Οι Ρώσοι στο "Βήμα"

Πόσα βιβλία τής σειράς αγόρασες;

  • Όλα! καί τα 20!

    Votes: 5 14,3%
  • Σχεδόν όλα! Μου ξέφυγαν μερικά (16 - 19)

    Votes: 3 8,6%
  • Κάμποσα! (8 - 15)

    Votes: 6 17,1%
  • Πήρα μερικά! (1 - 7)

    Votes: 7 20,0%
  • Κανένα!

    Votes: 14 40,0%

  • Total voters
    35
Προς μεγάλη μου έκπληξη, το Πόλεμος και Ειρήνη ολοκληρώθηκε σε τρεις τόμους και όχι σε δύο. Αυτήν την εβδομάδα δόθηκε ο τελευταίος.
 
Σήμερα πιθανότατα ολοκληρώθηκε η σειρά με τους Ρώσους λογοτέχνες με την Μάνα του Μάξιμ Γκόρκη (ήταν ο 20ος τόμος). Μήπως γνωρίζει τελικά να θα συνεχιστεί κάποια ανάλογη προσφορά από την συγκεκριμένη εφημερίδα;;;
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Τρέχει ήδη (αν και όχι από το Βήμα) η σειρά "Μεγάλοι Νομπελίστες Συγγραφείς" τού Καστανιώτη.

Και βέβαια δεν είναι σύμπτωση παρά θέμα μάρκετινγκ πως ξεκινά τώρα που τελειώνει η σειρά τού Βήματος. Εγκλωβιστήκαμε οι βιβλιόφιλοι να αγοράζουμε την μια σειρά μετά την άλλη! :)
 
τουλάχιστον είναι πολυ πιο φτηνά από ότι αν τα αγοράζαμε απο βιβλιοπωλείο. τα περίπτερα έχουν μετατραπεί σε βιβλιοπωλεία αυτές τις ημέρες
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Καταρχήν χαίρομαι γιατί γεμίζει ο τόπος βιβλία!

Έπειτα πράγματι, είναι καλά και φθηνά βιβλία. Ειδικά η έκδοση των Ρώσων τού Βήματος ήταν τέλεια! αληθινά τέλεια.

Η έκδοση τού Λουντέμη καλή αν και ήθελε λίιιιιιιιγο πιο παχύ χαρτί μέσα.

Τα "Βιβλία που Άλλαξαν τον Κόσμο" δεν μου πολυάρεσαν σαν έκδοση. Το χαρτί ποταπής ποιότητας και πολύ μικρά περιθώρια. Επίσης το σκληρό δέσιμο δεν είναι άνετο στο διάβασμα σε αντίθεση με την σειρά τού Βήματος. Από την άλλη ήταν φθηνότερα στην τιμή (5 €)

Αυτό που δεν μου αρέσει με την σειρά τού Καστανιώτη είναι πως η τιμή αρχίζει να τσιμπιέται προς τα πάνω: 5,90 €.
 
η σειρά από το βήμα ¨τα βιβλία που άλλαξαν τον κόσμο¨ τελείωσε; ρωτάω επειδή στην τελευταία εφημερίδα δεν διαφήμιζε κάποιο βιβλίο από αυτή τη σειρά.
Αν σκεφτούμε ότι τα βιβλία από τις εκδόσεις καστανιώτη κοστίζουν παραπάνω από 15 € το κάθε ένα τότε δεν πρέπει να παραπονιόμαστε για την τιμή....
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
( έβαλα και μια δημοσκόπηση για να δούμε κατά πόσο παρακολουθήσαμε την σειρά :))) )
 
Μαντέψτε!! Οι Ρώσοι δεν τελείωσαν! Αυτήν την εβδομάδα κυκλοφορεί και 21ος τόμος, με νουβέλες και διηγήματα του Τολστόι. Τελικά σε ποιό νούμερο ολοκληρώνεται η σειρά;;;;;
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
αν κρίνω από την επισκεψιμότητα τού νηματίου από γουκλιστές, η σειρά πήγε πολύ καλά! οπότε σου λέει, κάτσε να το τραβήξουμε λίγο ακόμα.

Πάντως ήταν αξιόλογη σειρά, καλή έκδοση. Ομολογώ πως τα πήρα ούλα!
 
τα έχω πάρει όλα. δεν έχω διαβάσει μόνο το πόλεμος και ειρήνη. προσπάθησα να το ξεκινήσω αλλά μπερδεύτηκα με τα πρόσωπα και το σταμάτησα. ελπίζω να τ διαβάσω σύντομα όμως
 
το εγκλημα που έκανε, οι τύψεις που είχε, ο λόγος που έκανε αυτή την πράξη, η σχέση του με την Σόνια, τα πάντα!ολα μου άρεσαν...Ακόμα θυμάμαι και την δικιά μου ψυχολογία όταν το διάβαζα στην γωνία που κάθομαι συνήθως!ειχα διαβάσει πολλά βιβλία πρν απ'αυτό αλλα το συγκεκριμένο ήταν ξεχωριστό, πως να στο εξηγήσω; ηταν σα να με μάθαινε το ίδιο το βιβλίο σαν να απευθυνόταν μόνο σε εμένα! Ειναι απ τα αγαπημένα μου βιβλία και από τα λίγα που με έχουν κάνει να έχω τόσο αγωνία!
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Και εγω μονο το εγκλημα και τιμωρια διαβασα, παρολο που πηρα αρκετα (ντρεπομαι :συγνώμη:).

Μου αρεσε αυτη τοσο καλη αναλυση των χαρακτηρων και των καταστασεων (ομολογω καλυτερη δεν ειδα), αν και προσωπικα μου πηρε χρονο να το διαβασω γιατι με κουραζε αυτο.
 
Κι εγώ μόνο το Έγκλημα διάβασα που μου άρεσε όπως έχω ξαναπεί. Πάντως, δεν ντρέπομαι και τόσο, γιατί από το Έγκλημα και μετά διάβασα κάμποσα, αλλά όχι Ρώσους:)
 
χάρηκα όταν είδα στο βήμα shop πως ήταν διαθέσιμα ακόμα τα βιβλία της σειράς,έστειλα την παραγγελεία μου ,προπληρώνοντας την.Περίμενα σχεδόν ένα μήνα για τα βιβλία και όταν τα έφεραν το ένα ήταν λάθος.Περιμένω σχεδόν δεύτερο μήνα για να στείλουν το σωστό,δε λέω πως δε γίνονται λάθη αλλά τόση αργοπορία πια! κρίμα γιατι είναι μια σειρά που ήθελα να τη συμπληρώσω
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
σε τί κατάσταση φτάσαν; το λέω γιατί πολλά βιβλία από αυτά που περίσσεψαν από την σειρά όσο έτρεχε είναι τα πιο ταλαιπωρημένα, χαρακτηριστικό είναι πως πολλά είναι πληγωμένα στο σκληρό εξώφυλλο από το αρχικό δέσιμο σε στοίβες.
 
σε πολλη καλή κατάσταση,ούτε τσακίσματα ούτε σχισίματα,μέσα στο σελοφάν.Τα παράπονα μου αφορά στην εξυπηρέτηση του καταστήματος.
 
,έστειλα την παραγγελεία μου ,προπληρώνοντας την.
Είναι σίγουρα ασφαλής η διαδικασία της προπληρωμής....Σκοπεύω να παραγγείλω όλη την σειρά του Λουντέμη που είδα τελικά ότι είναι διαθέσιμη και φαντάζομαι ο τρόπος είναι ίδιος....
 
Top