Βιβλιονέα

Στηθηκαν τα περιπτερα στο Ζάππειο Τα ειδα χθες.
Έπιασα το βιβλίο με χαρά, είδα τιμη, και το άφησα πάλι κάτω.
Τσίου μου,.το πηρα απο τις αλλες εκδοσεις. Τετοια ειμαι. :ματιά:
Το διαπραγματευτηκα ομως (ναι, σιγα! :ντροπή:)
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Έναν χρήσιμο σελιδοδείκτη μπορούν να αποθηκεύσουν όσοι τους ενδιαφέρουν ζητήματα βιοηθικής: 10 τόμοι μεταφρασμένοι της σειράς Εγχειρίδια Βιοηθικής της UNESCO.

"Το 1993 καταρτίστηκε το Πρόγραµµα Βιοηθικής (Bioethics Program) της UNESCΟ, το οποίο αποτελεί τµήµα του Προγράµµατος για την Ηθική στην Επιστήµη και την Τεχνολογία (Program on the Ethics of Science and Technology). Στόχος του Προγράµµατος Βιοηθικής της UNESCO είναι η αντιµετώπιση των ηθικών, κοινωνικών και νοµικών προβληµάτων που οφείλονται στην πρόοδο της επιστήµης, και ιδίως της γενετικής." (
Πηγή)
 
Το βιβλίο Σκοτεινή Ύλη του Blake Crouch θα μεταφερθεί στην οθόνη.
Αν γυριστεί σωστά νομίζω θα μου αρέσει περισσότερο από το βιβλίο.
Έχει όλα τα απαραίτητα συστατικά για να γίνει μια καλή σειρά.
Επίσης, νομίζω ότι έκαναν και καλή επιλογή του βασικού χαρακτήρα.
Πάντα ξεχωρίζει ο Joel Edgerton.
Θα δούμε...
11591158
Δεν είναι η πρώτη φορά που τα βιβλία του μεταφέρονται στην οθόνη.
Είχε μεταφερθεί και η σειρά βιβλίων Wayward Pines, αλλά λ ί γ ο την ξεχείλωσαν.
Ωστόσο, και τα βιβλία και η σειρά μου άρεσαν αρκετά για να τις ολοκληρώσω.
11611162
 
Αποχαιρετήσαμε τις προάλλες, μονοι μας, χωρίς τον @Κόρτο Μαλτέζε:
  • Τον Νικολας Εβανς.. Ποιος ειναι αυτός, θα μου πειτε. Ο συγγραφέας του Γητευτη των αλόγων. Αυτό εχω διαβάσει μόνο
  • Τον Χαβιέ Μαρίας. Νομιζω οτι εχω διαβασει το Καρδια τόσο ασπρη, αλλα καθολου δεν θυμαμαι αν μου αρεσε ή οτιδηποτε αλλο whatsoever
 
Άλλη μια καινούρια εκπομπή στην ΕΡΤ για το βιβλίο.
Ποια Λέσχη Βιβλίου; Εμείς δεν είμαστε η Λέσχη του Βιβλίου;
Βοήθεια! Μας κλέβουν το όνομα.
Ποιος δάκτυλος;
Να στείλουμε διαμαρτυρία, να κάνουμε ασφαλιστικά μέτρα, επανάσταση, να σπάσουμε την ΕΡΤ.
 
@ΚρίτωνΓ δεν σχολίασες το πιο σημαντικό. Λέει πως θα είναι 5λεπτή εκπομπή. Υποθέτω πως εννοούσε 50λεπτή και είναι λάθος. 5 λεπτά δεν είναι ούτε οι διαφημίσεις.

ΒΡΕ λες να κυκλοφορεί ανάμεσα μας κ να μας έκλεψε το όνομα;
 
Άκουγα πιο πριν στο τρίτο τις μικρές δεξαμενές μελάνης με θέμα τον "Κουρσάρο Πέδρο Καζάς" του Κόντογλου. Περιττό να πω ότι απόλαυσα την αφήγηση. Στη σελίδα του τρίτου υπάρχουν τα podcast της εκπομπής. Αξίζει, νομίζω.
 
Διαβαζα για νέες, προσεχείς εκδόσεις και επανεκδόσεις και σημείωσα τα παρακάτω:

Επανεκδόσεις:
  • Όντα και μη όντα του Αργύρη Χιόνη
  • Ο ήρωας της Γάνδης του Νίκου Καχτίτση και τα δυο από Κίχλη.
  • Το κουρδιστό πουλί του Χαρούκι Μουρακάμι σε νέα μετάφραση από τον Ψυχογιό. Αν και εχω ιδιαιτερη αδυναμία στο Νορβηγικό Δασος, θεωρώ το πουλί ως το καλυτερο βιβλιο του από όσα εχω διαβάζει
  • Η Ζαζί στο μετρό του Ρεμόν Κενό από εκδόσεις Ύψιλον (αν και νομιζω ότι δεν είναι παντου εξαντλημένο)
  • Ένα πάρα πολύ αγαπημένο βιβλιο του Μάνου Χατζιδάκι, Ο καθρέφτης και το μαχαίρι του Ίκαρου
Με εξαιρεση τη Ζαζί που δεν εχω διαβασει, ειναι όλα ενα κι ενα

Νεες Εκδόσεις
  • Το νέο μυθιστόρημα του Ζαουμέ Καμπρέ Μας καταβροχθίζει η φωτιά από Πόλις
  • Οι μεταφορές του βασιλιά του Τζόσουα Κόεν από Aldina - Gutenberg. Αυτο το περιμενω με μεγαλο ενδιαφερον
  • Πώς να ζούμε – Η ζωή του Μοντέν, σε μια ερώτηση και είκοσι πιθανές απαντήσεις της Sarah Bakewell, γνωστης από το εξαιρετικο Στο καφέ των υπαρξιστών, Ελευθερία, Υπαρξη και κοκτέιλ βερικοκο, επισης από εκδόσεις Ίκαρος.
  • Οστό του Κάιν του Έντουαρντ Πόουις Μάδερς, Οξυ. Αυτό το αναμένω ήδη, γιατι ετσι. :))))
  • Ο τυφλός καθρέφτης του Γιοζεφ Ροτ
Από τις ΠΕΚ κυκλοφόρησαν αυτά τα δύο και το πρώτο μου φαινεται τέρμα ενδιαφέρον
  • Η Αυλή των Θαυμάτων, Ευφάνταστες και παράδοξες ιστορίες από την ελληνική αρχαιότητα
  • Πόρνες και Πορνεία, Η μαρτυρία των πρώτων χριστιανών
Και φυσικά αναμένονται τα Οι Αποσυνάγωγοι του Oguz Atay και Το δώρο του Χάμπολντ του Saul Bellow, αμφότερα από Gutenberg.

Αυτά. Τα δικά σας.
 
Last edited:
Η γαλλίδα συγγραφέας Άννι Ερνό είναι η φετινή νικήτρια του Νόμπελ λογοτεχνίας. Δεν έχω διαβάσει κάποιο από τα έργα της, αν και κυκλοφορούν στα ελληνικά και από ότι είδα τα βιβλία της είναι ημιαυτοβιογραφικά.
 
Top