[Σειρά] Ο Ιησούς από τη Ναζαρέτ

:μουάχαχα::μουάχαχα::μουάχαχα: πραγματικά το χρώμα είνα μεγάλη αποτυχία ούτε εγώ στα πρώτα μου πειράματα ως κομμώτρια δεν έκανα κάτι τέτοιο!!
 
ναι την είδα διαφήμιση κάπου, αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο κανάλι.


EDIT

Εύρηκα! Ξεκινάει Μ.Τρίτη στον ANT1
 
Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Τα παλια τα χρονια το εβαζε το Σταρ (στις καλες του εποχες) και το Μεγκα
 
Γράψτε λάθος τότε,θα ήμουν μικρούλα και δεν το θυμάμαι.Απο τότε που το βλέπω πάντως πάντα στον ΑΝΤ1 παίζει.
 
Ξεκινάει ναι... Πάλι...Δε θυμάμαι σε ποιο έχω δει περισσότερες επαναλήψεις. Σε αυτό ή στο "Κωνσταντίνου και Ελένης";
 
Last edited:
Κάθε χρόνο το βλέπω. Χωρίς αυτό δεν καταλαβαίνω ότι έρχεται Πάσχα..!
 
αν σας πω οτι ποτε δεν εχω δει ολοκληρωμενη τη μινι σειρα αυτη θα με πιστεψετε? μονο αποσπασματικα μερικες σκηνες εχει τυχει να δω η μερικα επεισοδια στα 27 χρονια της ζωης μου....

μου εχιε μεινει ομως απωθημενο,ε καποια στιγμη θα την δω ολοκληρωτικα!!χαχα
 
Επειδή τη συγκεκριμένη σειρά την έβλεπα από πιτσιρίκι, αν έδειχνε άλλη ταινία με άλλον ηθοποιό στον ρόλο του Ιησού με ξένιζε!:χαχαχα:
Στον συγκεκριμένο ηθοποιό η επιτυχία για εμένα δεν είναι στα γαλανά του μάτια αλλά στο όλο παρουσιαστικό του που είχε κάτι λεπτό, αέρινο, ασκητικό και τον τρόπο φυσικά που ερμήνευσε. Να και πως είναι σήμερα ο Ρόμπερτ Πάουελ
 
Κοιτούσα τώρα αυτήν την συζήτηση από την αρχή και διάβασα αυτά που είχα γράψει για τη σκηνή της βάφτισης. Πραγματικά, το πόσο μου αρέσει αυτή η σκηνή δεν περιγράφεται. Εκτός από αυτά που έχω πει στην πρώτη ανάρτηση για τη σκηνή, βλέπω τώρα την έκφραση του Ιωάννη, όταν αντιλαμβάνεται τον Ιησού. Μα είναι εξαιρετικός!!! Μια έκφραση που δείχνει και φόβο και σεβασμό και θαυμασμό...

Απολαύστε.


 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Εμένα η Παζολίνια αισθητική μου πάει περισσότερο. Ποτέ δεν με έπεισε αυτός εδώ ο δυτικοευρωπαίος τού Τζεφιρέλη. Ο Χριστός ηταν ένας μεσογειακός, ταλαιπωρημένος, ασκητής. Και στάνταρ μελαχρινός.
 
Σίγουρα ο Χριστός δεν θα είχε στην πραγματικότητα καμία σχέση με τον ''Ιησού από τη Ναζαρέτ''. Στη σειρά όμως παρουσιάζεται έτσι ακριβώς όπως τον έχουμε φανταστεί από παιδιά, κάτι για το οποίο ευθύνεται η ίδια η εκκλησία...
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Στη σειρά όμως παρουσιάζεται έτσι ακριβώς όπως τον έχουμε φανταστεί από παιδιά, κάτι για το οποίο ευθύνεται η ίδια η εκκλησία...
Ενδεχομένως να ευθύνεται η συγκεκριμένη σειρά. :)))
 
Ο Ιησούς της ταινίας (και όχι της σειράς :ρ) δεν κάνει τίποτα άλλο παρά να δίνει σάρκα και οστά σ' αυτό που έχουμε στο μυαλό μας από τις εικόνες του. Οπότε συμφωνώ με τη Φαίη σ' αυτό.

Για παράδειγμα, να ένας Ιησούς του Ελ Γκρέκο:



Αν ρίξετε ματιά στους πίνακες των μεγάλων Ευρωπαίων ζωγράφων, η φυσιογνωμία είναι περίπου η ίδια, ασκητική, ήρεμη, με μάτια πολλές φορές ανοιχτόχρωμα και χρώμα μαλλιών άλλοτε πιο σκούρο και άλλοτε πιο ανοιχτό. Πάντως, σίγουρα την εικόνα που έχουμε για τον Ιησού, την έχουμε αποτυπωμένη μέσα μας πολύ πριν την ταινία του Τζεφιρέλι.
 
Last edited:
Με κάλυψες απόλυτα Χρυσηίδα. Εκεί οφείλεται άλλωστε κατά ένα μεγάλο μέρος η επιτυχία της σειράς. Είχαμε ήδη διαμορφώσει μια εικόνα για το Χριστό μέσα από τους διάφορες πίνακες και τις εικόνες στις εκκλησίες (ακόμα και στις δικές μας) και εκεί στηρίχτηκε, προφανώς, και η επιλογή του Τζεφιρέλι όσον αφορά στο ποιός ηθοποιός θα τον ενσάρκωνε.
 
Μιας που αναφερθηκε και στο ομιλητηριο, θα παρω το θαρρος να διατυπωσω μια απορια χωρις προθεση να δημιουργησω ταραχες και τα λοιπα. Δεν ξερω αν το νημα αυτο ειναι καταλληλο, αλλα νομιζω ειναι τουλαχιστον σχετικο.

Οσοι ειστε γονεις αλλα δεν πιστευετε, τις ημερες αυτες του Πασχα, πηγαινετε στην εκκλησια; Μονο και μονο λογω των παιδιων, οταν αυτα ειναι μικρα και δεν μπορουν να πανε, φερειπειν, με τους φιλους τους;
 
Top