[Σειρά] Supernatural

Δεν ξέρω κατά πόσο γνωρίζετε το Supernatural.Έπαιζε κάποτε πολύ αργά στο Σταρ (νομίζω γύρω στις 1 το βράδυ).
Πρόκειται για σειρά τρόμου - μυστηρίου.



Στον κόσμο υπάρχουν τέρατα,υπερφυσικά πλάσματα,δαίμονες,θεοί,φαντάσματα καθώς και άνθρωποι που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους να τα κυνηγάνε και να τα σκοτώνουν.Αυτοί ονομάζονται "Κυνηγοί" (Hunters). Η ιστορία λοιπόν ξεκινάει με δύο αδέλφια τον Σαμ και τον Ντην που ψάχνουν να βρουν τον πατέρα τους.Ο τελευταίος έφυγε για κυνήγι και λείπει αρκετό καιρό.
Έτσι ξεκινάει μια αλληλουχία γεγονότων που καθηλώνει.Όσο προχωρά ο καιρός και ωριμάζει η πλοκή τόσο περισσότερα μυστήρια αποκαλύπτονται μα και δημιουργούνται για τη ζωή των δύο αγοριών...

Γενικότερα οι πρώτες σεζόν ακολουθούν ένα βασικό κορμό - πλοκή - θέμα που εξελίσσεται, ενώ παράλληλα υπάρχουν και επεισόδια που μοιάζουν με αυτοτελείς ιστορίες (έχουν ωστόσο στοιχεία που εξυπηρετούν την κεντρική ιδέα της κάθε σεζον.)

Από εκεί και έπειτα η σειρά παίρνει το δρόμο της (χωρίς πολλά διαλείμματα - άσχετα επεισόδια) βάζοντας μας για τα καλά μέσα στο κλίμα με αποκορύφωμα την τέταρτη και την πέμπτη σεζόν με δράση,μυστήριο,αγωνία και φυσικά ανατροπές!

Χαρακτηριστική είναι και η ροκ μουσική με πολύ καλά κομμάτια και φυσικά το τραγούδι των kansas - Carry on my wayward son να ξεκινά και να κλείνει κάθε κύκλο.

Ο τρόπος που τελειώνει κάθε σεζόν είναι τέτοιος ώστε να μην μπορείς να αντισταθείς στο να δεις το πρώτο επεισόδιο της επόμενης :ααργκ:

Προσπάθησα να είμαι σύντομος, κυρίως χωρίς spoilers, αλλά νιώθω ότι δεν έχω πει τίποτα για τη συγκεκριμένη σειρά.Δείτε και θα καταλάβετε!

Imdb

trailer season 1
 
Έχοντας απογοητευθεί τελευταία από την πληθώρα της σαβούρας των νέων κινηματογραφικών παραγωγών (πάντα με τα δικά μου μέτρα και σταθμά, ανθρώπου που έχει ζήσει παράλληλα με την πορεία του σινεμά) στράφηκα σε σειρές προσπαθώντας να πετύχω πιο...ας το πούμε...εγγυημένες αποδόσεις.
Έτσι αυτό τον καιρό βλέπω παράλληλα το supernatural και το Dexter.
Το πρώτο κάνει μια κοιλιά ενδιάμεσα της πρώτης season, να σκεφτείτε φτάνει να γεμίζει επεισόδιο ξεφεύγοντας από το υπερφυσικό και ασχολούμενο με ανθρώπους,κοινούς παραβάτες του ποινικού κώδικα!
Πχ το επεισόδιο 15 (the benders) μεγάλη μούφα που με ξενέρωσε θυμάμαι. Έπειτα από αυτό, η επιθυμία μου για την συνέχεια σχεδόν εξανεμίστηκε
Ως επίδοξος κλώνος του x-files* έχει πλεονεκτήματα όπως η προσεγμένη παραγωγή παρότι χαμηλού budget σε σχέση με άλλες σειρές.
Θα συνεχίσω να το βλέπω για ορισμένο διάστημα αν και δεν ξέρω αν θα το ολοκληρώσω. Κάποια στοιχεία του με ενόχλησαν κι έτσι δεν έχω τον διακαή πόθο με τον οποίο ξεκίνησα τη θέαση της σειράς. Οι νεαρότερες ηλικίες όμως πιθανόν να το λατρέψουν.
Εγώ αν δεν βρεθεί κάτι άλλο...και πάντως σίγουρα μετά το πολύ ανώτερο-παρότι ανόμοιο- Dexter.

*Όσοι έβλεπαν x-files θα θυμούνται ότι τα επεισόδια ήταν αμφίρροπα. Δυστυχώς στο supernatural τα 2 αδέρφια όλα τα σφάζουν,όλα τα μαχαιρώνουν. Από τέτοια όμως έχω χορτάσει. Πφφ... Τόπο στα νιάτα.
 
Last edited:
Το συγκεκριμένο επεισόδιο κι εμένα με είχε ξενερώσει αλλά είναι ένα ανάμεσα στα τόσα.Προσωπικά θεωρώ κορυφαίες την 4η και ιδιαίτερα την 5η σεζόν!
 
Πολυ ωραια σειρα, αν κ πλεον νιωθω οτι το χουν παραξυλωσει! Φετος δεν μ'αρεσε καθολου η σειρα, την εβλεπα μονο για τον Dean που ειναι κουκλος κ ο αντρας της ζωης μου!!! :γιούπι:

Επισης κορυφαια ειναι τα bloopers που εχει στο youtube.
 
Μετρια σειρα τα εχουν κανει σαλατα.Για οποιον θελει ΣΕΙΡΑ να δει Dexter,Breaking Bad τα υπολοιπα ειναι μουφες..Και το λεω εγω που βλεπω κοντα στις 50 σειρες
 
Εμένα η έκτη ήταν η χειρότερη μου.Την 7η τη βλέπω σχετικά άνετα.

Με ξενέρωσε αφάνταστα αυτό που έγινε με τον Μπόμπυ.

Πάντως αν ήταν να τελειώσουν όφειλαν να το κάνουν στο τέλος της 5ης,
χωρίς happy end εννοείται.

Αλίκη εκτός των bloopers έχει και αστείες σκηνές μέσα στη σειρά.Από τις αγαπημένες μου αυτή Supernatural s07e06 Dean funny Air Supply I'm all out of love :))))


dexter με κούρασε είδα μέχρι την την τέταρτη σεζόν,η τρίτη δεν μου άρεσε σχεδόν καθόλου.Το breaking bad λίγο από την τηλεόραση που είδα μου είχε φανεί ωραίο.:)
 
Αλίκη εκτός των bloopers έχει και αστείες σκηνές μέσα στη σειρά.Από τις αγαπημένες μου αυτή Supernatural s07e06 Dean funny Air Supply I'm all out of love :))))
:μουάχαχα::μουάχαχα::μουάχαχα: δεν ξερεις ποσες φορες το χω βαλει αυτο στο youtube κ το βλεπα ξανα κ ξανα κ γελουσα μονη μου!! Ειναι κορυφαιοι πραγματικα!

Κι εμενα δεν μ'αρεσε που σκοτωσαν τον Μπομπι κ λεγαμε μαλιστα με μια φιλη μου επισης φαν της σειρας οτι οταν εμφανιζεται ξανα ως φαντασμα κ δεν τον καταλαβαινει κανεις κ λεει "Balls" ηθελα να τρεξω μεσα απο την οθονη κ να τον αγκαλιασω. Κ το ιδιο ακριβως μου ειπε κ η φιλη μου οτι της ηρθε να κανει εκεινη τη στιγμη. Εεεε χωρις Μπομπι, χωρις τον Κας που μια ερχεται μια φευγει, μονο οι δυο τους θα μας μεινουν στο τελος κ δε λεω οτι με χαλαει, αλλα μ'αρεζαν κ οι υπολλοιποι...

Ελπιζω φετος η σεζον να ειναι καλυτερη παντως... Και τα κλασσικα επεισοδια με κυνηγι φαντασματων κ τετοια πολυ μου 'χουν λειψει..
 
Εκεί που βρήκαν τον Κας και λέω "επιτέλους",έμεινα poker face στο τέλος του επεισοδίου.Από τους χαρακτήρες που συμπαθώ περισσότερο,πέρα από Sam και Dean.Επίσης ωραίος τυπάς ήταν ο πατέρας αλλά οι αγαπημένοι μου μακράν Death και Κράουλι!
Εντελώς αχόνευτοι ο παππούς τους και η Ρούμπι.Φοβερός ήταν και ο Άλαστερ (ο δεύτερος ηθοποιός)
 
Ωραιο ηταν εκεινο το επεισοδιο με τον Κας αλλα λυπηθηκα με το τελος. Το καλο ειναι οτι δεν πεθανε οπως ο Μπομπι που δεν θα τον ξαναδουμε (αν κ ο Μπομπι εχει πεθανει κ στο παρελθον κ τον επαναφερανε) αλλα τωρα μου φανηκε σαν να ηταν οριστικο. Τον πατερα τους τον εχουν ξεχασει εντελως! Τον Death πολλοι τον συμπαθουν μου φαινεται, εμενα δε μου πολυαρεσει γτ μου θυμιζει τον Ψαλτη :ρ Τη Ρουμπι κ τον Αλαστερ δεν τους θυμαμαι.. Αυτη που δεν χωνευω ειναι η Μεγκ, κ οχι γενικα, κυριως στη φετινη σεζον. Δε μου καθεται καλα η ηθοποιος που την παιζει.
 
Δεν μου άρεσε ιδιαίτερα το Supernatural, αν και ορισμένα επεισόδια από την 5η σεζόν ήταν πετυχημένα (πχ Επεισόδιο 19 - Σεζόν 5 "Hammer of the Gods". Φάση μεγάλη με τον Ερμή σε ρόλο ρεσεψιονίστ, τον Αρχάγγελο Γαβριήλ, την θεά Κάλι και διάφορους θεούς σε συμβούλιο!)
 
Μετρια σειρα τα εχουν κανει σαλατα.Για οποιον θελει ΣΕΙΡΑ να δει Dexter,Breaking Bad τα υπολοιπα ειναι μουφες..Και το λεω εγω που βλεπω κοντα στις 50 σειρες
+1 κι από μένα.

Δυνατές σειρές ήταν και το wired(αλλά θέλει υπομονηή) καθώς και τα Lost & Prison Break πριν τα ξεχειλώσουν.
Οι αγαπημένες σειρές κάποιων "κουλτουριάρηδων" φόρουμ ήτοι τα twin peaks & six feets under, ήταν στατικές, πληκτικές και νυσταλέες μέχρι οδύνης. Αλλά περί ορέξεως...καλή χώνεψη.

Ραστινιάκ, με την ευκαιρία -μιας και τα γούστα μας ταιριάζουν όπως βλέπω και στις σειρές- πρότεινε και κανα δυο ακόμα που πλησιάζουν τα Dexter,Breaking Bad που ήδη έχω δει.
 
Μαρτινε απο κωμωδιες How i met your mother,Big bang theory,Black books και Two and half men,friends.
Απο βαμπιρoκαταστασεις παρακολουθω True blood-The vampire diaries
περιπετειες Xfiles-fringe dexter,breaking bad,
κοινωνικα House weeds californication.. ορεξη να εχεις να βλεπεις :)))
 
Μαρτινε απο κωμωδιες How i met your mother,Big bang theory,Black books και Two and half men,friends.
+community παιδιά!


Ωραιο ηταν εκεινο το επεισοδιο με τον Κας αλλα λυπηθηκα με το τελος. Το καλο ειναι οτι δεν πεθανε οπως ο Μπομπι που δεν θα τον ξαναδουμε (αν κ ο Μπομπι εχει πεθανει κ στο παρελθον κ τον επαναφερανε) αλλα τωρα μου φανηκε σαν να ηταν οριστικο. Τον πατερα τους τον εχουν ξεχασει εντελως! Τον Death πολλοι τον συμπαθουν μου φαινεται, εμενα δε μου πολυαρεσει γτ μου θυμιζει τον Ψαλτη :ρ Τη Ρουμπι κ τον Αλαστερ δεν τους θυμαμαι.. Αυτη που δεν χωνευω ειναι η Μεγκ, κ οχι γενικα, κυριως στη φετινη σεζον. Δε μου καθεται καλα η ηθοποιος που την παιζει.
Η Ρούμπι είναι η δαίμονας που ξεγέλασε τον Σαμ σε όλη την 4η σεζόν :ρ.Ο Άλαστερ είναι αυτός που βασάνιζε τον Ντην στην κόλαση και πήγαινε κάθε μέρα και του έκανε την προσφορά!Ο Death όντως φέρνει λίγο του Ψάλτη αλλά έχει ωραίο στυλ :προσκυνώ:
Όσο για τον Μπόμπυ φαίνεται όντως πιο οριστικό αυτή τη φορά δυστυχώς:ωιμέ:
Η Μεγκ είναι κλασικός αχώνευτος χαρακτήρας!
 
Last edited by a moderator:
+community παιδιά!
:μπράβο:

Η Ρούμπι είναι η δαίμονας που ξεγέλασε τον Σαμ σε όλη την 4η σεζόν :ρ.Ο Άλαστερ είναι αυτός που βασάνιζε τον Ντην στην κόλαση και πήγαινε κάθε μέρα και του έκανε την προσφορά!Ο Death όντως φέρνει λίγο του Ψάλτη αλλά έχει ωραίο στυλ :προσκυνώ:
Όσο για τον Μπόμπυ φαίνεται όντως πιο οριστικό αυτή τη φορά δυστυχώς:ωιμέ:
Η Μεγκ είναι κλασικός αχώνευτος χαρακτήρας!
Η ηθοποιος που παιζει τη Ρουμπι ειναι στην πραγματικοτητα η γυναικα του Σαμ. Επισης το τρομερο που θα γινοταν αν ο Σαμ scratched the wall ηταν οτι δεν θα μπορουσε να κοιμηθει το βραδυ γτ θα του μιλουσε ο Λουσιφερ; Κ ακομη πιο πισω, στο τελος της σεζον που ο Σαμ θα πολεμουσε με τον Λουσιφερ, πως ακριβως θα πολεμουσαν; Με τα ματια; Νομιζω οτι αφηναν μερικα κενα που δεν ξεραν πως να τα καλυψουν... Ξερεις τι μου εκανε εντυπωση σε οοοολο το στορι του Supernatural; Ενω ασχολειται εκτενως με τον Θεο κ τους αγγελους κ τα λοιπα, δεν κανει καμια αναφορα στον Χριστο. Μονο μια φορα αν δεν κανω λαθος εντελως επιφανιακα. Μηπως τελικα ειναι εβραιοι οι δημιουργοι του;; :ρ
 
χαχα πράγματι έχουν αφήσει κάποια κενά αλλά δεν είναι τόσα πολλά.Για παράδειγμα ο Σαμ δεν είναι μόνο ότι δεν μπορούσε να κοιμηθεί,είναι ότι τρελαινόταν αφού η όλη συμπεριφορά θυμίζει κάπως ψύχωση, η οποία τελικά και θα τον σκότωνε.Τώρα αν πέθαινε από αϋπνία ή αν αυτοκτονούσε, who knows.
Το ότι θα τον πολεμούσε δεν το θυμάμαι ακριβώς,νομίζω απλά θα προσπαθούσε να πάρει τον έλεγχο του κορμιού για να τον ρίξει στο κελί,αν εννοείς αυτό, αν και νομίζω ότι δεν σε κατάλαβα καλά :ρ .

Για τον Χριστό όντως, ούτε κι εγώ θυμάμαι να τον αναφέρουν καθόλου αν και να σου πω το προτιμώ λίγο.
Προσωπικά δε μου άρεσε το γεγονός πως ο θεός πότε εμπλέκονταν και πότε όχι.Βέβαια ως υπέρτατο ον( ; ) - υπερδύναμη θεωρητικά θα μπορούσε να κάνει τα πάντα και να τους σταματήσει εξαρχής οπότε το όλο θέμα θα ήταν λίγο ανούσιο :ρ.Ίσως το ίδιο να γινόταν και με το Χριστό γι'αυτό μπορεί να προτίμησαν να τον αφήσουν εκτός.
Πάντως μου άρεσε που μπλέξανε τους καβαλάρηδες αν και εδώ υπάρχει λάθος.Η πανούκλα δεν είναι καβαλάρης της αποκάλυψης,ο τέταρτος είναι ο Conquest νομίζω.Τώρα θα μου πεις "να 'ταν μόνο αυτό" :ρ.
Γι'αυτό κι εγώ επιλέγω να μην τα πολυψυρίζω γιατί χαλάνε τη διασκέδαση στο τέλος ;)
 
Καλα εγω θα προτιμουσα να μη συμπεριλαβουν καθολου Θεο κ τετοια στη σειρα, αλλα φαινεται τους τελειωσαν οι ιδεες.. Τα εχουν οντως κανει μανταρα τα θρησκευτικα, απο τη μια δεν ασχολουνται καθολου με το Χριστο, απο την αλλη μας πετανε 4 καβαλαρηδες της αποκαλυψης, μαλλον επειδη ειναι πιασαρικο. Ειναι ο Πολεμος, ο Λιμος, ο Θανατος και ο λευκος καβαλαρης που σιγουρα δεν ειναι η Πανουκλα!!! Νταξει, τα κανουν οπως τους βολευει. Αλλα δεν ειναι τραγικο να εχει πεθανει τοοοσος κοσμος ετσι αδικα κ αυτοι οι 2 παντα να επιζουν ακομη κι οταν πεθαινουν;

Οσον αφορα το επεισοδιο που θα παλευαν ο Σαμ με τον Λουσιφερ (τελος 5ης σεζον) κατι τετοιο τελος παντων, απ'οτι ειχα ακουσει ηταν να τελειωσει η σειρα εκει, κ υποτιθεται οτι θα εμπαινε στον Σαμ ο Λουσιφερ, στον Ντιν ο Μιχαηλ κ θα πολεμουσαν μεχρι τελικης πτωσεως ισως να εχαναν κ οι δυο κ στο τελος θα εδειχνε εκεινον τον Προφητη που τελικα ηταν ο Θεος (πολυ καλη ανατροπη!) κ θα τελειωνε εκει. Ετσι πιστευω θα ηταν πιο ολοκληρωμενο, τωρα νιωθω οτι καθε χρονο φθηνει ολο και περισσοτερο η σειρα... Δλδ τι χειροτερο να συμβει μετα την ιδια την Αποκαλυψη! Και ο Λεβιαθαν ηταν μαλλον θαλασσιο τερας οχι αυτο που το καναν στη σειρα, αλλα φαινεται ειχε κι αυτο πιασαρικο ονομα..
 
κ στο τελος θα εδειχνε εκεινον τον Προφητη που τελικα ηταν ο Θεος

:ααργκ::ααργκ::ααργκ::ααργκ:
Δεν είχα ακούσει κάτι τέτοιο, μακάρι να ήταν αυτό το τέλος :προσκυνώ: (!!) ή έστω όπως ήταν τώρα,αλλά χωρίς τον τυπά κάτω απ'το στύλο που σε αφήνει κάγκελο!
 
Παιδιά μόλις είδα και την 7η σ. του Supernatural. Είναι η πρώτη σειρά που κόλησσα αλλά δεν μου άρεσε η τελευταία σεζόν(ειδικά η μισή πρώτη).
Όσο για τους Λεβιάθαν :
Wikipedia:Leviathan is a sea monster referred to in the Bible.
=Οι Λεβιάθαν είναι ένα θαλάσσιο τέρας που αναφέρεται στην Βίβλο.


Σαν πλεονέκτημα της σειράς είναι ότι δεν αντιμετώπισε τις υπεφυσικές οντότητες ως καλές-κακές αλλά τους έδωσε προσωπικότητα με εμπάθειες και αδυναμίες ενώ ως μειονέκτημα την ατελείωτη "αφθαρτότητα" των ηρώων καθώς συνέχεια πάντα κάποιος/κάτι τους σώζει.
 
Η σειρά, κατ' εμέ, θα έπρεπε να έχει τελειώσει στην πέμπτη σεζόν. Το ότι συνεχίστηκε έγινε, εκτός των άλλων, για χάρη των fans. Δεν λέω ότι δεν έχει ''ξεφτίσει'' κάπως, τουλάχιστον, δεν έχει χάσει τελείως την παλιά της αίγλη και, ακόμα και το ότι ο Ντιν πήγε στον άλλο κόσμο (ξανά) θες να δεις την επόμενη σεζόν για να μάθεις τι θα γίνει παρακάτω.

Προς όλους τους φανατικούς του Supernatural: Υπομονή, παίδες, μέχρι την επόμενη σεζόν :)
 
Δεν πειραζει, ας ειναι σαχλη, εμεις θα την βλεπουμε κ θα απολαμβανουμε ξανα κ ξανα τον υπεροχο, ανεπαναλυπτο, ξεκαρδιστικο, κουκλο, θεο, Ντιν!! :γιούπι:
 
Top