Πώς αρχίζει, πώς τελειώνει

"...Από φέτος έχω αποφασίσει να γράφω ανοιχτά πάνω σε κάτι που μέχρι σήμερα δίσταζα ακόμη και να μνημονεύσω στο ημερολόγιό μου.
...
Ετσι τουλάχιστον μαθαινω πως έχουν τα πράγματα...-"


Μείζον έργο ασιάτη συγγραφέα, γραμμενο λιγο μετά το 1950
 
Για διατροφικους λόγους. Ειχε αδυναμια στο ρυζι και στο σούσι. Αυτοκτονησε, καταπίνοντας ενα εξαπόδι (ακρωτηριασμενο χταπόδι).:θρρρ:
 
Last edited:
Η πιο ζεστή μέρα εκείνου του καλοκαιριού όδευε προς το τέλος της...

...Χαμογέλασε λοιπόν, τους χαιρέτησε κουνώντας το χέρι του και κίνησε πρώτος να βγει έξω απ' το σταθμό, στον ηλιόλουστο δρόμο, με το θείο Βέρνον, τη θεία Πετούνια και τον Ντάντλυ να τρέχουν ξωπίσω του.

ευκολάκι :)
 
Μμ, αποφάσισα να σας βάλω ένα πολύ δύσκολο: (Ξέρω, ξέρω, των άκρων, είτε υπερβολικά δύσκολο είτε υπερβολικά εύκολο βάζω)

"-Κάτι τη βασανίζει, το βλέπεις, δεν είναι σαν τις άλλες γυναίκες."

"όχι, αγαπημένε μου, Βαλεντίν, αυτό δε θα γίνει. Γιατί το όνειρο αυτό είναι σύντομο αλλά ευτυχισμένο"

Βοηθητικά στοιχεία:
Ο συγγραφέας είναι αργεντινός, έζησε σε αυτοεξορία στο Μεξικό, λόγω πολιτικών απόψεων. 20ος αιώνας, 1932-1990, το βιβλίο εκδόθηκε το 1976 και σε κάποιες εκδόσεις του προκάλεσε αμηχανία και λογοκρίθηκε κιόλας
 
Αυτό είναι, Χρυσόστομε!! :))) Συγχαρητήρια που το βρήκες! Νόμιζα ότι θα χρειαστεί "να το πάρει το ποτάμι", που λένε, καθώς δεν πρέπει να είναι πολύ γνωστό, αλλά πετάει η ομάδα!:γιούπι:

Σειρά σου να βάλεις:))
 
Βασικα χωρις την βοήθεια της πλοκής δεν επαιζε να το έβρισκα. Λοιπον πάμε..

"Σημερα πεθανε η μαμα. Μπορεί και χθες, δεν ξέρω."

"Για να συντελεστούν όλα, για να νιωσω λιγότερο μόνος, ένα μου μένει να ευχηθω, να 'ρθουν πολλοί θεατές τη μέρα της εκτέλεσής μου και να με υποδεχτούν με
κραυγές μίσους."

Πασιγνωστο βιβλίο ενος πολύ σπουδαίου Γαλλου φιλόσοφου και συγγραφέα.
 
Ναι, πρεπει να ειναι απο τις πιο χαρακτηριστικες πρωτες εκφρασεις. Παμε στο δικο μου

"Ηταν ο αντιπροσωπευτικος τυπος· ενα κλασσικο αμερικανακι, που διεσχιζε το δρομο του προαστιου καβαλα σ'ενα ποδηλατο Σουιν με γυριστο τιμονι."

..............

"Πεντε ωρες αργοτερα, ειχε πια σκοτεινιασει οταν τον κατεβασαν."
 
Top