Αγαπημένα αποφθέγματα από βιβλία

Τους ανθρώπους αποφεύγω να τους παρατηρώ γιατί όταν το κάνω, εμπαθής ων, κοπανιέμαι ανάμεσα στη φιληδονία και την κατάκριση.
Μπέιζιλ Γκραντ, από το φορουμικό βιβλίο της Λεσχης του Βιβλιου
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Να πεθαίνεις και να λες: Θάνατος δεν υπάρχει!

Καζαντζάκης, Ασκητική





Βέβαια, η Ασκητική γενικότερα είναι απανθισμένη με μια αποφθέγματική σοφία. Κι ευτυχώς ακόμα κανείς δεν τόλμησε να την διακόψει κάθε τρεις λέξεις με μια υποσημείωση, επειδή είναι δύσκολη.
 
Fight club 2 (#1)​
Throughout childhood people tell you to be less sensitive. Adulthood begins the moment someone tells you, "You need to be more sensitive."
 
Να χαμογελάς με τέτοιον τρόπο, ώστε όλοι να νομίζουν πως έχεις δίκιο.

Πιέτρο Αρετίνο, "Το σχολείον της Πορνείας", νομίζω στα 1503.
 
...επαναλαμβάνοντας την πλανη πολλών γονιων, που φανταζονται πως τα παιδιά τους δεν εχουν μυστικά απ' αυτους.
Πόλεμος και Ειρήνη, Λ. Τολστόι. (Ναι, παιδια, το ξεκινησα. ΕΥΛΟΓΗCON).
 
"ματαιοδοξία, αναμνήσεις, παρελθόν, αγάπη, δε θέλω να τελειώσει, θέλω ένα μάλλον
θέλω ένα μάλλον για να χω περισσότερο παρελθόν να αφηγούμαι, ένα μέλλον στην υπηρεσία του παρελθόντος"

χόλι μάουντεν- Νίκος Βεργέτης
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
"Όσο και να λες με τι μοιάζει ο έρωτας που έρχεται αργά, η δίψα δε σβήνει."

"... ξέρω τι σημαίνει η θάλασσα· ίσως γιατί ξαναγυρίζω κοντά της με ατόφια τα όνειρά μου, ή μάλλον με όνειρα τόσο αθώα που μοιάζουν πιο παιδικά κι από πριν."

"Μπορεί μια ψυχή να λουστεί εκεί και να καθαριστεί ή να σβήσει την δίψα της;"



Κάτω από το ηφαίστειο - Μάλκολμ Λόουρυ
 
Και ο Κόμης έτσι προετοιμασμένος για την συνάντηση που θα είχε με τον Μορέλ και την οικογένεια του, ξεκίνησε μουρμουρίζοντας αυτούς τους στίχους του Πινδάρου:
''H νιότη είναι ένα λουλούδι που ο καρπός του είναι ο έρωτας...Ευτυχισμένος ο τρυγητής που το μαζεύει αφού το είδε να ωριμάζει σιγά σιγά''.

Κόμης Μοντεχρίστος, Αλέξανδρος Δουμάς
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
"Το να δώσεις φόρμα σε μια διάρκεια είναι απαίτηση της ομορφιάς μα και της μνήμης."

"...ο βαθμός της βραδύτητας είναι ευθέως ανάλογος με την ένταση της μνήμης˙ ο βαθμός της ταχύτητας είναι ευθέως ανάλογος με την ένταση της λήθης."

Η βραδύτητα ̴ Μίλαν Κούντερα
 
Last edited:
"Το να δώσεις φόρμα σε μια διάρκεια είναι απαίτηση της ομορφιάς μα και της μνήμης."

"...ο βαθμός της βραδύτητας είναι ευθέως ανάλογος με την ένταση της μνήμης˙ ο βαθμός της ταχύτητας είναι ευθέως ανάλογος με την ένταση της λήθης."

Η βραδύτητα ̴ Μίλαν Κούντερα
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Αποθηκεύτηκε κι αυτό στις άμεσες προβολές!! :)
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
"Τα πράγματα μας φαίνονται καμιά φορά απλά μόνο εκ των υστέρων."

"Τους μεγάλους έρωτες συχνά τους γεννά η μοναξιά."

"Οι μεγάλες αλήθειες στη ζωή είναι απλές."

"Η Αλήθεια δεν είναι πάντοτε αποδείξιμη."


"Διαίσθηση [..] είναι το μόνο όπλο που μένει .. ελλείψει αποδείξεως..»

"Ο θείος Πέτρος και η Εικασία του Γκόλντμπαχ" - Απόστολος Δοξιάδης
 
Top