Παλαιοβιβλιοπωλεία

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Κατά το νήμα με τα (στεγασμένα) Βιβλιοπωλεία θα ήθελα να φτιάξουμε εδώ ένα νήμα με παλαιοβιβλιοπωλεία όπου θα αναφέρουμε το url και μια μικρή περιγραφή του καθενός με τα χαρακτηριστικά του.

Όσοι έχετε εμπειρία, μπήτε στον κόπο να γράψετε εδώ πιο κάτω κι εγώ θα συμπληρώσω σε αυτήν την πρώτη ανάρτηση ώστε να έχουμε μια ευσύνοπτη λίστα.

:ναι:

=-=-=-=-=-=-=-=-
 
Last edited:
Βιβλια απο δευτερο χερι σπανια αγοραζω (για την ακριβεια εχω αγορασει μολις 1) αν και επισκεπτομαι καμια φορα τα παλαιοβιβλιοπωλεια στο Μοναστηρακι...Αλλα οπως λεει και ο Φαροφυλακας καλο θα ηταν να πειτε και 2-3 λογια απο που συγκεκριμενα τα αγοραζεται και τι ειδους βιβλια βρισκεται σε αυτα.
 
Ψάχνω τα Λουλούδια στη Σοφίτα , αρκετά σπάνιο βιβλίο απο τις εκδόσεις bell.
Πριν μιλήσω με τον Απόλλων να μου πει ότι θα μου κάνει την τεράστια χάρη να το ψάξει ,είχα ψάξει σε διάφορα site στο ίντερνετ. Έστειλα μειλ στο Μεγα παλαιοβιβλιοπωλείο να τους ρωτήσω αν έχουν το βιβλίο και ποσο στοιχίζει .
Έχει λέει 14 ευρώ και τα έξοδα αποστολής για Θεσσαλονίκη είναι 6 ευρω .Πάμε καλα;;;;;;;;;;;; :ααργκ:
Οκ , είναι πολύ σπάνιο βιβλίο , αλλα δεν παύει να είναι ένα βιβλίο τσέπης που το πουλούσαν 200 δραχμές ! Να ήταν σκληρόδετο ή κάτι τέτοιο να το καταλάβω . Αυτό το θεωρώ υπερβολικά.....υπερβολικό !!!!
Καλύτερα να μη το διαβάσω ποτέ παρά να δώσω τα 20 ωραία ευρώ μου σε αυτόν τον τύπο για ένα βιβλίο που παίζει κάποια στιγμή τυχαία να βρω για 1 και 2 ευρώ σε κάποιο παλαιοβιβλιοπωλείο !
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Το παλαιοπωλείο βλέπει ότι ρωτάς και υποθέτει πως το θες πολύ και το χτυπάει.. Εάν απλά έμπαινες στο μαγαζί τους και τύχαινε να το δεις σε μιαν άκρη, μπορεί να στο έδιναν για 1-2 ευρώ. Η δική μου συμβουλή, απλά περίμενε.. ;) Ή βρες το στα Αγγλικά :ναι: (με αποστολή 6 € το συγκεκριμένο)
 
Δεν του είπα ότι το ψάχνω απεγνωσμένα , ούτε του έδειξα πόσο το θέλω .Εστειλα ένα μνμ και ρώτησα αν υπάρχει το συγκεκριμένο βιβλίο και πόσο κοστίζει .Αν με μια απλή ερώτηση έβγαλε το συπέρασμα ότι το θέλω τόσο για να δώσω αυτά τα χρήματα πρόβλημα του γιατί δεν πρόκειται να το πάρω :θρρ::μαναι: Το 20αρικο το έχω σαν όριο σε καινούργια βιβλία και πλέον με τα μεταχειρισμένα (σε άριστη κατάσταση) της Πρωτοπορίας ούτε τόσα δεν δίνω . Σπάνια ξεφεύγω κι αυτό αν όντως το βιβλίο αξίζει τόσα λεφτά.

Πάντως , το συγκεκριμένο έτσι πρέπει να λειτουργεί γιατί στο σάιτ δεν έχει καν τιμές .Δηλαδή αναγκαστικά πρέπει να τους ρωτήσεις για να μάθεις κάποια τιμή άρα το πιθανότερο είναι απλά να θεωρεί πως 14 ευρω είναι νορμαλ.
 
επιδει και εχω πετρία με τα παλαιοβιβλιοπωλεία και καθε τι παλίο εχουν ενδιαφερον εχω παρει διαμαντια παλ
 
Καλησπέρα.Επειδή ψάχνω εδώ και χρόνια το συγκεκριμένο βιβλίο ήθελα να σε ρωτήσω αν το βρήκες τελικά.Έχω πάει Κέντρο πολλές φορές ψάχνοντάς το αλλά...έχει εξαφανιστεί!!!Κάλεσα και στο παλαιοβιβλιοπωλείο που ανέφερες αλλά και από εκεί έχει εξαντηληθεί :γκρμφ:
Καμία ιδέα για το πού θα μπορούσα να το βρώ;Η τιμή δεν με απασχολεί(καλό θα ήταν βέβαια να το έβρισκα με 2-3 ευρώ) αλλά ΠΡΕΠΕΙ κάποια στιγμή να το διαβάσω.
 
Εγω θα σας προτεινα το μικρο μοναστηρακι το οποιο βρισκεται στον Πειραια (Ελ. Βενιζελου 13).Ειναι καπως αποπνικτικο αλλα εχει πολυ πραγμα και πολλα bellakia πηρε το ματι.Την πρωτη φορα που πηγα πηρα τον τομο ιστοριες του σερλοκ χολμς.Το καλυτερο δε ειναι οτι ειναι ανταλλακτικο.Καθε βιβλιο που του πας το παιρνει για 5 ευρω εκτος κι αν ειναι καμια ιδιαιτερα φροντισμενη εκδοση οποτε πιθανοτατα να το παρει για παρα πανω
 
Έχω αγοράσει τρία βιβλία το τελευταίο διάστημα από το Παλαιοβιβλιοπωλείο Ερμού και Θησείου-Άστιγγος γωνία


Επιπεδοχώρα - Edwin Abbott εκδ. Αιώρα σε άριστη κατάσταση
Αστραδενή - Ευγενία Φακίνου εκδ. Κέδρος σε καλούτσικη κατάσταση
και τελευταίο και καλύτερο Δέκα μικρούς Νέγρους - Αγκάθα Κρίστι εκδ. Λυχνάρι σε κακή κατάσταση
2 euro έκαστος :)
κάθε φορά που περνάω από εκεί ρίχνω μια ματιά για διαμαντάκια...
 
Έχω αγοράσει τρία βιβλία το τελευταίο διάστημα από το Παλαιοβιβλιοπωλείο Ερμού και Θησείου-Άστιγγος γωνία


Επιπεδοχώρα - Edwin Abbott εκδ. Αιώρα σε άριστη κατάσταση
Αστραδενή - Ευγενία Φακίνου εκδ. Κέδρος σε καλούτσικη κατάσταση
και τελευταίο και καλύτερο Δέκα μικρούς Νέγρους - Αγκάθα Κρίστι εκδ. Λυχνάρι σε κακή κατάσταση
2 euro έκαστος :)
κάθε φορά που περνάω από εκεί ρίχνω μια ματιά για διαμαντάκια...
Οι δεκα μικροι νεγροι ειναι απολαυστικοι αν και οταν το διαβασα δεν ημουν σε πολυ καλη διαθεση και της εσουρα πολλα της Christie !!Ωστοσο με αντεμειψε στο τελος οποτε αναθεωρησα
 
Εγω θα σας προτεινα το μικρο μοναστηρακι το οποιο βρισκεται στον Πειραια (Ελ. Βενιζελου 13).Ειναι καπως αποπνικτικο αλλα εχει πολυ πραγμα και πολλα bellakia πηρε το ματι.Την πρωτη φορα που πηγα πηρα τον τομο ιστοριες του σερλοκ χολμς.Το καλυτερο δε ειναι οτι ειναι ανταλλακτικο.Καθε βιβλιο που του πας το παιρνει για 5 ευρω εκτος κι αν ειναι καμια ιδιαιτερα φροντισμενη εκδοση οποτε πιθανοτατα να το παρει για παρα πανω
Σοβαρά;;; Με σώζεις με αυτή την πληροφορία!
Κληρονόμησα την βιβλιοθήκη μιας θείας μου. Δυστυχώς τα περισσότερα βιβλία δεν με ενδιαφέρουν καθόλου και είχα σκοπό να τα κουβαλήσω λίγα λίγα στο... μεγάλο Μοναστηράκι για να τα ανταλλάξω στα γνωστά παλαιοβιβλιοπωλεία.
:γιούπι: Τι καλά!! Δεν θα με φάνε οι δρόμοι!!:γιούπι:
 
Σοβαρά;;; Με σώζεις με αυτή την πληροφορία!
Κληρονόμησα την βιβλιοθήκη μιας θείας μου. Δυστυχώς τα περισσότερα βιβλία δεν με ενδιαφέρουν καθόλου και είχα σκοπό να τα κουβαλήσω λίγα λίγα στο... μεγάλο Μοναστηράκι για να τα ανταλλάξω στα γνωστά παλαιοβιβλιοπωλεία.
:γιούπι: Τι καλά!! Δεν θα με φάνε οι δρόμοι!!:γιούπι:
Ναι και γω θα το επισκεφτω μεσα στην εβδομαδα παλι...δεν ξερω που θα τα χωρεσει ολα τα βιβλια πλεον.Κρεμονται μεχρι και απο το ταβανι κομιξ και βιβλια.Αν μη τι αλλο ειναι σιγουρα ενδιαφερον σκηνικο :p
 
καποτε ημουν λατρης των παλαιοβιβλιοπωλειων.
Με την κριση ομως, βλεπω οτι καποια βιβλιοπωλεια εχουν ριξει τοσο πολυ τις τιμες τους που ειναι φθηνοτερα απο τα παλ/λεια.
Το τουνελ του Ερνεστο Σαμπατο: 7 ευρω, μεταχειρισμενο σε παλαιοβιβλιοπωλειο. 3 ευρω καινουριο σε βιβλιοπωλειο.
Ο ερωτας στα χρονια της Χολερας: 10 ευρω, μεταχειρισμενο σε παλαιοβιβλιοπωλειο. 7 ευρω καινουριο σε βιβλιοπωλειο.
κλπ

Οποτε πλεον ψωνιζω αποκλειστικα απο καποια βιβλιοπωλεια στο κεντρο (πρωτοπορια, Ιανος, πολιτεια).
Μονο σε περιπτωση εξαντλημενου θα κανω τον κοπο να πεταχτω σε παλ/λειο.
 
καποτε ημουν λατρης των παλαιοβιβλιοπωλειων.
Με την κριση ομως, βλεπω οτι καποια βιβλιοπωλεια εχουν ριξει τοσο πολυ τις τιμες τους που ειναι φθηνοτερα απο τα παλ/λεια.
Το τουνελ του Ερνεστο Σαμπατο: 7 ευρω, μεταχειρισμενο σε παλαιοβιβλιοπωλειο. 3 ευρω καινουριο σε βιβλιοπωλειο.
Ο ερωτας στα χρονια της Χολερας: 10 ευρω, μεταχειρισμενο σε παλαιοβιβλιοπωλειο. 7 ευρω καινουριο σε βιβλιοπωλειο.
κλπ

Οποτε πλεον ψωνιζω αποκλειστικα απο καποια βιβλιοπωλεια στο κεντρο (πρωτοπορια, Ιανος, πολιτεια).
Μονο σε περιπτωση εξαντλημενου θα κανω τον κοπο να πεταχτω σε παλ/λειο.
Ε, ψιτ, κύριος, φίλε, σύντροφε, αδελφέ, πατριώτη, καρντάσι, μάστορα, πες πρώτα ένα γεια :))))
 
Πρόσφατα η αναζήτηση μου για ένα εξαντλημένο βιβλίο με οδήγησε στο βιβλιοπωλείο Αλφειός και σε μία πολύ ευχάριστη εμπειρία αγοράς. Πέρα από κανονικό βιβλιοπωλείο, λειτουργεί ως εκδοτικός οίκος αλλά και ως όαση σπάνιων - δυσεύρετων τίτλων σε χαμηλές τιμές.

Εκείνο που με εξέπληξε και φυσικά με κέρδισε, ήταν η άμετρη ευγένεια και εξυπηρετικότητα που συνάντησα. Συγκεκριμένα ο ιδιοκτήτης, μόλις πρόσεξε την διεύθυνση στην ηλεκτρονική παραγγελία μου, επικοινώνησε μαζί μου, προτείνοντας μου να συναντηθούμε για την παράδοση του βιβλίου (έτσι ώστε μην χρεωθώ τα έξοδα αποστολής) καθώς εκείνες τις μέρες θα επισκεπτόταν τη Θεσσαλονίκη!

Αλφειός
Χαρ. Τρικούπη 22,
10679 Αθήνα
Τηλ. 210 3623092
email: alfeiosbooks@gmail.com



 
Last edited:
καποτε ημουν λατρης των παλαιοβιβλιοπωλειων.
Με την κριση ομως, βλεπω οτι καποια βιβλιοπωλεια εχουν ριξει τοσο πολυ τις τιμες τους που ειναι φθηνοτερα απο τα παλ/λεια.
Το τουνελ του Ερνεστο Σαμπατο: 7 ευρω, μεταχειρισμενο σε παλαιοβιβλιοπωλειο. 3 ευρω καινουριο σε βιβλιοπωλειο.
Ο ερωτας στα χρονια της Χολερας: 10 ευρω, μεταχειρισμενο σε παλαιοβιβλιοπωλειο. 7 ευρω καινουριο σε βιβλιοπωλειο.
κλπ

Οποτε πλεον ψωνιζω αποκλειστικα απο καποια βιβλιοπωλεια στο κεντρο (πρωτοπορια, Ιανος, πολιτεια).
Μονο σε περιπτωση εξαντλημενου θα κανω τον κοπο να πεταχτω σε παλ/λειο.
Φιλε Τζαρλαξλ η διαφορα ειναι στην εκδοση και παλαιοτητα του βιβλιου.Αν απλα θελεις να διαβασεις ενα βιβλιο πολυ καλα κανεις και παιρνεις καινουργια.
 
Φιλε Τζαρλαξλ η διαφορα ειναι στην εκδοση και παλαιοτητα του βιβλιου.Αν απλα θελεις να διαβασεις ενα βιβλιο πολυ καλα κανεις και παιρνεις καινουργια.
Δε διαφωνω! Απλα εχει τυχει να παρω ακριβοτερα ενα μεταχειρισμενο βιβλιο απ οτι θα το επαιρνα καινουριο. Ιδια εκδοση, ιδια χρονολογια.
Βεβαια εχω σωθει πολλες φορες οταν ψαχνω για παλια εξαντλημενα.
 
Top