Συνώνυμα - Αντώνυμα: Πανελλαδικές "Νεοελληνική Γλώσσα" 2012

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
εδώ τα συνώνυμα του 2017
______________________



Στις σημερινές πανελλήνιες (πανελλαδικές ) εξετάσεις (2012) στην Νεοελληνική Γλώσσα, ζητήθηκαν συνώνυμα για τις λέξεις: επίτευγμα, δαμάσει, μετάβαση, πληρότητα, ουσιώδες και αντώνυμα για: έλλογη, κοντά, συνοπτικό, φυσικής, αιχμαλωτίσει

Κάνω μιαν αρχή.

Συνώνυμα
  • επίτευγμα – κατόρθωμα
  • δαμάσει – τιθασεύσει
  • μετάβαση – πέρασμα (την έχει ακριβώς πιο πάνω, στο κείμενο που δώθηκε ;) )
  • πληρότητα – γέμισμα
  • ουσιώδες – ουσιαστικό
Αντώνυμα
  • έλλογη – άλογη
  • κοντά – μακριά
  • συνοπτικό – αναλυμένο
  • φυσικής - τεχνητής
  • αιχμαλωτίσει - απελευθερώσει
 
Είναι άδικο να παίζεις πρώτος Φάρε, παίρνεις όλα τα καλά... :)))

επίσης στο αιχμαλωτίσει θα μπορούσε να μπει το απλό ελευθερώσει και στο έλλογη το παράλογη.
 
Κι εγω στο ελλογη θα εβαζα παραλογη, και στο συνοπτικο θα εβαζα αναλυτικο.
Αναρωτιεμαι αν τοτε που εδινα κι εγω εξετασεις μου φαινοταν τοσο ευκολη αυτη η ασκηση οσο τωρα :χμ:

Βρηκα ολα τα θεματα της Γλωσσας που επεσαν σημερα :)
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
βέβαια, ανάλογα με το πλαίσιο στο οποίο χρησιμοποιείται μια λέξη.. το αντίθετο, πάντως, ενός έλλογου όντος δεν είναι το παράλογο ον αλλά το άλογο ον.
:))))

( Η Κικίτσα έχει δίκιο, πρόλαβα και έπιασα τα καλά ;) )
 
Συνώνυμα:

δαμάσει- χαλιναγωγήσει
πληρότητα- κορεσμός



Για το "συνοπτικό", θα διάλεγα για αντώνυμο το "εκτενές"
 
Πραγματικά τα συνώνυμα αντώνυμα ήταν εύκολα. Να ρωτήσω κάτι άσχετο με τα συνώνυμα αντώνυμα... Το Β2 α ήθελε δυο τρόπους πειθούς για την τελευταία παράγραφο! Η μια ήταν επίκληση στο συναίσθημα. Η άλλη ποια ήταν; Θα σκάσω αν δεν μάθω!!
 
Να ρωτησω.. Για την πληροτητα, στεκει ως συνωνυμο η επαρκεια;

Και για το συνοπτικό, ως αντωνυμο το φλυαρο; 'Η θεωρειται πολυ.. λουμπεν; Οπως λεει και ο Νπαπς;
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Πιούζυ, πληρότητα και επάρκεια είναι, κτγμ, μια χαρά συνώνυμα. :ναι:

Το φλύαρο βρίσκεται στον αντίποδα του συνοπτικού αλλά έχει αρνητική φόρτιση, ενώ το συνοπτικό δεν έχει απαραίτητα θετική.

Γραικέ, πολύ κοντινές οι λέξεις που προτείνεις αν και μάλλον όχι ακριβή συνώνυμα.

:)
 
...μ΄αυτή την "πληρότητα" θα γίνει μεγάλη κουβέντα φέτος...
Σε ενδεικτικές απαντήσεις απο φροντιστήρια δίνουν το "ολοκλήρωση". Προσωπικά δε μου κάθεται και τόσο καλά. Χωρίς να είμαι φιλόλογος, δε μπορώ να βρω ένα προφανές συνώνυμο. Παρεμπιπτόντως, ο ανιψιός μου έδωσε το "επάρκεια" για το οποίο ρωτάει και η Πιούζι, αλλά νομίζω ότι δεν ανταποκρίνεται καλά στην έννοια της πληρότητας. Το "ολότητα" του Γραικού ίσως είναι πιο κοντά. Ας επιληφθούν οι φιλόλογοι της Λέσχης :)

Α, με πρόλαβε ο Φαροφύλακας....οκ:)
 
Last edited by a moderator:
Συγνώμη, είναι λογικό να υπάρχει θέμα νεοελληνικής γλώσσας πανελλήνιων εξετάσεων, το οποίο να ζητάει το αντώνυμο του "κοντά"; Θα τρελαθούμε τελείως; Τι στο καλό σκεφτόταν αυτός που έβαλε τα θέματα; Μήπως διάβαζε το παιδί του, που είναι μαθητής α' δημοτικού και του ξέφυγε;

Δηλαδή είναι για να γραφτεί στα ρεκόρ γκίνες :νατώρα:
 
Το πληρότητα και το επάρκεια δεν τα βρίσκω ακριβώς συνώνυμα. Το ένα εκφράζει ότι είμαι γεμάτος, δεν χωράω άλλο και το δεύτερο ότι έχω αρκετά, φτάνω αλλά όχι ότι δεν χωράω και άλλα. :ανέκφραστος:

Για το πληρότητα ίσως παίζουν και τα αρτιότητα, τελειότητα όταν αναφερόμαστε σε έργα τεχνών.
 
Ίσως τα πληρότητα και επάρκεια να μπορούν να θεωρηθούν συνώνυμα σε άλλο περιβάλλον. Επίσης, το ζητούμενο δεν είναι να βρεθούν ακριβή συνώνυμα των λέξεων γενικώς και αορίστως. Το θέμα είναι να δοθεί ένα συνώνυμο της πληρότητας στην εξής πρόταση:

".... συνδυασμένη με την ιδεατή πληρότητα της φυσικής ομορφιάς".

Έτσι, το επάρκεια δεν μας κάνει καθόλου. Το ολοκλήρωση, αν και πιο κοντά, πάλι δεν δίνει ακριβώς την έννοια που θέλουμε. Τα αρτιότητα, τελειότητα της Κικίτσας είναι μάλλον οι λέξεις που πλησιάζουν περισσότερο.
 
Last edited:
Συγνώμη, είναι λογικό να υπάρχει θέμα νεοελληνικής γλώσσας πανελλήνιων εξετάσεων, το οποίο να ζητάει το αντώνυμο του "κοντά"; Θα τρελαθούμε τελείως; Τι στο καλό σκεφτόταν αυτός που έβαλε τα θέματα; Μήπως διάβαζε το παιδί του, που είναι μαθητής α' δημοτικού και του ξέφυγε;

Δηλαδή είναι για να γραφτεί στα ρεκόρ γκίνες :νατώρα:
Θίγεις ένα πολύ σημαντικό ζήτημα! Είναι δική μου μόνο άποψη ή γενική ότι κάθε χρόνο πέφτει το επίπεδο όλο και περισσότερο;...
 
Γιώργο, δεν μπορώ να απαντήσω στο ερώτημά σου, γιατί δεν παρακολουθώ τα θέματα από πολύ κοντά κάθε χρόνο. Το μόνο που ξέρω είναι ότι αυτό το συγκεκριμένο θέμα είναι άκυρο, δεν παίζει. Δεν μπορείς στην ίδια άσκηση να ρωτάς το συνώνυμο της πληρότητας, έτσι όπως το έδωσα στην παραπάνω πρόταση και μετά να ζητάς το αντώνυμο του κοντά. Το πρώτο θέλει να είσαι υποψιασμένος καλά με τη γλώσσα και το άλλο είναι θέμα της πρώτης δημοτικού. Αυτό είναι παράλογο. Μοιάζει σα να μην έβρισκε τι άλλο να βάλει...
 
Top