Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Πέθανε η Φώφη Γεννηματά κι είναι πάντα κρίμα όταν χάνεται ένας άνθρωπος.

Από εκεί και πέρα, και με όλον τον σεβασμό για την γυναίκα που έφυγε, μόνο σε εμένα μοιάζει πολύ παράξενο το ότι κυρήχθηκε "εθνικό πένθος" και πως η σορός της εκτίθεται σε "λαϊκό προσκύνημα";

Εντάξει, ούτε π.χ. πρωθυπουργός διατέλεσε, ούτε καμιά εθνική παρακαταθήκη άφησε. Αναρωτιέμαι ποια είναι τα αντικειμενικά κριτήρια με τα οποία το κράτος προβαίνει σε κήρυξη εθνικού πένθους και λαϊκού προσκυνήματος.

Δηλ. πραγματικά ένιωσα έκπληξη. :ζντόινγκ:
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Οσο θυμαμαι τον εαυτο μου, νομιζω ειναι πρωτη φορα που πεθαινει εν ενεργεια αρχηγος κομματος της βουλης (επιφυλασσομαι για τον Παπανδρεου) οποτε ισως προβλεπεται κατι τετοιο
 
Αν πεθάνει δηλαδή μέσα στη διάρκεια της τρέχουσας Βουλής ο Βελόπουλος (που είναι κ ανεμβολίαστος, οπότε το σενάριο δεν είναι και τελείως-εντελώς επιστημονική φαντασία), θα κηρυχθεί τριήμερο εορτ... εεε εθνικό πένθος; Και λαίκό προσκύνημα; Ως αρχηγός κόμματος Βουλής;:μουάχαχα:
Προβλέπεται; Λέμε τώρα!
 
Last edited:
Μήπως επειδή ήταν γνωστή όλα αυτά τα χρόνια; Θέλω να πώ αν πεθάνει κάποιος άλλος από την βουλή, το ίδιο δεν θα κάνουν; ή έχει σχέση η οικογένεια από πίσω; δεν έχω ιδέα πραγματικά.
 
Πέθανε η Φώφη Γεννηματά κι είναι πάντα κρίμα όταν χάνεται ένας άνθρωπος.

Από εκεί και πέρα, και με όλον τον σεβασμό για την γυναίκα που έφυγε, μόνο σε εμένα μοιάζει πολύ παράξενο το ότι κυρήχθηκε "εθνικό πένθος" και πως η σορός της εκτίθεται σε "λαϊκό προσκύνημα";

Εντάξει, ούτε π.χ. πρωθυπουργός διατέλεσε, ούτε καμιά εθνική παρακαταθήκη άφησε. Αναρωτιέμαι ποια είναι τα αντικειμενικά κριτήρια με τα οποία το κράτος προβαίνει σε κήρυξη εθνικού πένθους και λαϊκού προσκυνήματος.

Δηλ. πραγματικά ένιωσα έκπληξη. :ζντόινγκ:
-Γυναίκα πολιτικός
-Αρχηγός ιστορικού κόμματος(έστω στα χάλια που έχει τώρα)
-Με πατέρα σπουδαίο πολιτικό
-Ευκαιρία να ακυρώσουμε κάποιες παρελάσεις λόγω κορωνοϊού χωρίς να το πούμε
-Άνοιγμα στον πολυπόθητο χώρο του κέντρου
-Θα υπάρχουν κι άλλοι λόγοι που μου διαφεύγουν
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Νομιζω ειναι η συγκυρια του να ειναι εν ενεργεια αρχηγος κομματος εξουσιας.

Δηλαδη αν ηταν απλα βουλευτις του Πασοκ και πεθαινε φυσικα και δε θα γινοταν εθνικο πενθος. Φυσικα και αν ηταν προεδρος του ΛΑΟΣ, της Λυσης η του ΜΕΡΑ25 προφανως και δε θα γινοταν. Αν ειχε εκλεγει αλλος αρχηγος και πεθαινε τον επομενο χρονο, πολυ πιθανο και δε θα γινοταν.
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Βλέπετε; όλα αυτά που λέμε δεν μοιάζουν στο ελάχιστο αρκετά. Αντικειμενικά, μάλλον ήταν άλλη μία πολιτικός, μέσα σε όλους.

Κι επιπλέον, αυτό που γράφετε: σκέψου να πέθαινε κανας φασίστας αρχηγός κόμματος βουλής (π.χ. Μιχαλολιάκος, μέχρι πρότινως)

Θα μου άρεσε να ήξερα πως υπάρχουν κάποια ξεκάθαρα κι όσο γίνεται πιο αντικειμενικά κριτήρια.

Από την άλλη, θα μου πεις πως είμαστε κράτος όπου μια φλόγα (το "άγιο" φως) καταφθάνει με αεροπλάνο και τιμές αρχηγού κράτους. :ζντόινγκ:

Μήπως στο μέλλον, όταν κοιτούν την εποχή μας, θα μας βλέπουν σαν μεσαίωνα; :χμ:
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Επειδη απλα υποθετουμε και δεν ξερουμε αν υπαρχουν πρωτοκολλα, προβλεπομενα η αντικειμενικα κριτιρια, ειναι πολυ πιθανο να αποφασιζει ad hoc ο πρωθυπουργος. Δηλαδη οι παραπανω συγκυριες τον εκαναν να αποφασισει ετσι.

Κατα τη γνωμη μου παντως οι παραπανω συγκυριες (συναθροιστικα) δικαιολογουν αυτη την αποφαση
 
Καλέ πήρα βραβείο, και έχοντας πρόσφατο το επεισόδιο με τα dundie awards απο το office, νιώθω οτι ο @Φαροφύλακας θέλει να μας ανεβάσει το ηθικό.:)))) Και μας φαντάζομαι σε μία τέτοια κάλτ μάζωξη κάπως έτσι.

 
Last edited:
🥳🥳
Πω πω το flow μιλάμε είναι τόσο χάλια που το λες επικό :χαχα:

Σκέφτηκα "ανεκδοτακι": πως θα λεγόταν ένα φιλοσοφικό sitcom; Daseinfeld. 🤭 Το πιάσατε; Εκεί που χαχανιζα αυτάρεσκα, λέω ας το γκουγκλαρω, αν και δε νομίζω... Δλδ σιγά που θααα– Ναι. Το σκέφτηκαν άλλοι πριν από εμένα :γρμβ:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Έχει κανείς κάποιο ημέιλ phishing (ηλεκτρονικού ψαρέματος) που του έχει έρθει, να μου το προωθήσει, για σκοπούς μελέτης;
 
Παιδιά, να ζητήσω κι εγώ μια βοήθεια; Έχει διαβάσει κανείς το Οι νόμοι των συνόρων του Θέρκας; Μεταφράζω την ταινία και ψάχνω την ελληνική απόδοση των χαρακτήρων, αλλά δεν προλαβαίνω να τρέχω να βρω το βιβλίο.
 
Πριν βδομάδες είδα τον 3ο κύκλο της σειράς Sex Education ( να τη δείτε, τα σπάει :πάνω:) κι έκανα κάποιες σκέψεις. Γενικά υπάρχει η άποψη ότι στον 21ο αιώνα είμαστε ακόμα προκατειλημμενοι σε πολλά θέματα: φύλο, σεξουαλικότητα, θρησκεία κλπ και υπάρχουν ισχυρές φιλονικίες στα σόσιαλ πάνω σ'αυτά τα θέματα. Όσοι έχετε δει τη σειρά ξέρετε ότι γίνεται τεράστια προβολή της σεξουαλικής, κι όχι μόνο, διαφορετικότητας η οποία παραδόξως χαίρει μεγάλης αποδοχής από τον κόσμο, ανάμεσα τους και moi . Αυτό όμως θα ήταν αδιανόητο και σκανδαλώδες 10-15 χρόνια και μου κάνει πραγματικά πολύ θετική εντύπωση. Θα σας δώσω ένα παράδειγμα, κουλό μάλλον, αλλά θα το δώσω. :χαχα:
Ίσως μερικοί θυμάστε το ρωσικό ντουέτο Тatu, δύο κορίτσια που έκαναν θραύση στην Ευρώπη με 2-3 τραγουδάκια, μέτρια ομολογουμένως. Η επιτυχία τους βασίστηκε κυρίως στην ομοφυλοφιλική σχέση που και καλά υπήρχε μεταξύ τους, βλέπετε στα βιντεοκλιπ τους φιλιόντουσαν στο στόμα και γενικά υπήρχε έντονη σεξουαλική διάθεση. Και θυμάμαι τώρα εγώ, τα δικά μας μπρόκολα εδώ της τηλεόρασης, που το είχαν κάνει θέμα στα μεσημεριανά, στις ειδήσεις, παντού, με τα παράθυρα και τους " ειδικούς" σχολιαστές να λένε πώς διαφθείρεται η νεολαία, πως είναι ανεπίτρεπτο, ξέρετε τα γνωστά. Φανταστείτε λοιπόν, το Sex Education, να γυριζόταν και να προβαλλόταν εκείνη την εποχή: θα γινόταν Ο χαμός. Σίγουρα υπάρχει πολύς δρόμος για να εξαλειφθούν οι όποιες προκαταλήψεις, ίσως να μη γίνει ποτέ, αλλά τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει τεράστια άλματα.
 
Πραφ είναι ή μπραφ; :χμ:
Νομίζω ότι αυτό έπρεπε να είναι στο νήμα με τις υπαρξιακές απορίες. Δεν έχω απάντηση, άλλη ίσως από το να πω μια ιστορία.
Στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού μας είχαν βάλει αντιγραφή (δεν θυμάμαι πόσες φορές) το "τρώγω".
Εγώ΄είχα γράψει αντίστοιχες φορές "τρώω". Και όταν με ρώτησε η δασκάλα γιατί δεν έβαλα το γ, της είπα "το ίδιο δεν είναι; Και γλιτώνεις και ένα γράμμα!" Απόρροια της εντελώς δημιουργικής τεμπελιάς που με χαρακτηρίζει ΟΛΗ τη ζωή. Τι πραφ, τι μπραφ.
 
Top