Μις Όθορ - Μίστερ Όθορ

Ο Καραγάτσης, πολύ ανδροπρεπής μου άρεσε στα εφηβικά μου χρόνια μέναμε πολύ κοντά και τον έβλεπα συχνά! Περιτό να πω ότι διάβαζα τα βιβλία του μετά μανίας...(όπως και όλη η νεολαία τότε). Να πω και κάτι για τον κούκλο όλων των εποχών Λόρδο Βύρωνα με τα μπουκλωτά μαλλιά είχα μάθει απέξω το ποίημά του "Maid of Athens ere we part give o give me back my heart or since that has left my breast, keep it now and take the rest etc" ...
 
Last edited:
Ο κέρουακ δεν μοιάζει με κλάιβ όουεν;

H πιο όμορφη (κατά τη γνώμη μου πάντα)



Marguerite Duras

Και το πιο σέξι αρσενικό που περπάτησε ποτέ πάνω στη γη: Harvey Pekar

 
Καλά ο Καραγάτσης μου, βάλτε και μια "φωτογραφία ' του Λόρδου Βύρωνα, του Αντίνοου + Απόλλωνα που έκαψε πολλές καρδιές (πριν από τη δικιά μου)...
 
Εγώ θα ψηφίσω τους αγαπημένους μου Περουβιανούς συγγραφείς, οι οποίοι τυχαίνει να μου αρέσουν πάρα πολύ. Πρώτος είναι ο Mario Vargas Llosa, ο οποίος τώρα είναι αρκετά μεγάλος σε ηλικία αλλά τον θεωρώ πολύ γοητευτικό...

Ο δεύτερος είναι ο Ρονκαλιόλο, πολύ πιο νέος...

Από γυναίκες θεωρώ κούκλα την Dirie Waris, και πολύ γλυκιά την Isabel Allende...
 
Λοιπόν, από κυρίες η Πλαθ είναι πράγματι κουκλίτσα.

Από άντρες, τώρα: Ο Σικελιανός έχω διαβάσει ότι ήταν εξαιρετικά όμορφος. Επίσης, ο Στάινμπεκ, πολύ αρρενωπός( τον είχε ο Ιαβέρης άβαταρ).

Ο Γουάιλντ, πάλι, μου φαίνεται λίγο φλώρος, λίγο κάπως, δεν τον θεωρώ γοητευτικό...
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Παλιό το θέμα αλλά...

Έχετε δει την Chevy Stevens; Είναι μια κούκλα! Και καλούτσικη συγγραφέας απ' το ένα της που έχω διαβάσει.



Επίσης μου αρέσει πολύ η Τζίλιαν Φλυν. Έχει κάτι από Αν Χαθαγουέι.



Από άντρες, ο Κέρουακ πραγματικά δεν είχε αντίπαλο. Ήταν σαν σταρ του σινεμά.



Απ' τους δικούς μας μ' αρέσει ο Κορτώ. Δεν είναι σέξι, αλλά έχει μια φυσιογνωμία που είναι πολύ του γούστου μου.

 
Last edited:
Μμμμ διαβάζοντας όλο το νήμα μπορώ να πώ οτι υστερεί κάπως σε γυναίκες συγγραφείς. Και η αλήθεια είναι οτι μία μονο μου έρχεται στο μυαλό που την θεωρώ γοητευτική γιατί βγάζει κάτι εξωτικό



και γράφοντας μου ήρθε και η Χάισμιθ, πιο μελαγχολική αλλα βγάζοντας και ένας δυναμισμό



και φυσικά μίστερ author ο Σάλιντζερ

 
(Ο Κορτώ έχει τύπο :ναι:, όπως και ο Γουίλιαμ Μπάροουζ-στα νιάτα του. Ο Κέρουακ θα μπορούσε να ήταν και μοντέλο.)

Μάρτιν ΜακΝτόνα (έχει και κενό στα μπροστινά δοντάκια :) )


Έρνεστ Χέμινγουεϊ (στα νιάτα του)


Τσακ Πόλανικ.


Τζέημς Φράνκο.


Ο Όστερ μ'αρέσει γιατί έχει οικεία φάτσα, ελληνόφατσα. Μ'αρέσει βέβαια πιο πολύ δίπλα στην γυναίκα του. Μα τι ωραίο ζευγάρι!
 
Ο τζειμς φρανκο από ποτέ έγινε συγγραφέας ; Μήπως σεναριογράφος; Ή βουγιουκλακη είχε επίσης γράψει παραμύθια, οπότε να την βάλω; Α και ή ναιομι Καμπελ έχει γράψει βιπερ
 
@ Ίζι, διάβασα ένα της Τσέβι Στίβενς, δεν μ'άρεσε καθόλου, αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα, αυτά είναι γούστα. Αργότερα, όταν διάβασα ένα του Κέτσαμ και έφτασα στο τέλος, κάτι μου θύμιζε... κρατάω μία επιφύλαξη, μέχρι να βάλω τα δύο βιβλία δίπλα δίπλα, αλλά αν θυμάμαι καλά ήταν σκέτη αντιγραφή.

@ Αριάδνη, ο Τζέημς Φράνκο έγινε συγγραφέας το 2010 με το "Palo Alto" :)
 
Top