Επιστημονική Φαντασία - Συνανάγνωση Πασχαλινή 2020;

Ποιο βιβλίο επιστημονικής φαντασίας θα επιλέγατε για Πασχαλινή Συνανάγνωση;


  • Total voters
    8
Κυρίες και κύριοι καλησπέρα.

Μετά τις κρατικές εξαγγελίες, σύμφωνα με τις οποίες δεν σουβλίζουμε φέτος, δεν πάμε σε χωριά, είπαμε να κάνουμε παρέα ο ένας στον άλλον διαβάζοντας μαζί.
Σκεφτήκαμε, λοιπόν, με τον @Ιαβερης (ψέματα λέω, εκείνος το σκέφτηκε και ο @Νικόλας Δε Κιντ μας έδωσε πολύτιμες συμβουλές) να ξεκινήσουμε ένα νήμα για συνανάγνωση βιβλίου επιστημονικής φαντασίας. Έχουμε και λέμε:

Πρώτα από όλα να δούμε αν υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον για συνανάγνωση για το Πάσχα.
Στην συνέχεια, και εφόσον εκδηλωθεί ενδιαφέρον, πότε προτείνετε να πραγματοποιηθεί.
Τέλος, ποιο βιβλίο θα συναναγνώσουμε;

Με τον Ιαβέρη καταλήξαμε σε κάποια βιβλία με γνώμονα την διαθεσιμότητα, την τιμή, το ευσύνοπτο του έργου και την ολοκλήρωσή του σε ένα βιβλίο. Σκέψεις και σχόλια ως την Κυριακή, 12.04.2020. Και τότε, αν υπάρχει ενδιαφέρον, θα διεξάγουμε δημοσκόπηση (με τη βοήθεια της @Σαώρη και της @Πεταλούδα)...

Τα βιβλία που προτείνουμε είναι τα εξής:
1984 - Ο μεγάλος αδελφός (Τζωρτζ Όργουελ)
I Robot (Ισαάκ Ασίμωφ)
Παγκόσμιος Πόλεμος Ζ (Μαξ Μπρουκς)


Αναμένουμε, λοιπόν, από εσάς..
 
Last edited:
Απο τα αγαπημένα μου ειδη λογοτεχνίας. Είμαι μέσα, εννοείται :)

Επιτρεψτε μου να προτεινω τρια βιβλια καπως διαφορετικα. Να βαλουμε και καμια γυναίκα μέσα, οχι μόνο ανδρες συγγραφείς

1) Oryx and Crake , Μαργκαρετ Ατγουντ
2) Φρανκενσταιν της Mary Shelley
3) Αν εχει μεταφραστει στα ελληνικά το The moon in a harsh mistress του Ρομπερτ Χαινλάιν
 
Λήδα φοβόμαστε ότι αν προτείνουν οι συμμετέχοντες βιβλία, θα ξεφύγει η κατάσταση. Μη μας θεωρήσεις δικτατορες.
Της Άτγουντ το σκεφτήκαμε αλλά ουσιαστικά είναι το πρώτο μέρος τριλογίας και θέλαμε να διαβάσουμε ένα βιβλίο.
 
No problem. :)Αλλα γραφεις οτι δεχεστε προτάσεις γι αυτό και προτεινα. Μηπως θα ήταν καλυτερα να το αλλαξετε για να μην μπερδευτουν κι αλλοι. Κριμα παντως που δεν υπαρχει μια γυναικα μεσα. Υπαρχουν τοσες καλες συγγραφείς ΕΦ.
 
Εννοούσα προτάσεις για την συνανάγνωση.
Το τροποποίησα πάντως για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. :ωραίος:
Στο μέλλον θα έχουμε και γυναικεία ΕΦ!
 
Ψήφισα το "Εγώ, το Ρομπότ". Αν και μου άρεσε και το "Illustrated Man" που είχε προτείνει ο Ιαβέρης στο άλλο νήμα. Όποιο και να είναι το αποτέλεσμα η παρέα έχει σημασία. :γιούπι:
 
Ωραία!!! Εγώ ψηφίζω το I Robot του Ασίμωφ γιατί θέλω επιτέλους να έρθω σε επαφή με το έργο του για το οποίο έχω ακούσει ότι είναι από τα καλύτερα στο είδος.
 
Επειδή καταλαβαίνω που το πάει η ψηφοφορία, χάρηκα γιατί θυμήθηκα ότι έχω σε pdf το i robot..
 
Ευχαριστω @Βάγγυ είμαι σχετικά νέο μέλος και δεν το ήξερα.

Τα εχω διαβάσει και τα 3 βιβλία, αλλα επειδή μου αρεσουν οι συναγνώσεις θα λαβω μερος και θα ξαναδιαβάσω το βιβλιο που θα επιλεχτεί.
 
Ψηφισα το Παγκοσμιος Πολεμος Ζ, που ειναι αυτο που δεν εχω διαβασει. Αρα, να με υπολογιζετε μονο αν επικρατησει αυτο. :)
 
Top