θα σε γλίτωνε κι από το Alt-Shift!
 
σε ποιο κανονισμό είναι ενάντια;

Ειμαι σιγουρος οτι εχουν γινει ουκ ολιγες τετοιες αποπειρες στην κοινοτητα της fan fiction. Στο συγκεκριμενο διαγωνισμο ομως, οπως αναφερθηκε, κατι τετοιο ειναι εναντια στους κανονισμους :Ρ
- Κανένας από τους επώνυμους ήρωες των έργων του Τόλκιν δεν μπορεί να έχει κύριο ρόλο στην ιστορίας.


αυτό που πρότεινα δεν αντιτίθεται στον παραπάνω κανόνα...
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Ο φίλος Αβραάμ Χολμς φαίνεται πως έχει δίκιο.
μήτε καν αυτό:

- Κανένα από τα δεδομένα των ιστοριών του Τόλκιν δεν μπορεί να αλλαχτεί.

διότι εάν απλά δούμε κάποιες σκηνές που, ας πούμε παραλείφθηκαν, δίχως να επιρεαστεί κατά τ' άλλα η πλοκή και τα υπόλοιπα δεδομένα, τότε είμαστε σύμφωνοι με αυτούς τουλάχιστον τους κανόνες! :)
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
μα τι εννοείς με fan fiction; ποια απόκρυφη κοινότητα είναι αυτή που εμείς αγνοούμε;! :εεε;:
κειμενα και νουβελες που φτιαχνουν οι φανς, με πρωταγωνιστες γνωστους χαρακτηρες η τουλαχιστον ιστοριες σε γνωστα σκηνικα

Ειναι αποκρυφα επειδη δεν ειναι Κανονικα :)
 
Top