Τζέιν Όστεν (Jane Austen) : "Περηφάνια και Προκατάληψη"

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Οι φίλοι την λέμε Λάιζα..

Εσείς όμως Ελίζαμπεθ, είναι οκ...

( :ρ :ρ :ρ )
 
Θα μπορούσες χαϊδευτικά να την πεις Λίζυ :μαναι: Δεν θα μας αλλάξεις τα στάνταρ μας εσύ, τι θα πει η Τζέιν Όστεν ;;; :ρ
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
γιατί, διάολε, μου φαίνεται πως κάπου άκουσα να την λένε Λάιζα...
:χμ:

τέσπα, Λίζη.. άλλωστε μία υπήρξε η Λάιζα.. τελεία και παύλα..
 
Άκουσες στο χορό του Νέδερλφιλντ την Κάρολάιν Μπίγκλευ να την λέει Ελάιζα όταν πήγε να την προειδοποιήσει για τον κ. Ουίκχαμ :ναι:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
ποοοοοοοοο, δεν παλεύεσαι!!! :αργκ:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Να φανταστώ πως η στιγμή που ο Ντάρση κάνει ερωτική εξομολόγηση στην Λίζη, θεωρείται στιγμή υπέρτατη και φως λαμπερό στην ιστορία του παγκόσμιου ρομάτζου;
:)

Πάντως, πολύ καλά του τα έχωσε η Λίζη. Είχε μεγάλα δίκια.
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Είναι.

Σε αυτήν την σκηνή ο Ντάρση το πάει τελείως λάθος, όλο. Με λίγα λόγια της λέει: Είσαι παρακατιανή, δεν μου αξίζεις, αλλά σε γουστάρω.

Δηλ. τί περίμενε σαν αντίδραση; :ε;:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Θα έλεγε κανείς πως γευματίζουν με τις μπιτζάμες:



Όμως όχι: αυτά ήταν τα καθημερινά γυναικεία ρούχα της εποχής! :ε;:
 
Είναι.

Σε αυτήν την σκηνή ο Ντάρση το πάει τελείως λάθος, όλο. Με λίγα λόγια της λέει: Είσαι παρακατιανή, δεν μου αξίζεις, αλλά σε γουστάρω.

Δηλ. τί περίμενε σαν αντίδραση; :ε;:
Φυσικά περίμενε
τέτοιος πλούσιος και περιζήτητος γαμπρός που ήταν και καμιά δεν του λεγε όχι, και με την Ελίζαμπεθ από οικογένεια που τους κυνηγάει κάτι τέτοιους, ότι θα τον άρπαζε και θα καταλάμβαναν οικογενειακώς το Πέμπερλύ του!! Και πως προφανώς αυτός ήταν ο αρχικός σκοπός τους!!

Και ξέρεις, σε καμιά διακοσαριά χρόνια θα βάζουν στα φόρουμ τη φωτογραφία σου και θα γράφουν "θα έλεγε κανείς πως η βροχή έπεφτε πλάγια, όμως όχι, τότε κρατούσαν διάφανες ομπρέλες και φορούσαν και καπέλο" :ρ
 
Να φανταστώ πως η στιγμή που ο Ντάρση κάνει ερωτική εξομολόγηση στην Λίζη, θεωρείται στιγμή υπέρτατη και φως λαμπερό στην ιστορία του παγκόσμιου ρομάτζου;
:)
:ναι: :γιούπι::γιούπι::γιούπι:
Πάντως, πολύ καλά του τα έχωσε η Λίζη. Είχε μεγάλα δίκια.
Ε είχε κι αυτή άδικο σε κάποια πράγματα, για τον κ. Ουίκχαμ είναι τελείως λάθος και γενικά ήταν πολύ προκατειλημμένη σε κάποια πράγματα . Και ο Ντάρσυ είχε λάθος τρόπο.Η αυθεντική πρόταση είναι όλα τα λεφτά όμως και η πρόταση στη ταινία (που την άλλαξαν αρκετά) είναι καταπληκτική :γιούπι:
[video=youtube;nty0udepDG4]http://www.youtube.com/watch?v=nty0udepDG4[/video]
Μάθιου :τρέλα:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Και ξέρεις, σε καμιά διακοσαριά χρόνια θα βάζουν στα φόρουμ τη φωτογραφία σου και θα γράφουν "θα έλεγε κανείς πως η βροχή έπεφτε πλάγια, όμως όχι, τότε κρατούσαν διάφανες ομπρέλες και φορούσαν και καπέλο" :ρ
Σχετικά με το αβατάρι μου, θα αφήσω ογκώδη τεκμηρίωση σε 7 δερμάτινους τόμους με 733 σελίδες έκαστος. Δεν θέλω να υπάρξουν παρανοήσεις ανάμεσα στους μελετητές.
:όχιόχι:


Η αυθεντική πρόταση είναι όλα τα λεφτά όμως και η πρόταση στη ταινία (που την άλλαξαν αρκετά) είναι καταπληκτική :γιούπι:
Αυτό το απόσπασμα από την ταινία το είχε ανεβάσει κάποτε κάποια (μάλλον εσύ, Μαργαρίτα..) εδώ στην Λέσχη και το είχα δει. Πολύ όμορφη σκηνή, με περισσότερο ρομαντισμό όπου στο τέλος η έλξη παλεύει να γίνει ένα φιλί που όμως τελικά δεν ευδοκιμεί.

Δεν ξέρω πώς τα έχει το βιβλίο, νομίζω πως περισσότερο μου αρέσει η πιο απογυμνωμένη εκδοχή της σειράς του '95 ακριβώς γιατί ταιριάζει περισσότερο στον πραγματισμό που προβάλεται.

Ε είχε κι αυτή άδικο σε κάποια πράγματα, για τον κ. Ουίκχαμ είναι τελείως λάθος και γενικά ήταν πολύ προκατειλημμένη σε κάποια πράγματα . Και ο Ντάρσυ είχε λάθος τρόπο.
Η Λίζη ήταν παραπληροφορημένη. Στην περίπτωση, όμως, του Ντάρση η δική του προσωπική αντίληψη είναι που έχει το φάλτσο. Αυτό που της είπε ήταν: Σε θεωρώ κατώτερή μου, κανονικά δεν είσαι άξια να με έχεις, αλλά την πάτησα, σε αγάπησα, έχω αναστατωθεί και γι' αυτό έλα να γίνεις γυναίκα μου για να ηρεμίσω. Είναι μια άκομψη κι εγωιστική σκοπιά την οποία, άλλωστε, του την επισημαίνει κι η Λίζη.

Πιστεύω πως μια ερωτική εξομολόγηση πρέπει να εξυψώνει την γυναίκα και όχι να την ρίχνει. Μια γυναίκα που σε τραβάει αξίζει κάτι όμορφο. Δεν θα ήταν καλύτερα εάν της έλεγε π.χ. κάτι όπως: Νιώθω μια μεγάλη έλξη για σένα, σαν όλο το σύμπαν να με σπρώχνει επάνω σου. Η κοινωνία θεωρεί πως είσαι κατώτερή μου αλλά εγώ ξέρω πως είσαι πάνω από εμένα γι' αυτό έλα σε εμένα να σε έχω βασίλισσα, να σε αγαπώ, να σε ικανοποιώ και να νιώθω όμορφα επειδή θα μπορώ σε κάνω ευτυχισμένη.

Έχω περιέργεια να δω την εξέλιξη αν και φαντάζομαι πως θα βάλουν καί οι δυο νερό στο κρασάκι τους ώστε να τα βρουν. Κατά κάποιον τρόπο, το μίσος μοιάζει να είναι φτιαγμένο από το ίδιο υλικό με την αγάπη και γι' αυτό μπορεί και γίνεται αγάπη.
 
Last edited:
Νομίζω σ'αυτή τη φάση η περηφάνια του Ντάρσυ δεν τον αφήνει να σκεφτεί πως η Ελίζαμπεθ είναι ανώτερή του, μάλλον δεν μπορεί να καταλάβει τι του συμβαίνει ακριβώς και νιώθει έτσι, γιατί μια και είναι ένας άντρας που σφάζονται οι γυναίκες στα πόδια του και ποτέ καμιά δεν του χει πει όχι, δεν είναι μαθημένος να είναι ερωτευμένος. Αργότερα βέβαια θα στρώσει κι αυτός, όταν θα συνειδητοποιήσει τι ακριβώς νιώθει και πώς πρέπει να φερθεί.

Η μεταφορά του bbc, πέρα από μια βουτιά στη λίμνη, είναι ακριβής περιγραφή του βιβλίου νομίζω. Η ταινία κάπου ξεφεύγει λίγο αλλά είναι κι αυτή εξίσου υπέροχη :)
 
Πω πω Φάρε δεν περίμενα να διαβάσω τέτοια πράγματα από εσένα!!Εύγε :χαχα: Ας γίνεις εσύ η αρχή να διαβάσουν κι άλλα μέλη-άντρες της λέσχης Όστεν :μαναι:
 
Last edited:
Μα μόλις αυτός ο δύστυχος προπαθούσε να κάνει ένα βήμα έσκαγε καινούρια βόμβα από τη μέλλουσα πεθερά (οι σκηνές με τους γονείς της Λίζυ είναι απολαυστικές) :))
 
Μπορεί να κάνουμε καμιά οστενοσυνάντηση, πετάξου από την Ολλανδία και θα σου φέρουμε ένα καπκεικ να το γιορτάσουμε ;)
 
Top