Διάβασε το αγαπημένο μου βιβλίο, μέρος Ε'

Ω τι καλά! Δίνω προτεραιότητα στη δεύτερη πρότασή σου ΑναστασίαΚ. :κόλλα5:
:))ελπίζω να το απολαύσεις όσο κι εγώ :διάβασμα2:

14o Ζευγάρι
κστ.Πιούζι
Ι. Το βιβλίο του γέλιου και της λήθης: Μ. Κούντερα
ΙΙ. Στο δρόμο: Τζ. Κέρουακ
ΙΙΙ. Νορβηγικό Δάσος: Χ. Μουρακάμι
κζ.ΑναστασίαΚ
Ι. Αναφορά στον Γκρέκο: Ν. Καζαντζάκης
II. Αηδονόπιτα: Ι. Ζουργός
III. Περηφάνια και Προκατάληψη: Τζ. Όστιν


Χαίρομαι που επιτέλους θα διαβάσω Μουρακάμι!! Νορβηγικό δάσος,ασυζητητί, παρέα με το αγαπημένο μου Norwegian wood...και προς αναζήτηση Νορβηγικού καφέ βεβαίως!
:κόλλα5:
 
"Απογοήτευσε"?

Μαρκαρισμένο "to read" στο Goodreads (με μ.ό. από 250000 βαθμολογίες 4.22 παρακαλώ!) και περασμένο ήδη εδώ και λίγο καιρό στο e-reader, θα έλεγα ότι το αποτέλεσμα ήταν το ακριβώς αντίθετο της απογοήτευσης! :πάνω: Κακόβουλες γλώσσες θα μπορούσαν να το πουν και σικέ! :))))

Μιλάω για το "Η Σκιά του Ανέμου", το οποίο και θα ξεκινήσω αμέσως μόλις τελειώσω το βιβλίο που διαβάζω τώρα στο e-reader, δηλ. λίαν συντόμως. Ελπίζω το "ταίρι" μου να συμμερίζεται την ικανοποίησή μου για τα βιβλία που της "έκατσαν"!
Θα το απολαύσεις!!!Είναι γραμμένο για βιβλιοφάγους...εγώ το λατρεύω!
 
"Απογοήτευσε"?

Μαρκαρισμένο "to read" στο Goodreads (με μ.ό. από 250000 βαθμολογίες 4.22 παρακαλώ!) και περασμένο ήδη εδώ και λίγο καιρό στο e-reader, θα έλεγα ότι το αποτέλεσμα ήταν το ακριβώς αντίθετο της απογοήτευσης! :πάνω: Κακόβουλες γλώσσες θα μπορούσαν να το πουν και σικέ! :))))

Μιλάω για το "Η Σκιά του Ανέμου", το οποίο και θα ξεκινήσω αμέσως μόλις τελειώσω το βιβλίο που διαβάζω τώρα στο e-reader, δηλ. λίαν συντόμως. Ελπίζω το "ταίρι" μου να συμμερίζεται την ικανοποίησή μου για τα βιβλία που της "έκατσαν"!
Αγαπητέ Κόμη,
Μόλις σήμερα το πρωί είδα την κλήρωση και χαίρομαι που σου άρεσε ο Φαθόν. Είναι το τέλειο βιβλίο για βιβλιόφιλους- βιβλιοφάγους. Τώρα όσο αφορά τα δικά σου βιβλία θα πω ότι δεν τα έχω διαβάσει. Από τον Κάφκα έχω διαβάσει τη "Δίκη" αλλά όχι αυτό που προτείνεις. "Οι Ιτιές" μου άρεσαν σαν περιεχόμενο αν και μου φάνηκε λίγο καταθλιπτικό. Γι' αυτό μάλλον θα ξεκινήσω από την τελεταία επιλογή "Αποχαιρετισμός στα όπλα". Είχα επιχειρήσει να το διαβάσω σε "νεαρή" ηλικία αλλά δεν το κατάφερα θα το διαβάσω λοιπόν τώρα. Σου εύχομαι λοιπόν καλό διάβασμα και θα σου πω νε΄΄οτερες εντυπώσεις σύντομα.

Υ.Γ. Η φωτογραφία που βρήκες στο Internet δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς δική σου. Μάλλον όλοι εμείς που είμαστε εδώ φωτογραφιζόμαστε ακριβώς έτσι!!!!
 
Για την ιστορία πάντως από την τριάδα του Ιαβέρη, μόνο την λέσχη των αθεράπευτα αισιόδοξων έχω διαβάσει :)

@ Ιαβέρη: Δήλωσε εσύ ότι οι 50 αποχρώσεις είναι το αγαπημένο σου βιβλίο, και εγώ το διαβάζω δεν υπάρχει πρόβλημα :ρ
Μ' εστειλες! :))))

Μεταλλαγμενη, σημερα παρηγγειλα την Κιθαρα και τον Καλο Μαθητη, μες στον Δεκεμβριο θα τα διαβασω. :)
 
Nαι, Μαρία και Αναστασία, είμαι σίγουρος ότι θα είναι μία απόλαυση η ανάγνωση του συγκεκριμένου βιβλίου, και έχω ενθουσιαστεί με την κλήρωση! Βέβαια, νιώθω σαν να κλέβω λίγο, μιας και έπεσα σε βιβλίο που σκόπευα να διαβάσω σύντομα έτσι κι αλλιώς. Οπότε μάλλον θα βάλω και ένα ακόμα από την τριάδα για το μέλλον. Τον Χιονάνθρωπο λογικά θα τον διαβάσω κάποια στιγμή, αν δω ότι μου αρέσει ο Nesbo. Θέλω να ξεκινήσω με τον Κοκκινολαίμη, τον οποίο μου πρότεινε φίλος fan του Nesbo. Αν μου "βγει" και συνεχίσω, ο Χιονάνθρωπος θα ακολουθήσει σίγουρα. Οπότε μένει το Χάλκινο Γένος ως κάτι εντελώς καινούριο. Θα το σημειώσω να το έχω στα υπόψη.

Όσο για τις δικές μου προτάσεις, ισχύει ότι είναι αρκετά καταθλιπτικό βιβλίο οι Ιτιές. Η επιλογή να διαβάσεις το "Αποχαιρετισμός στα Όπλα" είναι καλή, αλλά, χωρίς να δώσω λεπτομέρειες, θα σου πω ότι και αυτό δεν ανήκει στα "χαρούμενα" βιβλία. Τώρα που το σκέφτομαι, και το Γράμμα στον Πατέρα σε παίρνει λίγο από κάτω. Έκανα μεν 3 αρκετά διαφορετικές προτάσεις όσον αφορά τη θεματολογία, αλλά διαπιστώνω ότι και οι 3 είναι παρεμφερείς όσον αφορά την ατμόσφαιρα...
 
Βλέπω με χαρά μου πως θα ταξιδέψω στο Ηράκλειο να βρω την αγαπητή Πωλίνα και τις επιλογές της!!!

Μία άλλη πρόταση αφού την "Καλύβα" την έχεις διαβασμένη : " Το Θαύμα της Άννι Σάλλιβαν " ( The Miracle Worker ) του Ουίλλιαμ Γκίμπσον, διάσημο θεατρικό που βασίζεται στην αληθινή ιστορία της Έλεν Κέλερ. Τώρα το ποια ήταν αυτή σε αφήνω να το ψάξεις μόνη σου....

Από τα δικά σου η " Πάπισσα " είναι αγαπημένη, μάλιστα σκέφτομαι να την παρουσιάσω στη Λέσχη!!! Αν μπορείς κι εσύ μία νέα επιλογή παρακαλώ....

Το " Ταχυδρομείο " φαίνεται εξαντλημένο, ωστόσο ο " Ευριπίδης " υπόσχεται να με βοηθήσει!!! Θα σε ενημερώνω άμεσα για πιθανές εξελίξεις...

Το " Τραγί " είναι πολύ ιδιαίτερο. Ελπίζω να μη σε ξενίσει!!!
 
δ. Αστραίος
Ι. Η καρδιά του σκότους: J. Conrad
ΙΙ. Η λέσχη της στιγμής: Γ. Κακουλίδης
ΙΙΙ. Το σπίτι των κοιμισμένων κοριτσιών: Y. Kawabata
ια. Νικόλας δε Κιντ
Ι. Τα χρονικά του Άρη: Ρ. Μπράντμπερι
ΙΙ. Το τούνελ: Ε.Σάμπατο
ΙΙΙ. Η πτώση: Α. Καμύ

Το βιβλίο του Καβαμπάτα το έχω διαβάσει και δεν μου είχε αρέσει καθόλου...:μαναι:
Αν θες μπορείς να κάνεις άλλη μια βιβλιοπρόταση και να το αντικαταστήσεις!!!

Οι άλλες 2 επιλογές φαίνονται άκρως ενδιαφέρουσες!!!
Λέω να ξεκινήσω με την Καρδιά του Σκότους που έχω ακούσει τα καλύτερα:τρέλα: και ίσως κάποια στιγμή πιάσω και το βιβλίο του Γ. Κακουλίδη...

Αλήθεια από οι δικές μου προτάσεις πως σου φάνηκαν;;;:χμ:
Ο Καβαμπάτα έχει θέματα είναι το μόνο σίγουρο, αλλά είναι ένα βιβλίο που δημιουργεί έντονα συναισθήματα γι'αυτό και το πρότεινα, εμένα με ενθουσίασε και είναι από τα λίγα βιβλία που έχω διαβάσει τρεις φορές...

Πολύ χαίρομαι που σε ικανοποίησαν οι άλλες δύο επιλογές. Εντάξει η Καρδιά του σκότους ήταν το πιο γνωστό από τα 3 και το πιο ευυπόληπτο εννοείται, η γραφή του Conrad από μόνη της είναι υπέροχη, πέρα από την όλη ιστορία. Με τη λέσχη της στιγμής πάλι ταυτίστηκα απόλυτα γι'αυτό και το πρότεινα δεύτερη φορά (φαίνεται θα πάει και τρίτη :))

Όσο για τις δικές σου επιλογές δεν έχω διαβάσει κανένα από τα τρία.
Κάμυ διάβασα πρόσφατα και θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι καινούργιο σχετικά. Τα χρονικά του Άρη τα έχω στη λίστα μου και θα με ενδιέφερε πολύ να διαβάσω τι συμβαίνει στον πλανήτη Άρη του Μπράντμπερυ.
Όμως ότι έχω το Τούνελ ήδη στη βιβλιοθήκη μου αδιάβαστο με διευκολύνει λίγο.
Θα προχωρήσω με Sabato μόλις τελειώσω με τον Χιονάνθρωπο και ίσως μέχρι να κλείσει το νήμα να έχω διαβάσει και τα χρονικά του Άρη...

Τέλος λέω σαν εναλλακτική επιλογή να σου δώσω κάτι από θέατρο: Διονύσης Χαριτόπουλος - Αυγά Μαύρα
 
@Χρήστο τελικά καταστάλαξα στο άκου ανθρωπάκο. Όπως είχα πει και σε προηγούμενη ανάρτηση, το βρήκα αρκετά επίκαιρο και δεν έχω διαβάσει κάποιο παρόμοιο οπότε παρέμεινα σε αυτήν την επιλογή. Πήγα και το πήρα σήμερα από την Πρωτοπορία, απλώς θα το διαβάσω λίγο αργότερα γιατί διαβάζω ένα άλλο τώρα και δεν μπορώ 2 βιβλία συγχρόνως. :))
 
Οπως είπα και στο άλλο νήμα, ανυπομονώ για τα σχολιά σου.:) Εντάξει δεν υπάρχει βιασύνη πάντως. Κι εγώ έχω άλλο ένα που θα διαβάσω μετά από αυτό που διαβάζω τώρα και μετά θα πάρει σειρά το δικό σου...
 
Τώρα είδα και τα δύο σου σχόλια. :ρ Ναι, μην άγχεσαι. Τον καημένο τον Κόρτο λυπάμαι, που στο περσινό παιχνίδι έκανα 10 μήνες να διαβάσω το βιβλίο που μου είχε προτείνει. @Κόρτο, δε σου ζήτησα τότε αλλά σου ζητάω τώρα, συγγνώμη. :ένοχος: Γι' αυτό Χρήστο το δικό σου, έσπευσα να το αγοράσω νωρίς για να μην περάσει πάλι ο καιρός. ;)
 
Μεταλλαγμενη, σημερα παρηγγειλα την Κιθαρα και τον Καλο Μαθητη, μες στον Δεκεμβριο θα τα διαβασω. :)
Τέλεια! Εγώ θα ξεκινήσω από Ισιγκούρο γιατι θα μου το δανείσει κάποιο πολύ ευγενικό μέλος της Λέσχης, που μου δανείζει απλόχερα χωρίς να παραπονιέται :)))) αλλά δεν ξέρω ακριβώς ποτε, δεν θ' αργήσω πάντως!!
 
Τώρα είδα και τα δύο σου σχόλια. :ρ Ναι, μην άγχεσαι. Τον καημένο τον Κόρτο λυπάμαι, που στο περσινό παιχνίδι έκανα 10 μήνες να διαβάσω το βιβλίο που μου είχε προτείνει. @Κόρτο, δε σου ζήτησα τότε αλλά σου ζητάω τώρα, συγγνώμη. :ένοχος: Γι' αυτό Χρήστο το δικό σου, έσπευσα να το αγοράσω νωρίς για να μην περάσει πάλι ο καιρός. ;)
Είναι και μικρό, διαβάζεται κι εύκολα, δεν θα χεις πρόβλημα...
 
Ναι, λίγο που το ξεφύλλισα (ε, δεν κρατήθηκα), μου φάνηκε ενδιαφέρον. Άκουσα και πολύ καλά σχόλια από μία ξαδέρφη μου, που η γνώμη της μετράει για μένα, οπότε σήμερα είμαι κάπως έτσι :)))):σάλια:
 
είμαι μεταξυ τρυποκάρυδου και τα χαστουκοψαρα, τι να επιλέξω; θα παρω την γνωμη του gougle, το άλλο του ντικενς το χω στην βιβλιοθηκη μου και φυσικα το χω διαβασει αλλιως ηταν ότι επρεπε για χριστουγεννα/ μιντορι τι θα επιλέξεις; κατι μου λέει πως θα πάρεις νεσμπο
 
Ναι, λίγο που το ξεφύλλισα (ε, δεν κρατήθηκα), μου φάνηκε ενδιαφέρον. Άκουσα και πολύ καλά σχόλια από μία ξαδέρφη μου, που η γνώμη της μετράει για μένα, οπότε σήμερα είμαι κάπως έτσι :)))):σάλια:
Απλά το νου σου. Προορίζεται για να σε ταρακουνήσει συθέμελα! Κανονικά δεν πρέπει να σου φανεί και πολύ ευχάριστο...
 
ειδα την κληρωση!! τι ωραια!!

κδ. Ακτίς
Ι. Το Βιβλίο της Κατερίνας: Α. Κορτώ
ΙΙ. Ο Νάνος: Π. Λάγκερκβιστ
ΙΙΙ. Περί Τυφλότητος: Ζ. Σαραμάγκου
τον νανο θα το διαβασω οπωσδηποτε!! το περιτ τυφλοτητας το εχω ειδη διαβασει και μου αρεσε. δυστυχως κορτω δεν τον ακουμπαω...
οποτε ακτιδα αν θες να μου προτεινεις κατι αλλο αντι του σαραμαγκου πολυ θα χαρω.

τα δικα μου πως σου φανηκαν;;;
 
Απλά το νου σου. Προορίζεται για να σε ταρακουνήσει συθέμελα! Κανονικά δεν πρέπει να σου φανεί και πολύ ευχάριστο...
Γι' αυτό είπα ενδιαφερον, δεν το είδα για ευχάριστο. :διάβασμα4: Πάντως μ' άρεσε πολύ που έχει και σκιτσάκια. ;) Όπως και να έχει, σε λίγο καιρό ανέμενε εντυπώσεις. :ναι:
 
Top