Θα το αγόραζες αν το είχες διαβασμένο;

Δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιο βιβλίο που να το αγόρασα αφού το είχα διαβάσει πριν....
Πάντως ένα δίλημμα με το Χάρι Πότερ το έχω κι εγώ. Μια φίλη μού δάνεισε το...τέταρτο βιβλίο της σειράς :χαχα: (της το είχαν κάνει δώρο και δυστυχώς και η ίδια και αυτή που της το δώρισε ήταν ασχετες με το θέμα) ενώ περίμενα πως θα είναι - φυσικά - το πρώτο. Τέλος πάντων, σκεφτόμουν να πάω να δανειστώ τα προηγούμενα βιβλία αλλά θεωρώ πως θα το μετανιώσω κι ότι θα ήταν προτιμότερο να πάω να τα αγοράσω σιγά σιγά
Εσείς, οι χαριποτεροκολλημένοι της λέσχης φταίτε για όλα :ρ
 
Δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιο βιβλίο που να το αγόρασα αφού το είχα διαβάσει πριν....
Πάντως ένα δίλημμα με το Χάρι Πότερ το έχω κι εγώ. Μια φίλη μού δάνεισε το...τέταρτο βιβλίο της σειράς :χαχα: (της το είχαν κάνει δώρο και δυστυχώς και η ίδια και αυτή που της το δώρισε ήταν ασχετες με το θέμα) ενώ περίμενα πως θα είναι - φυσικά - το πρώτο. Τέλος πάντων, σκεφτόμουν να πάω να δανειστώ τα προηγούμενα βιβλία αλλά θεωρώ πως θα το μετανιώσω κι ότι θα ήταν προτιμότερο να πάω να τα αγοράσω σιγά σιγά
Εσείς, οι χαριποτεροκολλημένοι της λέσχης φταίτε για όλα :ρ

Έτσι κι αλλιως θα ξαναχρειαστούν πιστεύω. Πχ έχω 4 από τα βιβλία και τα άλλα που είχα δανειστεί τα βρήκα σε ηλεκτρονική μορφή και τα ξαναδιαβάζω...Αλλά πρέπει να αγοράσω και αυτά τα 3 πλέον γιατί τα διαβάζει ο αδερφός τώρα :))) (αν κάνω ποτέ παιδια νομίζω θα τα διαβασουν κι εκείνα :χαχαχα:)
 
Αγόρασα αρκετές φορές βιβλία που τα είχα διαβασμένα , ειδικά όταν βρήκα πιο καλαίσθητες και συλλεκτικές εκδόσεις, πιστεύω πως μερικά βιβλία είναι σαν κάποιες ταινίες που τις βλέπεις αρκετές φορές ... και κάθε φορά ανακαλύπτεις κάτι νέο...
 
Πολλά βιβλία τα αγόρασα αφού τα είχα διαβάσει, δανεισμένα απο τη βιβλιοθήκη τα περισσότερα. Τα "Αννα Καρένινα", Περηφάνια και Προκατάληψη", "Αδερφοί Καραμαζωφ" είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό. Πρόσφατα αγόρασα πάλι τους Μικροαστούς του αγαπημένου Γκόρκι αφού το δικό μου βιβλίο πήγε δανεικό κι αγύριστο. :(
 
Εγώ αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.Δηλώνω φαν για Potter αλλά το πρώτο βιβλίο που διάβασα ήταν το 7ο,από μια φίλη μου αλλα΄στη συνέχεια το αγόρασα.Μετά μου έφεραν το 5ο και δανείστηκα το 6ο.Τώρα όμως θέλω να έχω τη σειρά αλλά κολλάω στα χρήματα :(
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Έχεις όλον τον χρόνο μπροστά σου. Δεν χρειάζεται να τα αγοράσεις όλα με την μία. Μάζευε σιγά-σιγά και κάθε μερικούς μήνες παίρνε κι από ένα. Θα το ευχαριστηθείς περισσότερο. :ναι:
 
Εμένα μου πήρε ένα χρόνο να ολοκληρώσω τη συλλογή μου επειδή δεν μπορούσα να τα αγοράσω όλα μαζί .Και το ευχαριστήθηκα πολύ γιατί όταν τελείωνα το ένα είχα ήδη μαζέψει χρήματα για το άλλο , είχα χρόνο για έρευνα αγοράς κι έτσι τα πήρα όλα πολύ φθηνότερα και όταν τελικά πήρα και το τελευταίο ήταν πολύ όμορφο συναίσθημα να τα βλέπω επιτέλους όλα μαζί .Δεν υπάρχει λόγος να τα πάρεις όλα σε με τη μία αφού έτσι κι αλλιώς θα σου πάρει κάποιο χρονικό διάστημα να διαβάσεις το καθένα . :ναι:
 
Τώρα που το λες, το σκέφτομαι σοβαρά να κάνω μια λίστα γεννεθλίων (όπως λέμε λίστα γάμου) :χαχα:
Εγώ πλέον κάνω πάντα λίστα γενεθλίων ή Χριστουγέννων και μετά τη στέλνω στο αγόρι μου :ρ Οι δικοί μου όταν μου παίρνουν δώρα, πάμε μαζί στο βιβλιοπωλείο και διαλέγω τι θέλω από τον καθένα. Ας πούμε από τη μαμά θα πάρω κάτι πιο ρομαντικό, από τον αδερφό μου κάτι εφηβικό φαντασίας κλπ.
 
Εγώ πλέον κάνω πάντα λίστα γενεθλίων ή Χριστουγέννων και μετά τη στέλνω στο αγόρι μου :ρ Οι δικοί μου όταν μου παίρνουν δώρα, πάμε μαζί στο βιβλιοπωλείο και διαλέγω τι θέλω από τον καθένα. Ας πούμε από τη μαμά θα πάρω κάτι πιο ρομαντικό, από τον αδερφό μου κάτι εφηβικό φαντασίας κλπ.
Εγώ θα σου 'παιρνα κάτι κλασικό! :ρ
 
Εγώ πλέον κάνω πάντα λίστα γενεθλίων ή Χριστουγέννων και μετά τη στέλνω στο αγόρι μου :ρ Οι δικοί μου όταν μου παίρνουν δώρα, πάμε μαζί στο βιβλιοπωλείο και διαλέγω τι θέλω από τον καθένα. Ας πούμε από τη μαμά θα πάρω κάτι πιο ρομαντικό, από τον αδερφό μου κάτι εφηβικό φαντασίας κλπ.
Ξέρεις, Αλίκη, το έκανα αυτό μέχρι τα 10 μου χρόνια για τα Χριστούγεννα. Και επειδή τα γενέθλιά μου είναι σε ακριβώς δύο μήνες από σήμερα, φροντίζω να "ετοιμάζω το έδαφος" όχι με λίστες, αλλά με υπονοούμενα από δω κι από κει :D
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Εγώ πλέον κάνω πάντα λίστα γενεθλίων ή Χριστουγέννων και μετά τη στέλνω στο αγόρι μου :ρ Οι δικοί μου όταν μου παίρνουν δώρα, πάμε μαζί στο βιβλιοπωλείο και διαλέγω τι θέλω από τον καθένα. Ας πούμε από τη μαμά θα πάρω κάτι πιο ρομαντικό, από τον αδερφό μου κάτι εφηβικό φαντασίας κλπ.
Χάνεις όλη τη χαρά της έκπληξης :ρ
 
Μπορείς να παραλαμβάνεις το αυθόρμητο δώρο του κάθε ενός, για να είναι πραγματική η έκπληξη, και μετά να το αλλάξεις και να πάρεις αυτό που θες εσύ.:)
 
Top