Εμπειρίες από αυτοέκδοση

Δεν εννοούσα να το πουλήσεις, αλλά να το ανεβάσεις για δωρεάν κατέβασμα. Μια γνώμη λέω βέβαια ή μάλλον τι θα έκανα εγώ αν δεν δέχονταν να μου το εκδώσουν οι εκδοτικοί οίκοι.
Παρεμπιπτόντως υπάρχει αυτή η επιλογή στο bookstars για όποιον τον ενδιαφέρει. Όταν πας να κάνεις καταχώρηση βιβλίου σε ρωτάει αν θες να το κάνεις σε έντυπη μορφή ή σε ηλεκτρονική.
 
Last edited by a moderator:
Θα ήθελα αν επιτρέπεται ως νέο μέλος, να πω κι εγώ τη γνώμη μου για την εμπειρία της αυτοέκδοσης. Έχω γράψει μια μικρή συλλογή κειμένων από το 2011. Την έστειλα σε πολλούς εκδοτικούς με ελπίδα κάποιος να την εκδόσει αλλά η απάντηση που λάμβανα ήταν πάντα αρνητική ακόμα κι από άτομα που είχαν την ευγένεια να μου πουν ότι τους άρεσαν πολύ τα κείμενα μου και ότι απλά δεν μπορούν εκδώσουν κάποιον νέο αυτή τη στιγμή.
Μπήκα λοιπόν σε διαδικασία αυτοέκδοσης. Επικοινώνησα με βάσει την αναζήτηση του google με διάφορες εταιρίες από τις οποίες για τον τελικό μου κύκλο διάλεξα τις bookstars, ocelotos και τη Lulu.
Θα γράψω συνοπτικά και δίχως να κουράσω τις εμπειρίες μου από αυτές τις εταιρίες.

Η bookstars μου ζήτησε περίπου 460Ε (χωρίς το ΦΠΑ) για να ολοκληρώσει όλες τις εργασίες στο βιβλίο (ήθελα και σχέδια εσωτερικού). Ήταν πολύ ευγενικοί, είχαν εμπειρία, αλλά έδιναν ένα μικρό ποσοστό πίσω και το βιβλίο θα είχε παρουσία κυρίως μέσω του καταστήματος τους. Δεν βρήκα την τιμή τόσο τραγική καθώς δεν περιλάμβανε εκτύπωση βιβλίων αλλά απλά τα "εργατικά".
Η ocelotos για το ίδιο βιβλίο 21.000 λέξεων μου ζήτησε 1200Ε για 250 αντίτυπα σε καλή ποιότητα εκτύπωσης με όλα τα εργατικά μέσα. Ωστόσο δεν μου διευκρίνισε το πώς θα γίνει η προώθηση των βιβλίων που θα τυπωθούν και από γνωστό μου που είχε εμπειρία μαζί τους έμαθα ότι τα βιβλία έμειναν στο πορτ μπαγκάζ του αυτοκινήτου του. Και πάλι θετικότατη εμπειρία στην επικοινωνία αλλά υψηλή τιμή και ένα στοκ που δεν ήξερα τουλάχιστον εγώ τι να το κάνω.
Η lulu δεν παρείχε επιμέλεια και δεν μπορούσε να μου εγγυηθεί ότι το εσωτερικό, λόγω γλώσσας, θα ήταν εντάξει. Μετά από συζητήσεις με τον ίδιο φίλο λοιπόν αποφάσισα να βρω γραφίστα και να μου φτιάξει το βιβλίο για τη lulu. Ο γραφίστας δέχτηκε τη δουλειά μου έδωσε ένα βασικό κόστος 250Ε χωρίς τις εικόνες αλλά και χωρίς απόδειξη και αποφάσισα να ακολουθήσω αυτό το δρόμο. Πριν ακριβώς του δώσω την προκαταβολή, στράφηκα ξανά στο google και έψαξα την αυτοέκδοση ψηφιακού βιβλίου. Στην αναζήτηση μου βρήκα μια μικρή άσημη εταιρία από την Θεσσαλονίκη, στην οποία έστειλα ένα email στο οποίο και απάντησαν σε μια ώρα. Έστειλα και δεύτερο email καθότι βράδυ και πάλι απάντησαν άμεσα. Μου έκανε πολύ θετική εντύπωση και αποφάσισα να τους μιλήσω. Εν τέλει και για να μην πολυλογώ και κουράζω, αποφάσισα να εκδώσω το βιβλίο μου σε αυτούς όχι τόσο για το οικονομικό ζήτημα (μικρή διαφορά από το bookstars), αλλά επειδή γνώρισα συγγραφέα τους, έμαθα ότι τον στηρίζουν με online marketing, δημιουργία blog και κριτικές και τέλος είδα ότι τα βιβλία τους πρακτικά κάνουν τον κύκλο που θα έκαναν μέσω lulu και μου αποδίδουν το 100% των κερδών βάσει συμφωνητικού (amazon, bookdepository, apple κ.λπ.). Το θέμα είναι ότι τους εμπιστεύτηκα και ως τώρα όλα πηγαίνουν καλά. Αυτή τη στιγμή είμαστε στη διαδικασία της επιμέλειας και μου έχουν στείλει την πρώτη διόρθωση για να τη δω. Επίσης μου πρότειναν να γνωρίσω τον υπεύθυνο marketing που έχουν για να συζητήσουμε τη προώθηση (έχουν πακέτο προώθησης).

Δεν ξέρω αν βοηθάω με όλα αυτά. Δεν έχω σκοπό διαφήμισης και δεν θέλω να εκληφθεί αυτό το ποστ ως κάτι τέτοιο. Απλά ψάχνω εδώ και καιρό το internet και έχω κάνει κύκλο στο θέμα κι άρα θα ήθελα να μοιραστώ τις απόψεις μου.
 
Γενικά η υπόθεση της έκδοσης είναι εξαιρετικά δύσκολη.
Θα μιλήσω για μένα που πια το ψάχνω σαν όνειρο ζωής και σαν στόχο ζωής.
Εχω απορρίψει την αυτοέκδοση, όχι για τους οικονομικούς λόγους (οι οποίοι υπάρχουν ως λόγοι), αλλά γιατί δεν μπορείς να στηρίξεις όνειρα σε κάτι τόσο εμπορικό. Ναι.. ενδεχομένως κάποιοι θα δουλέψουν επάνω στο βιβλίο σου, όμως το σημαντικό είναι το δίκτυο διανομής. Είναι πολύ σπουδαίο να μπορεί η καινούργια έκδοση να φτάσει σε κάποια κεντρικά σημεία και να βρει μια θέση.
Αν αποδεχθείς ότι γράφεις έχοντας μέσα σου και την ανάγκη μιας κάποιας αναγνώρισης τότε νομίζω βρίσκεσαι σε σωστό δρόμο. Επιπρόσθετα, η οικονομική απολαβή είναι σπουδαίος παράγοντας. Ενα έργο, ακόμα και των 12.000 λέξεων που λέει η φίλη μας, σημαίνει πως δαπανήθηκαν πολλές - πολλές ώρες εργασίας. Είναι τουλάχιστον κρίμα αυτές οι ώρες να μην αξιοποιηθούν σωστά.
Εγώ έχω χτυπήσει την πόρτα των εκδόσεων Γαβριηλίδη και ετοιμάζομαι να χτυπήσω και την πόρτα των εκδόσεων Λιβάνη. Απαντήσεις ακόμα δεν έχω πάρει, όμως ακόμα και αρνητικές να είναι, θα συνεχίσω να χτυπάω πόρτες. Δεν θα αναφέρω παραδείγματα συγγραφέων που στην αρχή ουδείς ήθελε να τους εκδώσει και στη συνέχεια έγιναν μεγάλοι και τρανοί.
Επίσης έχω καταλήξει σ' ένα θλιβερό συμπέρασμα. Οι εκδοτικοί οίκοι εκδίδουν σύμφωνα με τις δικές τους νόρμες και κανόνες. Πολλές σελίδες, εμπορικά θέματα κλπ. Στην προσπάθειά μου έχω εντάξει όλα αυτά που ζητούν. Μπορεί να μην είναι 100% αυτό που ήθελα εξ αρχής, όμως ευελπιστώ πως με τον τρόπο αυτό κάποια στιγμή θα μπορώ να γράφω επακριβώς εκείνα που θέλω.
Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά θεώρησα σωστό να το μοιραστώ όλο αυτό μαζί σας :)
 
ΜαλβίναΣυγ,
καλησπέρα και καλωσόρισες.
/ Να υποθέσω πως το παρωνύμιο λέει: Μαλβίνα Συγγραφέας;
Αν μου επιτρέπεις, υποθέτω πως είσαι και μικρή σε ηλικία (μην απαντήσεις).

Το θέμα της αυτοέκδοσης είναι συγκεκριμένο και με συγκεκριμένους στόχους. Δεν είμαι ειδικός, μία γνώμη λέω. Αυτό που θα σου έλεγα: Πολύ διάβασμα και δουλειά.
Η διαδρομή μέχρι τη βιτρίνα είναι περίεργη.

Σημ. Ψάξε κι εδώ στη λέσχη, υπάρχουν σημαντικές γνώμες από έμπειρα μέλη.


Γενικά η υπόθεση της έκδοσης είναι εξαιρετικά δύσκολη.
Θα μιλήσω για μένα που πια το ψάχνω σαν όνειρο ζωής και σαν στόχο ζωής.
Εχω απορρίψει την αυτοέκδοση, όχι για τους οικονομικούς λόγους (οι οποίοι υπάρχουν ως λόγοι), αλλά γιατί δεν μπορείς να στηρίξεις όνειρα σε κάτι τόσο εμπορικό. Ναι.. ενδεχομένως κάποιοι θα δουλέψουν επάνω στο βιβλίο σου, όμως το σημαντικό είναι το δίκτυο διανομής. Είναι πολύ σπουδαίο να μπορεί η καινούργια έκδοση να φτάσει σε κάποια κεντρικά σημεία και να βρει μια θέση.
Αν αποδεχθείς ότι γράφεις έχοντας μέσα σου και την ανάγκη μιας κάποιας αναγνώρισης τότε νομίζω βρίσκεσαι σε σωστό δρόμο. Επιπρόσθετα, η οικονομική απολαβή είναι σπουδαίος παράγοντας. Ενα έργο, ακόμα και των 12.000 λέξεων που λέει η φίλη μας, σημαίνει πως δαπανήθηκαν πολλές - πολλές ώρες εργασίας. Είναι τουλάχιστον κρίμα αυτές οι ώρες να μην αξιοποιηθούν σωστά.
Εγώ έχω χτυπήσει την πόρτα των εκδόσεων Γαβριηλίδη και ετοιμάζομαι να χτυπήσω και την πόρτα των εκδόσεων Λιβάνη. Απαντήσεις ακόμα δεν έχω πάρει, όμως ακόμα και αρνητικές να είναι, θα συνεχίσω να χτυπάω πόρτες. Δεν θα αναφέρω παραδείγματα συγγραφέων που στην αρχή ουδείς ήθελε να τους εκδώσει και στη συνέχεια έγιναν μεγάλοι και τρανοί.
Επίσης έχω καταλήξει σ' ένα θλιβερό συμπέρασμα. Οι εκδοτικοί οίκοι εκδίδουν σύμφωνα με τις δικές τους νόρμες και κανόνες. Πολλές σελίδες, εμπορικά θέματα κλπ. Στην προσπάθειά μου έχω εντάξει όλα αυτά που ζητούν. Μπορεί να μην είναι 100% αυτό που ήθελα εξ αρχής, όμως ευελπιστώ πως με τον τρόπο αυτό κάποια στιγμή θα μπορώ να γράφω επακριβώς εκείνα που θέλω.
Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά θεώρησα σωστό να το μοιραστώ όλο αυτό μαζί σας :)
Αγαπημένε μου φίλε Μονόκερε, βάζεις πολλά σε μικρό καλάθι.
Τι πιστεύω εγώ:
Όπως είπα παραπάνω, η βιτρίνα μπορεί να περιμένει.
Ένα γραπτό, ακόμα και με μία γραμμή μπορεί να έχει πίσω της τρελή δουλειά.
Δεν φτάνω στην πόρτα του εκδότη εάν δεν έχω παλέψει με τα δικά μου θηρία πρώτα (ασφαλώς κι έχουν δικές τους νόρμες και κανόνες -όπως λες-, προϊόν θα διαθέσουν).

Ένα όμορφο παράδειγμα.
Οι διάφοροι διαγωνισμοί που γίνονται κάθε χρόνο, από πανεπιστήμια, από διάφορα ιδρύματα, σύλλογοι, φιλολογικοί κύκλοι / περιοδικά κ.λπ.
Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι ένα δυνατό κίνητρο, για να δεις πόσα απίδια βάζει ο σάκος· παράλληλα θα υπάρχει η μόνη λέξη καρφωμένη στο μυαλό: δουλειά.

Σημ. Ξαναλέω, δεν είμαι ειδικός, μία καταφρονεμένη γνώμη λέω.
 
Λατρεμένε μου Στράτη, κατ' αρχήν περιμένω απάντηση στην πρόταση γάμου κι εσύ επιμένεις να με αποφεύγεις. Μήπως, λέω μήπως με τον τρόπο αυτό προσπαθείς να μου πεις κάτι; :)

Θα θέσω ένα ερώτημα: Κι αν σκοπός της ζωής σου είναι να ζήσεις από τη συγγραφή; Μέχρι πότε πρέπει να περιμένεις;
 
Θα θέσω ένα ερώτημα: Κι αν σκοπός της ζωής σου είναι να ζήσεις από τη συγγραφή; Μέχρι πότε πρέπει να περιμένεις;
Μα δεν γίνεται, αγαπητέ Μονόκερε, αυτό που λες. Πώς μπορείς να βάλεις στόχο ζωής κάτι που δεν εξαρτάται από σένα; Οι στόχοι είναι πράγματα για τα οποία μπορούμε να παλέψουμε. Για την έκδοση από μεγάλο οίκο (ώστε να καταξιωθείς σαν συγγραφέας και να αρχίσεις να ζεις απ' αυτό) δεν μπορείς να παλέψεις, γιατί είναι κάτι το οποίο δεν εξαρτάται από σένα, αλλά από άλλους.

Σου εύχομαι πάντως να τα καταφέρεις και το λέω εντελώς σοβαρά. Ξέρω επίσης ότι μπορεί να το βλέπω λάθος το όλο θέμα και να έχεις εσύ δίκιο τελικά :)
 
Μέσα από τις εμπειριες σας καταλαβαινω πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα, μιλάμε για αθλο δηλ για να σου εκδώσουν κάτι και να φτασεις μεχρι την βιτρινα-κριμα θα επρεπε τα πραγματα να ηταν πιο εύκολα-και φυσικα για κάποιον που από πληροφορικη εχει μαυρα μεσάνυκτα είναι κατι παραπάνω από δυσκολα
 
Μονόκερε σε ευχαριστώ πολύ που εκφράζεις τόσο καλά την απόψη που ως ένα βαθμό είχα και έχω κι εγώ. Εγώ ο μόνος λόγος που κινήθηκα στην αυτοέκδοση και διάλεξα τελικά αυτόν τον εκδοτικό, ενώ απέρριψα άλλες δοκιμασμένες λύσεις της αγοράς, ήταν όχι το κόστος που ήταν χαμηλό (350Ε για έντυπη και ηλεκτρονική έκδοση με επιμέλεια, isbn και τα συναφή+200Ε για το πακέτο promotion που προσφέρουν με συνεργάτη τους σύμβουλο διαφήμισης, πακέτο προαιρετικό), αφού κι άλλες λύσεις (βλ. bookstars) ήταν καλές. Το διάλεξα γιατί έχουν αυτοματοποιημένο σύστημα καταγραφής πωλήσεων, γιατί μου είπαν ότι μπορούν να στείλουν βιβλία σε βιβλιοπωλεία που συνεργάζονται με αυτούς, αλλά το σημαντικότερο βγάζουν το βιβλίο μου ψηφιακά στις αγορές της ομογένειας για τις οποίες έχει άλλωστε γραφτεί. Το κόστος θεωρώ ότι με 100-150 πωλήσεις θα έχει αποσβεστεί και δεν ήταν τόοοσο μεγάλο ώστε να πω ότι δε θα το κάνω. Πειραματίστηκα λοιπόν κι ως τώρα πάει καλά. Τηρούν το χρονοδιάγραμμα, δεν είχα κάποιο πρόβλημα μαζί τους και με βοήθησαν στον τρόπο γραφής μου.

Στράτη, ναι είμαι μικρή σε ηλικία αλλά είχα πάντα το όνειρο να γράψω τα βιβλία μου και να τα δω όχι στη βιτρίνα αλλά στα χέρια κάποιου. Το να πάει στη βιτρίνα το θεωρώ μάλλον δευτερευούσης σημασίας. Εγώ προσωπικά διαβάζω βιβλία που αγοράζω μέσω διαδικτύου, τόσο έντυπα όσο και ebook. Μπορεί να φταίει η ηλικία όπως είπες (αν υπάρχει κάποιο φταίξιμο). Προφανώς και για την έκδοση χρειάζεται έρευνα αγοράς και νομίζω ότι την έκανα.

Αριάδνη, εγώ επί τρία χρόνια χτυπούσα πόρτες αλλά τελικά το πήρα στα χέρια μου το θέμα. Δεν μπορούσα να περιμένω. Βέβαια καταλαβαίνω ότι και η θέση των εκδοτών είναι δυσχερής.
 
μαλβινα από καρδιας καλη επιτυχια
Σε ευχαριστώ πολύ Αριάδνη, ελπίζω κι εσύ να βρεις το δρόμο σου με το βιβλίο σου!

Μα δεν γίνεται, αγαπητέ Μονόκερε, αυτό που λες. Πώς μπορείς να βάλεις στόχο ζωής κάτι που δεν εξαρτάται από σένα; Οι στόχοι είναι πράγματα για τα οποία μπορούμε να παλέψουμε. Για την έκδοση από μεγάλο οίκο (ώστε να καταξιωθείς σαν συγγραφέας και να αρχίσεις να ζεις απ' αυτό) δεν μπορείς να παλέψεις, γιατί είναι κάτι το οποίο δεν εξαρτάται από σένα, αλλά από άλλους.

Σου εύχομαι πάντως να τα καταφέρεις και το λέω εντελώς σοβαρά. Ξέρω επίσης ότι μπορεί να το βλέπω λάθος το όλο θέμα και να έχεις εσύ δίκιο τελικά :)
Ρεαλιστικά πάντως ακόμα κι αν βγάζεις 5Ε ανά βιβλίο χρειάζεσαι χιλιάδες βιβλία για να ζήσεις αξιοπρεπώς. Εκτός βέβαια αν έχεις 10 βιβλία ή περισσότερα και όλα πουλάνε καλά και σε βάθος χρόνου.
 
Last edited by a moderator:
Ακριβώς, Μαλβίνα :)
Παρόλα αυτά γνωρίζω άτομο που έχει γράψει βιβλίο αυτοβελτίωσης στα Αγγλικά και το έχει επιμεληθεί και εκδώσει με αυτοέκδοση και κυκλοφορεί στην αμερικανική αγορά με ψευδώνυμο και αυτό ναι αποφέρει σημαντικά κέρδη. Από όσο μου έχει πει πουλάει 20-40 βιβλία την ημέρα με κέρδος περί τα 4Ε από το κάθε βιβλίο.
Κι εγώ αν μαζέψω λεφτά θα βγάλω το βιβλίο στα αγγλικά. Θα το μεταφράσει γνωστός, θα το επιμεληθεί άτομο από τον εκδοτικό με σχετικά λίγα χρήματα και θα το κυκλοφορήσω. Είναι μεγάλη αγορά, πολλαπλάσια και σε πληθυσμό και σε αναγνωστικό κοινό.

Η ελληνική αγορά δυστυχώς έναν συγγραφέα βάσει αριθμών είναι αδύνατο να τον κάνει πλούσιο. Ακόμα και γνωστούς συγγραφείς ξέρω ότι δεν τους πληρώνουν βάσει συμβολαίου. Δεν είναι ότι δεν θέλουν είναι ότι δεν έχουν.
Αναρωτιέμαι αν θα έκανε αυτοέκδοση γνωστός συγγραφέας αν θα έβγαζε λεφτά ή αν θα είχε την ίδια μοίρα με ενός κοινού θνητού όπως εμείς (είναι κανένας με best seller ανάμεσα μας; ).
 
Μα δεν γίνεται, αγαπητέ Μονόκερε, αυτό που λες. Πώς μπορείς να βάλεις στόχο ζωής κάτι που δεν εξαρτάται από σένα; Οι στόχοι είναι πράγματα για τα οποία μπορούμε να παλέψουμε. Για την έκδοση από μεγάλο οίκο (ώστε να καταξιωθείς σαν συγγραφέας και να αρχίσεις να ζεις απ' αυτό) δεν μπορείς να παλέψεις, γιατί είναι κάτι το οποίο δεν εξαρτάται από σένα, αλλά από άλλους.

Σου εύχομαι πάντως να τα καταφέρεις και το λέω εντελώς σοβαρά. Ξέρω επίσης ότι μπορεί να το βλέπω λάθος το όλο θέμα και να έχεις εσύ δίκιο τελικά :)
Σ' ευχαριστώ πολύ Χρύς!! Δεν έχω άλλο δρόμο παρά μόνο αυτόν και θα το πάω μέχρι τελικής πτώσεως :)
 
Σε ευχαριστώ πολύ Αριάδνη, ελπίζω κι εσύ να βρεις το δρόμο σου με το βιβλίο σου!



Ρεαλιστικά πάντως ακόμα κι αν βγάζεις 5Ε ανά βιβλίο χρειάζεσαι χιλιάδες βιβλία για να ζήσεις αξιοπρεπώς. Εκτός βέβαια αν έχεις 10 βιβλία ή περισσότερα και όλα πουλάνε καλά και σε βάθος χρόνου.
μαλβινα μου λειπουν σε μεγαλο βαθμο και οι τεχνικές λεπτομέρειες αλλα εσυ να μας ενημερώνεις αν γινεται για το πως πάνε τα πραγματα( την πορεια δηλ. του βιβλίου σου)
 
Γενικά μπορώ να γράφω εδώ σε τι στάδιο είμαι και τι εντυπώσεις έχω. Αλλά είναι καλύτερο να το γράφω εδώ ή να ανοίξω άλλο νήμα; Σήμερα π.χ. μου έστειλαν πίσω την επιμέλεια και είχα να δω τόσο κόκκινο από την 3η λυκείου. Μου εξήγησαν ότι αυτά που μου στείλανε είναι απλές προτάσεις και ότι προσπαθούν να διορθώσουν λάθη ή παραλείψεις ή επαναλήψεις και να μην πλατιάζει το κείμενο ή να μην προχωράει με κενά. Στην αρχή τρόμαξα να πω την αλήθεια γιατί φοβήθηκα ότι το βιβλίο θα είναι αγνώριστο. Αλλά τελικά οι αλλαγές είναι λογικές, σχεδόν όλες, κάποιες θα τις συζητήσουμε βέβαια.
 
Μαλβίνα όλα καλά. Καλές είναι οι διορθώσεις, μας κάνουν καλύτερους. Θα σου πρότεινα όμως να ρίξεις μια ματιά και στο υπόλοιπο φόρουμ, διότι μου έχει γεννηθεί η εντύπωση πως ο μόνος λόγος που βρίσκεσαι εδώ είναι για να διαφημίσεις το συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο.
Συγνώμη για την ωμότητα.
 
Μαλβίνα όλα καλά. Καλές είναι οι διορθώσεις, μας κάνουν καλύτερους. Θα σου πρότεινα όμως να ρίξεις μια ματιά και στο υπόλοιπο φόρουμ, διότι μου έχει γεννηθεί η εντύπωση πως ο μόνος λόγος που βρίσκεσαι εδώ είναι για να διαφημίσεις το συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο.
Συγνώμη για την ωμότητα.
Αγαπητέ Μονόκερε. Ο μόνος λόγος που έγραψα στο φόρουμ ήταν επειδή έχω εμπειρία με αυτοέκδοση η οποία ήταν πιο θετική για την ώρα από αυτή του ατόμου που ξεκίνησε το νήμα. Δεν έχω καμία διάθεση διαφήμισης του εκδοτικού. Αν ξέρεις πως μπορώ να επεξεργαστώ τα κείμενα τότε ενημέρωσε με προσωπικό μήνυμα, ώστε να αφαιρέσω το όνομα του εκδοτικού. Σε αυτή τη περίπτωση ωστόσο δεν ξέρω τι αξία θα έχουν αυτά που λέω. Γράφω εδώ και τουλάχιστον 3 χρόνια για το βιβλίο μου και διατηρώ και blog το οποίο έχω συνδέσει στο προφίλ μου. Αν θες μπες και δες το (πατάς πάνω στο όνομα μου και μετά στο -> προσωπική ιστοσελίδα, αν και βέβαια τώρα θα μου γράψεις ότι διαφημίζω το blog μου...). Εν πάσει περιπτώση δεν θα ξαναφερθώ στο όνομα του εκδοτικού σε αυτό το φόρουμ, αν και είμαι θερμή υποστηρικτής της ιδέας ότι εκτός από το να γκρινιάζουμε για όσα δεν μας αρέσουν θα έπρεπε να μιλάμε και για αυτά που βρήκαμε και ήταν καλά. Συγγνώμη αν νιώθεις ότι παραφέρθηκα και αν μπορεί κάποιος από τους διαχειριστές να διαγράψει τα μηνύματα μου ας το κάνει. Δεν έχω καμία διάθεση ότι γράφω εδώ μέσα να έχει επίδραση στους ανθρώπους αυτού του εκδοτικού.
 
Last edited:

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Μαλβινα δεν χρειαζεται να σβησουμε τις αναρτησεις σου. Καλα εκανες και εγραψες εδω τις εμπειριες σου.

Ο Μονοκερος (και αρκετοι απο δω περα θα σου λεγαμε καποια στιγμη), οτι περα απο το συγκεκριμενο νημα, υπαρχουν και πολλα αλλα που πιθανον να σε ενδιεφεραν και που θα μπορουσες να πεις την αποψη σου.

Μην το αποκλειεις και αυτο. Η λεσχη εχει πλουσια θεματολογια που σιγουρα θα βρεις πολλα να σου αρεσουν.
 
Μαλβινα δεν χρειαζεται να σβησουμε τις αναρτησεις σου. Καλα εκανες και εγραψες εδω τις εμπειριες σου.

Ο Μονοκερος (και αρκετοι απο δω περα θα σου λεγαμε καποια στιγμη), οτι περα απο το συγκεκριμενο νημα, υπαρχουν και πολλα αλλα που πιθανον να σε ενδιεφεραν και που θα μπορουσες να πεις την αποψη σου.

Μην το αποκλειεις και αυτο. Η λεσχη εχει πλουσια θεματολογια που σιγουρα θα βρεις πολλα να σου αρεσουν.

Λορένα είναι απόλυτα κατανοητό αυτό. Ωστόσο στο βαθμό που μπορώ διαβάζω άλλα θέματα και προσπαθώ να γράψω σε θέματα που με ενδιαφέρουν. Το γεγονός όμως ότι είμαι εν θερμώ στη διαδικασία της αυτοέκδοσης με έκανε να γράψω σε αυτό το νήμα παραπάνω και να συγκρίνω την εμπειρία μου με αυτή άλλων εδώ μέσα. Ο λόγος που βρήκα τη λέσχη ήταν ότι έψαχνα τον όρο αυτοέκδοση στο διαδίκτυο και η αναζήτηση με έφερε σε αυτό το νήμα. Γράφτηκα λοιπόν για να ανταλλάξω απόψεις για αυτό το θέμα πρωταρχικά.
Επί παραδείγματι, θα ήθελα όταν με το καλό σε κανέναν μήνα μου στείλουν τα εξώφυλλα να τα ανεβάσω κάπως εδώ και να με βοηθήσετε στην επιλογή ή αν έχω κάποια απορία να με βοηθήσει κάποιο μέλος που κατέχει περισσότερο τη γραμματική ή το συντακτικό. Πώς όμως θα τα κάνω αυτά όταν η μικρή (νομίζω) αναφορά μου στο όνομα του εκδοτικού ή το να φανεί το λογότυπο του στα εξώφυλλα συνιστά αυτόματα διαφήμιση; Θα μείνω μέλος της λέσχης γιατί πραγματικά έχει ενδιαφέροντα θέματα, αλλά πλέον νιώθω κουμπωμένη ως προς το τι και πως πρέπει να γράφω. Ίσως απλά πρέπει να διαβάζω, όπως φαντάζομαι κάνουν πολλά μέλη.
 
Last edited:
αλλωστε μαλβινα, εγω σου ζητησα να μας πεις λεπτομερειες:) για την εκδοση και την πορεια του βιβλιου σου, μιας και σε μας οι εμπειριες σου είναι χρησιμες
 
Top